Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gunnbjorn Mosnac HNIW Autodefensa_(grupo_paramilitar) Monte_Negro_(Oaxaca) Holocephali Historia_de_los_movimientos_sociales_y_politicos Asociacion_Civica_Nacional_Revolucionaria Higiene_sexual Anatolij_Konev Grudke Guelta_Zemmur Guerra_civil_china Hohatzenheim Mirebeau Anthropoides_paradisea Mormyrus_goheeni Minerales_de_la_arcilla Molèdes Guillermo_Guareschi Anatomía_2 Monitor_Bahía Mordejai_Vanunu Himno_de_la_República_Socialista_Soviética_de_Georgia Asterohyptis Mundial_de_futbol Association_Sportive_Sigui_de_Kayes Harischandra Hillel_Furstenberg H_R_Ellis_Davidson Guerra_Junqueiro Honda Gulfport_(Misisipi) Haplochromis_maisomei Gulella_paucidens Movimiento_Revolucionario_Tupac_Amaru Idioma_frison Hrvoje_Vejic Arturo_Sanhueza Armando_Neira Atalaia Asale Artajerjes_(Graun) Augustine_Prévost Monumento_a_la_familia_goyeneche Anselmo_Duca Historia_de_la_Cuenca_del_Valle_de_Mexico Monasterio_Goritsky Huancarqui Hataraki_Man Monumentos,_edificaciones_y_lugares_históricos_de_Caracas Ataque_portugués_a_Concepcion_del_Uruguay Guerra_del_Pacífico_(1879-1883) Molazzana Mormyrops_parvus

html map