Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andrea_Klump Morterera Horno_Romano_de_El_Gallinero Aplec_del_Mussol Hermandad_de_la_Esperanza Atharva-veda-prātiśākhya Aulonocara_macrochir Monocera_cyanea Houdancourt Mitreola Arquitectura_(serie_filatélica_espanola) Antonio_Osorio_de_Acuña Minecraft_Pocket_Edition Mononoke_(anime) Monasterio_de_Jesús,_Maria_y_Jose_(Velez_Málaga) Montcy_Notre_Dame Apolo_de_Belvedere Atanasio_echeverria_y_godoy Asociación_de_Baloncesto_de_Bahrein Miquel_Iceta_i_Llorens Attagenus_ionicus Heinz_(Compañía) Guitarra_de_tres_puentes Idioma_urarina Hamatocactus Henning_Fritz Morton_(Pensilvania) Hugh_Hughes Hereo_de_Samos Anthemis_cotula_subsp._psorosperma Historia_de_San_Theodoros Ariarates_V Angiosperm_Phylogeny_Group_II Apeadero_de_Calzada_de_Asturias Heinkel_He_S_011 Arroyo_Ñorquincó Hollandia_(barco) Montanas_Azules_(Australia) Apeadero_de_Madalena Archelon Autopista_Richardson Hemodonacion Hakimullah_Mehsud Argyle_(Georgia) Güicho_Cisneros Mujer_búfalo_blanco Antonio_Marín_Lara Arriel_McDonald Astrocitoma Hierba_colica Ano_1397 Animal_rápido ISO_IEC_8859-1 Antonio_de_Chaves Mithos_Games

html map