Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estilo_renacentista Euphorbia_prunifolia_var_repanda Ejército_Popular_de_Liberación Facultad_de_Medicina_de_la_Universidad_de_São_Paulo Escándalo_de_Chambacú Flight_Training_Organisation Findlay_(Ohio) El_tormento_y_el_éxtasis Enrique_Torres Formación_Elliot_Superior Factor_de_crecimiento_de_tipo_insulina_tipo_II Facultad_de_Ingenieria_Electrica_y_Electrónica_(Escuela_Politécnica_Nacional) Fenix_(astronomia) Einar_Auðunsson Fosa_de_Puerto_Rico Estacion_Vedia_(San_Martin) Espera_al_último_baile El_Grullo Era_Extraña El_solterón_domado El_derecho_de_vivir_en_paz_(desambiguación) Facultad_de_Psicología_(UdelaR) Fernando_Giudicelli Eloy_Azorín Episodios_de_¿Por_qué_a_mí? Esta_Es_Sonia_Silvestre Euphorbia_graminea El_Planeta_Imaginario Farmacoeconomia Fallen_Angels_(canción_de_Black_Veil_Brides) Escala_de_Huracanes_de_Saffir-Simpson Enós_(figura_bíblica) Erik_asplund Esenbeckia_leiocarpa Educación_Cubana_un_poco_de_su_historia Federacion_de_Fútbol_de_Arabia_Saudita Entre_Ángeles_y_Demonios Flers_sur-Noye Focke_Wulf_Ta-153 Etmopterus_sculptus Fernando_Martínez_(deportista) Eumomota Entretenido Eucallia Everybody's_Someone Emilio_Valentí El_Capuchino El_Perdigon Enum._Pl._Zeyl. Escuage Embajadores_de_España_en_la_Union_Sovietica Escuela_primaria_confidencial El_año_sin_verano Edwardsport_(Indiana) Euphorbia_winkleri

html map