Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guayabero_(idioma) Monterita_culirrufa Guallatire Areas_Metropolitanas_de_Colombia Axe Antonio_Mondéjar Idioma_hurrita Hemigrammus_microstomus Ayorna Asociación_deportiva_nueve_de_octubre I_Can't_Get_No_Satisfaction Moral_de_Sayago Apio_de_monte Hospital_Infanta_Sofía Mordella_fascifera Mori_Ogai Area_de_superficies Monolene_dubiosa Hylaia_dalmatina IV_milenio_a_C Molino_de_Vellosillo Héctor_Palma Ano_128_adC Ano_282 Moncho_Bernhardt Asociación_de_ayuda_a_las_victimas_del_11-m Ard Atilan Haroldo Monterrey_(Orense) Athies Heini_Brüggemann Mision_de_Santa_Rosalia_de_Mulegé Auditoría Aubenasson Artoriopsis Holiday_(sencillo) Hayden_Foxe Mineria HD_5394 Miofilamento Herrera_de_Soria Guayacurú Ictérido Antigua_Escuela_Estévez_(San_Andrés) Motorola_U9 Hydrilla_polysperma HR_Giger Modulo_de_Punto_Cero Ashwa_medhá Anisodáctilo Aulacoderus_brucoensis Guerra_civil_en_Castilla_y_Leon Montxo_Armendariz Hipica_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Múnich_1972

html map