Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jorge_Sixto_Fernandez Joseph_Aloysius_Lyons La_Riera_de_Gaia_(Tarragona) Instituto_Oscar_Dominguez Instituto_de_Asuntos_Públicos_de_la_Universidad_de_Chile Juan_Jimenez_de_Montalvo La_creación_del_hombre Jose_Justavino Istiklâl_Caddesi KB José_Sanchez_Guerra_y_Martínez Jesús_Ferro_Couselo Juan_de_mata Le_Bouchet_Saint-Nicolas Kunstakademie_Dusseldorf La_Gloriosa Leucopternis_princeps Leon_de_Pallejas José_Constantino_Nalda_García Jorge_Bardaji_y_Ram Jorge_Luis_Ochoa Johannes_Liechtenauer La_Portillada_Portellada Julio_Bañados_Espinosa Liga_de_Campeones_Árabe_2008–09 Jose_Granda_Esquivel La_tumba_de_las_luciérnagas_(desambiguación) Kasputis Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Klaipeda Jorge_Pimentel Let_It_Down Juan_Ramón_Serrat_Cuenca-Romero L_A_M.B._(empresa) Key_Largo Juan_de_Ibelín,_Señor_de_Arsuf La_Casa_Azul Instituto_Tecnológico_Regional_de_Hermosillo Jardín_Botanico_de_Quarryhill Liquidez_seca Ivan_I_de_Moscu La_Ronda José_Gallegos_y_Arnosa Jose_Maria_Granados Jan_Steven_van_Calcar Jazzy_Jeff Limia_(peces) Le_Champ_Saint_Père Isla_de_port_lligat Last_Battle_(videojuego) Javier_Menéndez_Flores José_Antonio_Ramirez István_Szabo Juan_Manuel_Fuentes_(ajedrecista) Irene_de_Grecia_(1904-1974) King_Quest

html map