Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juanjo_RyP Iván_II_de_Moscu Lelisa_Desisa Japan_Transocean_Air_Co_Ltd. Literatura_en_marí Leopold_Museum Lista_de_clubes_de_fútbol_en_Mexico Iyomishima Jose_Riesgo La_Baneza Las_Metamorfosis Karl_Wilhelm_von_Dalla_Torre Jesús_Arellano_(futbolista) Inō_Kanori Isaac_Garza_Garza La_cala_de_mijas La_carrera_del_animal Jose_Maria_Díez_Alegría_Gutierrez La_Orquesta_Filarmónica_de_Jalisco Juego_de_palma Instrumentos_aerofonos La_Póveda_de_Soria Levobunolol Juan_Rana Lamayou La_familia_una_proclamacion_para_el_mundo Kōtoku_Shūsui Krešimir_III Linea_F Jozefów Litu Juan_Bautista_Benlloch_y_Vivó KM_MARKIT Leisure_(album) Kimmeridgiense Jérémie_Kisling La_colombe_(ópera) Keith Kusanovec IrDA Jenny_Saville José_Ángel_Turiel_de_la_Cruz Kiuge_Hayashida Juan_Carlos_Robles Juan_Pablo_Martir_Rizo LPR_Brakes_Farnese_Vini Jacques_Eléonor_Rouxel_de_Grancey Janez_Potočnik Linterna_eléctrica Laurent_Gidon Kücük_Menderes Lista_de_capítulos_de_Daria Julio_Soler_Guerrero K.Brandt Juan_Diaz_capellan

html map