Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andrés_Segovia_Torres Arqueologia_del_Peru Grumento_Nova Humberto_Marchena Grupo_Especial_Alacran Angel_Lavin_Rivero Athens_(desambiguación) Anti_estatismo Habla_riberena Misil_aire-superfície Arabe_peninsular Hai_Quan_Football_Club Antonio_Ríus_Miró Miriam_Lichtheim Mon_seung I,_Vampire Avena_Lee Misión_de_San_Francisco_Javier Guy_Goodes Idioma_cumano Asterocephalus_maritimus Avenida_leandro_n._alem_(buenos_aires) Hospital_materno_nacional_de_Dublín Anos_550 Miscodera_hypsibia Guerra_Irak-Iran Monte_Moulton Hobbiton Antonio_Mengs Guerra_del_Coltan Hexafluoro-2-propanol Mortadelo_y_Filemón_-_El_dopaje..._¡Qué_potaje! Arturo_Serrano_Plaja Hidrovia_Parana_Tieté Hongkones Asambleas_demócratas_de_Maine_de_2008 Arturas_Karnišovas Grénoble Heládico Augusta_María_de_Holstein-Gottorp Miño_(La_Coruña) Athens_(Luisiana) Misión_de_la_Iglesia_SUD Idilio Arboreto_de_la_fundación_Barnes Atorarse Aubrey_(Texas) IMTS Area_urbana_de_Sagunto Ayyub_Habib_al-Lajmi Aulacophora_melanopus Hot_(desambiguación) Armada_estadounidense Gustave_Aimard Avallonë

html map