Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fl._Fuld. Erik_Wiese Ensalada_de_gallina Elliðaá Estacion_Plá El_juego_del_miedo_6 Estación_Vásquez Feria_de_Tizimin Espanol_nuevomexicano Elobey Epistrofe El_Guasón_(novela_gráfica) Enebro_de_la_miera Falacia_de_reificación Ester_Aparecida_dos_Santos Facultad_de_Ingeniería_Electrónica_y_Eléctrica_(UNMSM) Ficha_de_trabajo Estación_Pearson Familia_Tattaglia Fernando_Ruiz_Díaz Estación_de_les_Tres_Torres Encefalopatia_espongiforme_familiar_asociada_a_nueva_mutación_en_el_gen_de_la_proteina_priónica Fortín_de_la_Federacion Fleury_la_Foret Estadio_Excursionistas Fernando_Puig_de_la_Bellacasa Enantia Extranos_en_un_tren Fingerprints Evangeliario_de_Ostromir Foucaucourt-en-Santerre Faseolus_trilobus Francisco_Xavier_Bogarín Emiliano_Zapata_(Sección_Pochote) Francia_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision Espolón_(botanica) Ermita_de_les_Torrocelles Estacion_Atucha Emilio_Bunge Felipe_Muñoz_Gómez Expedicion_de_Magallanes_Elcano Estanque_de_leucate Fiebre_tobia Formación_del_Ejercito_del_Norte Enisonychus_drescheri Escuela_estatal_de_fotografía_de_Baviera Eustrophus_punctolineatus El_heroe_de_las_mil_caras Flávio_Canto Erta_(Lérida) Formula_desarrollada Espanta_Pesadillas Euphorbia_trapifolia Filosofia_Oriental_de_la_Respiracion Epicúreos

html map