Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Angel_Merino Quercus_farnetto_subsp._conferta Mashimo_leleupi Maestro_Robert Lucio_Papirio_Mugilano Louis_Trabut Golden_Gate_(Florida) Gran_Premio_de_los_Países_Bajos_de_1963 Premio_Right_Livelihood Markus_Weissenberger Real_casa_de_la_moneda_de_Xubia Maltypus_chinensis Microhexura Puerto_Milan_(Caqueta) María_del_Puerto_Gallego_Arriola Programa_STS_del_transbordador_espacial_estadounidense Metaxycera_sinuatevittata Miguel_Cabrera_(desambiguacion) Premios_del_Sindicato_de_Actores Grand_Staircase Membrillo_del_Japón Los_Cinco_Grandes_del_Buen_Humor Gobierno_y_política_de_la_India Primera_División_de_Espana_1977_78 Merophragma_terrestre Quercus_parviglans_f._tejadana Primer_hombre_o_mujer Lizz_Tayler Primera_inundacion_del_Dia_de_San_Marcelo Ramal_ópera_principe_pio María_Cristina_de_Borbon_y_Borbón Presidente_pro_tempore_de_Unasur Luce_sous_Ballon Ramón_Ulloa Raul_Sánchez_Díaz_Martell Manuel_Blanco_Rodríguez Mark_Stein_(musico) Raúl_Orlandini Premios_Nobel_de_Fisiología_y_Medicina Los_fusiladitos Proceso_metabólico Gournay-le-Guerin Producciones_de_TV_Perú Presidente_de_Yibuti Qadbak_Investments MFK_OKD_Karviná María_Cristina_de_Habsburgo_Lorena_(1742_1798) Prunus_carolinae Léopold_Levert Luis_Barbat Puntuacion_en_bádminton Lophochernes_obtusecarinatus Malthodes_heinertzi Pustyn Puerta_de_Asturias

html map