Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ficus_petiolaris_subsp._jaliscana Francisco_Perez_Perez Eneko_Aritza Flor_de_paja Expulsion_de_la_Compañia_de_Jesús Elecciones_suecas_al_Parlamento_Europeo_(2004) El_Guijo F.E.B. Exposición_General_de_segunda_categoría_de_Nueva_York_de_1939 Erik_de_Västmanland Error_alfa Escudo_porteno Fogale Facciosos Fabrica_AEG Fernando_Sánchez_(musico) Fraijanes Exoatmospheric_Kill_Vehicle Firth_of_Lorn FC_Bruselas Francisco_Basterrechea_Zaldivar Ethernet_Ring_Protection_Switching El_canon_de_medicina Fernando_Seoane_Antelo Ernesto_Pérez_Balladares_González_Revilla Estilo_portugues_suave Enfermedad_del_soldado Estatuto_de_bayona Equino_(ciudad) Eduardo_de_Hannover,_duque_de_Kent Felix_El_Locha Elecciones_estatales_de_Chiapas_de_1982 Francois_Truffaut El_Alcázar_(desambiguación) El_Clon_(banda_sonora_original_de_Telemundo_2010) Explor._Bot._Afrique_Occ._Franç. Emiliano_Morales El_mago Eric_Van_Lancker Flower_(videojuego) Estacion_de_Mercado Fabulas_del_Verde_Bosque_(anime) Entandrophragma_bussey Escala_de_Huracanes_de_Saffir-Simpson Escuela_de_Sara Frankfurt_am_Mein Elecciones_presidenciales_de_Estados_Unidos_de_1816 Ermita_de_las_Santas_Justa_y_Rufina Exfoliación_(Dermatología) El_Capitan_Pantera Eje_del_mal Euphaedra_(Euphaedrana)_eberti Evelyn_Baring_conde_de_Cromer El_satiro,_la_maldicion_y_la_cruz Espacio_intracelular

html map