Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roupellina Genoma_de_la_leucemia_linfática_crónica Republica_de_Belarus Muriaux Romain_Hamouma Roche_(Loira) Trgovišće Ruellia_difformis Indianápolis_(Indiana) GJ_735 Fuero_de_Miranda Give_Me_Everything_(canción_de_Magazine) Rōei Reserva_Punta_Lara Municipio_de_Buzzle_(condado_de_Beltrami,_Minnesota) Universidad_Simón_Bolívar Rio_Yamunā Frederico_Rodrigues_Santos Gabino_Diaz_Merchán Garra_salweenica Glaciólogo Resolución_30_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Ultimátum SDTV Funcion_(matematicas) George_Augustus_Selwyn_(obispo) Gabarda Municipio_de_Moundville_(condado_de_Vernon,_Misuri) Iglesia_de_San_Piero Galeria_Colonna Municipio_de_White_River Georges_Melies Ribes_nigrum_var._europaeum Rubin_(oficina_de_diseno) Futbol_soccer Tytthonyx_mexicanus Reyno_(Arkansas) Iglesia_de_Santa_Maria_de_Farfaña Ronni_Moffit Municipio_de_Jackson_(condado_de_Randolph,_Misuri) Romance_(álbum_de_Dorso) Gliese_644 Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donacion_Altruista_de_Órganos_para_Trasplantes_Tejidos_Sangre,_Plasma_y_Medula_Ósea,_Educacion_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Rocca_Canavese Iglesia_de_Santa_María_(Retortillo) Tupolev_SB_2bis Galludo_Cola_Negra Municipio_de_Lee_(condado_de_Buena_Vista,_Iowa) Iglesia_de_San_Lorenzo_en_Florencia Renta_Básica_de_Emancipación Unió_Deportiva_Atletica_Gramenet Una_mente_maravillosa_(libro) Rhagiomorphini Iglesia_de_Sant_Cristofol_de_Cabrils Ubrique

html map