Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Duarte_(República_Dominicana) Doulevant_le_Chateau Crémenes Distancia_hiperfocal De_clementia Allonne_(Oise) Divinas_palabras_(película_de_1987) Diabulus_in_musica Dirt_Farmer American_Conquest_Divided_Nation De_arriba Croton Doña_Tomasa_con_fruicion_va_y_alquila_su_mansión Diclidia_laetula Algodon_de_seda D.B.Ward Dragun Coyotepec_(estado_de_México) Dibatag Ecquedecques Alfonso_IV_de_Ribagorza Demografia_de_La_Rioja_(España) Cérences Distrito_de_Chiclayo Daniel_da_Silva_Carvalho Cornicina Copa_Topper Daireaux Decreto_Megarense Códice_azcatitlan Cryptocentrus_cyanotaenia Cónclave Cristòfol_Soler Dignathia Copa_de_Clubes_de_la_CECAFA_1995 Dorio Distrito_de_Parcona Alexander_"Sandy"_Bull Dave_Moody Dasillipe América,_Tamaulipas Alinor_Albuquerque_Azevedo Dona_Maria_de_las_Mercedes,_Condesa_de_Barcelona Alfredo_Alegria_Rosales Discografia_de_Tarja_Turunen Dulce_María_Sauri_Riancho Danilo_Cóccaro Desfeminización Copa_Heliodoro_Rodríguez_López Ana_de_egmond Depresion_invernal Corethrogyne_rigida Disregulación_emocional Algoritmo_adaptativo Alejandro_Magarinos_Cervantes

html map