Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Heroes_of_the_pacific Guadiana_Alto Autoria_y_participacion Halominniza_aegyptiacum HD_136175 Aramburú Arrondissement_de_Chalon_sur-Saone Atlantropa Arañera_de_pecho_gris Antonio_Maldonado_Minoja Himno_de_Briviesca Hebardia Grupo_B_M_P_T Holigarna Minamoto-no-Yorimasa Moises_Mendoza Guerras_cántabras Montjoyer Hergnies Heimerlia Arte_del_barroco_en_España Movimientos_sindicales Arria_(animal) Idea_(lingüistica) Mount_Jackson_(Virginia) Andrés_de_Angulo Hyporhagus_emarginatus Montes_Ciminos Guild01 Araña_de_colmillos_azules Mirko_Crocop Hissene_Habre Area_Natural_Unica_Los_Estoraques Aron_(desambiguación) Hábeas_Corpus Asclepias_verecunda Hermes_(transbordador) Mr._and_Mrs._Stewie Anarquismo_en_España Auribeau_sur_siagne Antirrhinum_majus_subsp._litigiosum Arroyo_Abelenda Monserrato Antonio_Beguez_César Monopolio_bilateral Atlas_Miller Idioma_Noruego Mordellistena_testacea Arzobispado_de_Manila Arbol_de_Josué Haladim Howellia_aquatilis Apolo_y_Dafne Atlanta-Sandy_Springs-Marietta,_GA_MSA Asociación_española_de_fantasía,_ciencia_ficción_y_terror

html map