Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Murphy_Jensen Romance_aragones_medieval Río_Sukko Rumilly_les_Vaudes Galápagos_(desambiguación) Río_Anchicaya Rio_Yeso Municipio_de_Davis_(condado_de_Fountain,_Indiana) Tren_Ligero_de_Los_Ángeles Fuerzas_armadas_de_italia Ruta_de_Rhode_Island_14 Indasclera_petri Frente_Argentino_de_Liberación Municipio_de_East_Madison_(condado_de_Polk,_Misuri) Tribunal_penal_militar_internacional_para_el_lejano_oriente Freikorps Fuerza_Aerea_Popular_de_Corea Municipio_de_Litchville_(Dakota_del_Norte) Relaciones_Iglesia_Estado Rógvolod_Vseslávich U_N_C_P_B.A. Universidad_de_Ciencias_Aplicadas_y_Ambientales Rillieux_la_Pape Religiones_abrahámicas Municipio_de_Shepherd_(Dakota_del_Norte) Fuembellida_(Guadalajara) Río_Yelcho Geometrias_no_euclideas GP_de_Llodio Rita_de_Cássia_Leone_Figueiredo_Ribeiro German_Delibes Uranius_Antoninus Una_rosa_con_amor General_Superior_de_la_Companía_de_Jesus US_Postal_Discovery_Channel Municipio_de_Salt_River_(condado_de_Schuyler,_Misuri) Galium_campestre Frutos_del_mar Gobernadores_de_Córdoba_(Colombia) Imperio_Grecobactriano Rostopchín Gerda_Havertong Futbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sydney_2000 Umbra_Bionicle Fray_Gerundio_de_Campazas Iglesia_de_Santiago_(Arlós) Indasclera_wittmeri Municipio_de_Tomás_Gomensoro Garcia_Alvarez_de_Toledo_y_Mendoza Infamous_2 Municipio_de_Middlesex_(condado_de_Butler,_Pensilvania) Municipio_de_Newcastle_(condado_de_Dixon,_Nebraska) Rio_Assiniboine Río_Chirripó_Norte Municipio_de_Savannah_(Nebraska)

html map