Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anarquismo_y_modelo_económico Andres_Bobe Ministerio_del_Interior_(España,_1982-1994) Austroamericium Apocynum_greeneanum Arrondissement_de_Castelsarrasin Héctor_González_Chaires Modelo_de_prototipos Asellus_Borealis Angel_Chiclana_Cardona Aqua_Multiespacio H_Halle Auguste_Maurice_Barres Archie_Hunter_Hyde Heinz_Fraenkel_Conrat Arquidiócesis_de_la_Madre_de_Dios_de_Moscú Monumentos_de_Pachuca_de_Soto Asamblea_Literaria_Amistosa Autoritat_del_Transport_Metropolità Mull_Hal Montceaux-les-Vaudes Mirador_de_la_Flor Guitarron_chileno Happy_Feet:_El_pingüino Asociación_por_la_Derogación Aves_en_el_santuario_historico_de_machu_picchu Analisis_Comparativo Mina_de_los_Colores Minerva_Mirabal Axiomas_en_los_reales Aurinia Hipolito_Fernandez_Serrano_"Poli" Hipertension_endocraneal Arg_e_Bam Grondona Autumn_Leaves Hip_Hop_Chileno Hípica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Ámsterdam_1928 Arthur_Newton Monologo_dramatico Aves_de_Brasil Hierba_hormiguera Mundus Aponogetonales Avenida_del_Gran_Capitán Heinrich_Bär Hercules:_The_Thracian_Wars Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Maraton_femenino Mimi_Rogers Mortadelo_y_Filemón_¡Desastre! Athena Atolon_de_Bikini Aviación_de_ejército Auvillars-sur-Saône Mitos_y_leyendas

html map