Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sugarcreek_(Ohio) Singles_(box_set) Sverdlovski_(desambiguacion) Simon_de_Rojas_(santo) San_Esteban_rey_de_Hungría São_Sebastião Torneo_preolimpico_de_la_ofc Selección_de_baloncesto_de_Georgia San_Rafael_(Málaga) San_Juan_Cancuc_(municipio) Synoemis_pandani Transportadora_de_electricidad Superstar_(peliculas) Super_Reyes Starrcade_(1995) Tercera_Batalla_de_Maturín Transparente_(desambiguación) Titere_con_cabeza Torre_de_Antel Santandereano Telve Santiago_de_Laysequilla_y_Palacio Shamshiadad_I Soma_(botanica) Sir_Timothy_Miles_Bindon_Rice Sabiniano_(emperador) Sarcopterygii Subgenero_Mallodelphys Temporada_2010_del_futbol_colombiano They_came_from_the_city Santa_Eustoquio Seudopodo Selección_de_futbol_de_Camerun Terremoto_de_Concepción_de_1570 Temporada_1954-55_de_los_Minneapolis_Lakers Silesaurus Sinodendron_yunnanense Tanque_axlotl Taenioides_anguillaris Stereodon_radicalis The_Cheetah_Girls:_One_World_(album) Senorita_Bolivar Star_Wars:_Caballeros_de_la_Antigua_República_(videojuego) Siniestro_Total_II_el_regreso Tom_Yasumi Salvia_subtriloba Satelite_pastor Tito_Lopez Tratado_de_Amsterdam Sant_Antoni_(estacion) Sakai_(Ibaraki) Telemnar Serie_5000 Sinfonía_n_º_19_(Haydn) Schindler

html map