Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Banca_etica Carruaje_solar_de_Trundholm Casas-Ibáñez Bandera_de_Checoslovaquia Biblioteca_Municipal_Galo_Sepúlveda_Fuentes Casimiro_Albano_Pereira_de_la_Cruz Brousemichea Castilforte_(Guadalajara) Carlos_Díaz_(actor_chileno) Billetes_de_euro Capricho_(desambiguación) Basilio_Fernandez_López Carmen_Disa_Gutierrez Barrio_Parque_Martin_Güemes Chande_(India) Biosatellite Caveira_(Santa_Cruz_das_Flores) Balneario_Villa_de_Olmedo Brian_(nombre) Campus_Puerto_Real Cantón_de_Montmirail Cardo_ajónjico Camilo_de_Ory Basilica_de_Nuestra_Señora_de_la_Vega_(Haro) Capilla_de_Animas_(Santiago_de_Compostela) Ceropegia Bosc-Hyons Baifo Carcharhinus_amboinensis Chamicero_copeton Bellême Casa_de_Oviedo-Portal Carolina_(película_de_1934) Baile_sin_rostro Cañonera_Leal_Paulistana Banda_de_música_ntra._madre_de_la_consolación Caterham_Seven Bob_Dille Central_City_(Iowa) Campeonato_de_Colombia_de_ciclismo_en_ruta Canada_Hockey_Place Campeonato_de_Wimbledon_1969_Individuales_Masculinos Carretera_M_300 Brookhaven_(Nueva_York) Carlos_Sánchez_de_Boado_de_la_Válgoma Carolina_Gomez Carlos_Maldonado_Curti Canakkale Castrillo_de_onielo Bdsm_y_legislacion Blackened Calamar_(Colombia) Centros_educativos Centro_histórico_de_Ciudad_de_Mexico Capilla_de_Santa_Rosalía

html map