Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Complejo_Penitenciario_Conurbano_Bonaerense_Norte Aculifera Compania_de_Danza_Contemporanea_de_la_Universidad_de_Guadalajara Yulenny_Cortés_León Al_Jazirah_(Sudan) Aiglun_(Alpes_de_Alta_Provenza) Civilizacion_africana Club_Atletico_Claypole Aeropuerto_de_Lyon_Saint-Exupery Codificacion_juridica Colision_aerea_en_Austin_de_2010 Chumbita Victor_W._Endeiza Combretum Agitar_antes_de_usar Wood_(Dakota_del_Sur) Walpurgisnacht Villacienzo Conami World_in_Union VfL_Wolfsburg_II Constitución_de_1828 Club_Atlético_Unión_(desambiguación) Wakefield_(Nuevo_Hampshire) Villa_muñoz Vivienda,_construcción_y_decoración Yaber_Al-Ahmad_Al-Yaber_Al-Sabah Adam_Gilchrist Clínicas_antibirria Châtillon_sur_Chalaronne Vuelta_a_la_Comunidad_de_Madrid_2010 Chūo WE Vertigo Vehiculo_electrico_hibrido Cloruro_potásico Charly_López_Rodríguez Club_Empresa_Minera_Huanuni Aisling_O'Sullivan Vándalo_Salvaje Alcibíades_Vicencio Acajete_(puebla) Communaute_de_communes_du_Centre_Argonne Ciconiiformes Yerba_buena_morisca_de_jaraba Accidente_de_avion_espanol_en_Turquia_de_2003 Constantino_i_de_escocia Aeropuerto_Internacional_Comandante_Armando_Tola Ageneiosus_valenciennesi Compaña Clerodendrum_glabrum Alburnus_albidus Comisión_Laboral_de_Texas AirQuarius_Aviation Codigo_F_A_M_A

html map