Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jinotepe_(Nicaragua) Kanuni_i_Lekë_Dukagjinit Jose_Luis_Martín_Rodríguez Lenguaje_obsceno Lineus_longissimus Klapperichimorda_quadrimaculata Juan_Carlos_García_del_Caño Jett_Jackson:_The_Movie Leonardo_Padron Jose_Fernández_Montaña Kotobuki Isla_Shurdhahit Linaria_vulgaris Juan_Mañe_Flaquer JK_Nõmme_Kalju Lista_de_episodios_de_Mermaid_Melody James_Murphy Julia_Núñez Interstella_5555 Jarcieria Lee_Garim Les_Santes Lissiodelphis_peronii Itchy_&_Scratchy_in_Miniature_Golf_Madness Licencia_Creative-Commons Koichi_Wakata La_Braña Katsuya_Eguchi Le_Prince_de_la_nuit Iridectomía Liberales_españoles Iselma_tibialis Kir Jesús_Herrán Libardo_Niño Karl_Fedorovich_Kessler Lavavajillas Jose_Miro_Argenter Lanare_(California) La_Manuela LR-137 José_Luis_Aliaga_Jiménez Lacy-Lakeview Kiss_This Leandro_Guaita Leonardo_López_Lujan Kevin_Charles_Langford Lista_de_capitulos_de_El_Puno_de_la_Estrella_del_Norte Josefina_Baez Koeleria_arenaria Jagny_sous_Bois Jastinapura Juegos_Mundiales_de_Verano_de_Olimpiadas_Especiales_de_Atenas_2011 Ivo_Nakić Johnny_cogió_su_fusil

html map