Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trapp_Homestead Sinibrama_macrops Tarrasa_Futbol_Club The_Singles_1973_1985 Saint-Mars-la-Brière Serie_de_leibniz Sheshonq_II The_Astronomical_Almanac Television_en_2010 Sigman Servio_Sulpicio_Camerino_(consul_500_a_C.) Sheik_Yerbouti Sofia_Amalia_de_Brunswick-Luneburg Tradicion_(desambiguacion) Shonen_Jump_semanal The_surprise_of_a_knight Stercorarius_antarctica Sicistinae Ticket_de_tranvía Satar_Jabar Tacana_(etnia) Santiago_Tangamandapio_(Michoacán) Shneur_Zalman_de_Liadi, Sistemas_de_Puntuacion_de_Formula_1 Santa_Victoria_Oeste Semilla_vana Sternula_albifrons Stenoodes Sebastián_Camargo Tortoniense San_Jose_Maria_Escriva_de_Balaguer Scooby_Doo_y_la_Persecucion_Cibernetica Siglo_XVII_a_C. The_Fool_on_the_Hill Sainte_Colombe_des-Bois Sindrome_de_movimientos_periodicos_de_las_piernas Sangre_Vienesa Sinocyclocheilus_brevibarbatus Schizocypris_ladigesi Tifón_(desambiguación) The_Diamond_Age Stenotarsus_decorus Sebastian_Zaragoza_Soto Selene Springfield_(Illinois) Super_Junior_M San_francisco_de_campeche Salve_Oh_Patria Transicion_(mutación_ADN) Saimazoom Sellaño Sólo_con_tu_pareja Sao_Martinho_de_Valbom TOAD_(software) Salón_México

html map