Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dan_Castellaneta Ana_María_Fernandez Detras_de_la_pantalla Cosmochilus_falcifer Cruz_de_Caballero_de_la_Cruz_de_Hierro Dommartin_sur_Vraine Diezmos Danae_shibatai César_Bojorquez_Zapata Damocles Aliança_del_Poble_Nou Aleksandar_Stamboliyski Economía_de_Arabia_Saudita Country_Club_Heights Dorcasoides_bilobus Eastern_League Cortes_ordinarias Diego_Osorio_de_Escobar_y_Mendoza Distrito_de_Seclla Cuecas_(EP_de_1965) Crotoncillo All_India_Forward_Bloc Cántabros_prerromanos David_Concepción_(beisbolista) All_I_Want_for_Christmas_is_You Dresina Dioses_primordiales_de_la_mitología_griega Desproporcion Cyro_dos_Anjos Cuarteto_de_cuerda_n.º_11_(Mozart) Código_Técnico_de_Edificación Dusenia Davilla_nitida Alonso_Perez Coop Dr._Vertiz_(estacion_de_Metrobús) EMT_de_Madrid Dragon_Ball_Z_Gaiden_Saiyajin_Zetsumetsu_Keikaku Cucayo Cullar Cucurbita_citrullus Cyrtanthera_aurea Cultura_huasteca_prehispanica Cryptocephalus_gangaridus Dinastía_Ptolemaica_de_Egipto Cortes_do_meio Criminal_de_guerra_(obra_de_teatro) Econoinvest_Casa_De_Bolsa E_161b Alonso_anguciana_de_gamboa Cruz_solar Crack_(economía) Amrta Distrito_de_Samdrup_Jongkhar Divisiones_regionales_de_fútbol_de_Espana

html map