Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Momigliano IMelody Augustia_dregei Misamis_(desambiguación) Asseco_Prokom Arch._Bot._(Paris) Mouchan Gyrostachys_longipetiolata Antonio_Llinas_de_Jesus_María Minipíldora Appserv Andrija_Kačic_Miosić Monjita_parda Ibón Arauzo_de_Torre Henry_Fletcher_Hance Harmon_Killebrew Hogon Atreverse Gustavo_León_Gonzalez Armando_Cossutta Assurbanipal Historia_de_Ucayali Guía_de_estudio_de_los_modos_de_marchas_y_paradas Arachnis_evrardii Aventura_92 Guers. Hiroshima_(canción) Hermandad_de_La_Lanzada_(Sevilla) Mosca_tsetse Himno_De_Mi_Corazón Gytha_Ogg Humphreys_(Misuri) Moyosi Monte_Ngaliema Guerra_civil_de_corcira Apthoroblattina Monasterio_de_Ruiforco Halle_del_Saale Głogow Asuran Arundhati_Roi Antonia_Christina_Basilotta Aronia Guillermo_Ascanio H2_(jeroglifico) Avenida_jiménez Henri_Pichette Hyssopus_myrtifolius Apargia_hispida Hippocampus_pontohi Moshe_Castel Historia_de_Nueva_Granada_(1819_1831) Anoxicos Guerra_Ruso-Turca_de_1735-1739

html map