Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Centro_Cultural_Santa_Clara Cerveceria_Santa_Fe Buklaris Bahaesa Bradybaeni Celacanto_de_Comores Calling_you Calderuela Cactus_octogonus Capparis_fascicularis Campesinado Barrancas_(Guajira) Año_1103 Batería_Baja_de_Galvanes Calle_Crescent_(linea_Jamaica) Carlos_Gomez-Mugica_Sanz Caza_Tornado Canihuel Bernard_Germain_Etienne_comte_de_La_Ville_sur_Illon_La_Cépède Carl_Thomas Boys_Don't_Cry_(canción) Campanula_bellardii_var._pubescens Bareges Babka Centre_d’Études_des_Tunnels Banksia_ferrea CYP1B1 Batalla_de_Santiago_(fútbol) Chalo_Panamá B_V_E Bharata_Varṣa Cementerio_de_Mamilla Chapuisia_lesnei Carlos_F._Ruckauf Cerro_de_la_Majadita Brachypodium_schimperi Canamo_verde Cafe_de_olla Challenges_Marche_Verte-G._P._Sakia_El_Hamra Belcaire_(canton,_Francia) Beta_Leonis Campeonato_Uruguayo_de_Futbol_1916 Blood_Sweat_&_Tears_Live Betula_verrucosa_forma_elegans Cassia_collae Centro_Administrativo_Nacional Bahía_Blanco Capítulos_de_The_Suite_Life_of_Zack_and_Cody Campanula_arvensis Billete_de_5_US$ Bunomys_heinrichi BOSQUES Central_hidroeléctrica_de_Zhiguli Calvin_J._Heusser Balanod

html map