Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chiquito_Pero_Peligroso Victor_Manuel_San_José Vela_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Múnich_1972 A_state_of_trance Aeropuerto_Internacional_Giovan_Battista_Pastine Abstracción_pospictórica Codorniz_crestiblanca ASB_Premiership Wilhelm_Friedrich_Philipp_Pfeffer Club_de_los_feuillantes Vedantista Yauhtecatl Vino_de_la_Tierra_Granada_Sur_Oeste Aceite_de_Estepa Viborg_(Dakota_del_Sur) Yukteswar_Giri Ciro_Villamizar Werner_von_Braun Aderus_bitestaceonotatus Aguilas_(desambiguacion) Xenopus_(laevis)_bunyoniensis XimoTebar Yoloten Chidori_(desambiguacion) Verjoiansk Zack_y_Cody:_gemelos_a_bordo Competencia_transversal Condado_de_Jackson_(Indiana) Charles_Moss_Duke Voulez-vous_jouer_avec_moâ? Alamedas Young_man_with_a_horn Windham_(Nuevo_Hampshire) Chatillon_lès_Sons Cieza_de_León Clasificación_para_la_Copa_Mundial_de_Rugby_de_2015 Vicente_martir Agence_spatiale_canadienne Vladimir_Vasilevich_Markovnikov Yoshihito_Nishioka Zombis_pusiola WWF_Intercontinental_Championship Alcor Adjetivo_gentilicio Charlotte_Motor_Speedway Chuoni_F._C. Cocina_siria A_M_Carvalho Condado_de_Morris Yerba_motera Congelador_(desambiguacion) Wedelia_copiapina Al_Yumhuriyya_al_Yazaiiriyya_ad_Dimuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tažžayrit_Republique_algerienne_democratique_et_populaire X_Aleptoe Comparación_de_RDBMS

html map