Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Long_Shot_(prueba_nuclear) Microrregiao_de_Santa_Teresa Los_santos_inocentes_(pelicula) Maria_Chacon Mandolio Macher Región_Norte_del_Brasil Rebiana Línea_11_de_TMB Rainer_Bonhof Marron Llucià_Osle Miguel_Chaves Luis_Armando_Reynoso_Femat Psychrophrynella_iatamasi Meredith_Monroe Ramiro_Garcés_de_Viguera Merced_County_California MLN Michäel_Löwy Primera_división_espanola_1997_98 Primera_División_Venezolana_2004/05 Gornja_Batina Puʻu_ʻOʻō Merluza_del_Pacífico_norte Magenta_(grupo_pop) Marquesado_del_Mulhacen Martin_Dominguez_(desambiguacion) Quintín_Metsys Los_Siete_Rishis Puerto_de_Bejar_(Salamanca) Real_Pontificia,_Antiquisima,_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Señor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra._de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Lo_Mejor_de_Fito_Páez Rayiformes Primera_Guerra_chino_japonesa Primer_Ejército_Japonés Membrana_timpánica Lolotla Grandes_Exitos_de_Bienvenido_Granda Lord_Snowdon Region_de_Moyen-Chari Matriz_exponencial Luisa_María_Adelaida_de_Borbón-Penthievre_(1753-1821) Recopa_de_Europa_1987_88 Goleta_Sarandí Recuerdos_del_ayer Radisav_Ćurčić Ramón_Labañino_Salazar Radio_y_Television_Argentina Massazza Rabobank_(desambiguacion) Miguel_Villafruela Línea_192_de_TMB Raión_de_Pischanka Puerto_del_Suspiro_del_Moro

html map