Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Charles_Wright_Mills Compania_guipuzcoana Achillea_occidentalis Colegio_Oficial_de_Ingenieros_Industriales_de_Guipúzcoa Colômbia_(São_Paulo) Yago_Alonso_Fueyo_Sako Cohobación Aceite_secante Albert_Edward_Murray Confederación_Empresarial_de_Sociedades_Laborales_de_España Vissai_Ninh_Binh_F.C. Compania_Europea_de_Aeronautica_Defensa_y_Espacio Xerez Control_del_trafico_aéreo Vuelta_a_Andalucía_2006 Accidente_Automovilistico Chi_kung Conde_Gyula_Andrássy Conciertos_para_piano_números_1-4_(Mozart) Who_Will_be_the_Family_Wizard? Contrabarra Ajuste_mecanico Abdeslam_yasin Común_de_villa_y_tierra_de_Atienza XLIV_Campeonato_Nacional_de_Fútbol_de_Salón Club_Atlético_Alto_Perú Villegats_(Charente) Vida_y_costumbres_de_los_indígenas_araucanos_en_la_segunda_mitad_del_siglo_XIX Configuracion_del_Estado_liberal_en_España_(1833-1868) Consejo_de_la_Unión Chrtek Al_Najaf_Football_Club Comando_Aerea_Estrategico Volante Acció_Nacionalista_Valenciana_(2005) Cinofobia Acido_2-hidroxilico Xenochalepus_platymeroides Vía_Roma Vicent_Gosalvo Wiki-Watch Ypsilanti_(condado_de_Washtenaw,_Míchigan) Cono_sur_de_America Aeropuerto_de_Baja_Renania You're_a_Big_Girl_Now Vische Consejo_Consultivo_de_Radio_y_Television_(Perú) Continuación_isidoriana_bizantina-arábiga Victor_Salazar Como_un_niño Weston Vicente_ii_gonzaga_de_mantua Acusticosas_II Alejandro_Camacho Constructorul_Chişinău

html map