Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

L'esprit_de_l'escalier John_Pritchard_(baloncestista) Leo_Gioser Juan_Ramírez_Reyes Kuronezumia_paepkei Limaville_(Ohio) Isla_de_cortegada Jeps Isabel_Martinon José_Alfonso_Pizarro Labichea Juan_Grimaldi Jaime_juan_de_rocamora_y_rocamora Koreocobitis_rotundicaudata La_Tia_Alejandra Juan_de_París_(teólogo) Kusudama Jean-François_de_Galaup_conde_de_La_Perouse Leucemia_linfocitica_crónica José_Fernández_Vázquez Jurassik_Park_Operation_Genesis Le_Martinet Jesper_Worre Le_Mans_Football_Club Liga_Colombiana_de_Béisbol_Profresional La_Pobla_de_Benifassa_(Castellón) Islas_Samuel La_intrusa_(telenovela) La_otra_cara_del_crimen Les_Pavillons_sous-Bois Isla_Çarpanak José_"Pepe"_Carabias Jamestown_(Misuri) Lights_..Camera...Revolution! Lauro_Olmo Lampaza Les_Coves_de_Vinroma_(Castellón) Leucojum_auctumnale Lista_de_capítulos_de_Suzumiya_Haruhi_no_Yūutsu Liga_de_Gales Joaquin_Martinez_de_Zúñiga_y_Díaz_de_Ilarraza La_lectura_(Picasso) José_Claudio_Aranzadi_Martinez José_Manuel_Fernández Jose_Maria_Bourgon_Lopez-Dóriga Isfana_(Kirguistan) Lenguaje_Fril Limon_(Honduras) Joaquín_López_Cruces La_tierra_(película_de_2007) Jose_Luis_Albareda_y_Sezde Lagos_de_killarney Kauswagan Kaiku_(futbolista) Killing_me

html map