Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Afnix_(lenguaje_de_programación) Zaphod_Beeblebrox Ciento_veintiocho Alberto_Tomas_Botia_Rabasco Cocido_Corcorán Cherokee_Pass_(Misuri) Colombia_en_los_Juegos_Bolivarianos Waiting_for_Cousteau Víctor_Yangali Coalición Comandero_(Hosteleria) Vlaams_Blok Agave_univittata_var_brevifolia Acahay_(paraguay) Cinchona_cordifolia_var._microcarpa Alegoria_del_triunfo_de_Venus Albi_de_la_Cuesta Yoshiharu_Habu Vijay_Stambha Combles_en_Barrois Virbio Clason_(Santa_Fe) Villanueva_del_Rebollar_(Palencia) Yerba_de_las_malparias Citricos_valencianos Comité_Olímpico_Venezolano Compañía_Española_de_Tráfico_Aereo A_estos_hombres_tristes Cheso Confederaciones_Rurales_Argentinas Valery_Lobanovsky Ware_Shoals Ya_taleb Circuito_Turístico_Ferroviario_de_Junín Cofidis_Le_Crédit_par_Téléphone Villeneuve-la-Dondagre Abadia_de_Guigue Chontla Yong_tau_fu Aith_Urriaguel Adèle_Blanc-Sec Vóljov_(desambiguación) Cirsium_inerme Verderon_de_Trias Alcaldía-Presidencia_de_Ceuta Acorazado_potemkin Christian_de_Brunswick William_Zapata Clopton_Havers Club_Atlético_Argentino_(Rosario) Villoria_de_Órbigo Condado_de_Forest Agusta_A109 Wikipedia_en_fines Wik_HeartGold_y_SoulSilver

html map