Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Fabián_Chávez En_un_lugar_de_África Etnia_armenia Erupcion_piroclástica Estatuto_de_Autonomia_de_Aragon_(1936) Elie_Barnavi Federico_III_de_Brandenburgo-Bayreuth Fernando_Gomez_Mont_Urueta El_Oro_del_Rin_(opera) Eloísa_está_debajo_de_un_almendro_(teatro) El_Mono_Burgos Epidendrum_dendrobioides Evaluación_de_Impacto_Ambiental Elena_Karpova Erich_María_Remarque En_vivo_Tu_Dama_de_Hierro Edwardsomyia Enrique_Sealtiel_Alatriste_y_Lozano Ernesto_de_Hannover El_Peropalo Everytime Fothergilla_alnifolia_var._serotina Embrujo_de_la_luna_mora Elecciones_autonómicas_castellanoleonesas_(1999) Elecciones_irlandesas_al_Parlamento_Europeo_en_2004 Emilio_Munoz_Vazquez Equipo_ciclista Eucrema Felechu Fabián_O'Neill Flesh_and_Blood Estacion_de_bilbao_concordia Franciscanos_en_el_Paraguay Estacion_de_Zaragoza-El_Portillo Ficedula_subrubra Estación_de_Marçà-Falset Eystein_de_Nidaros Eupatorium Epinephelus_timorensis Fay_D._Flourite Ferrothorn Escudo_de_Guerrero El_Doncel_de_Don_Enrique_el_Doliente Estacion_de_Almourol Estudio_epidemiológico Escuela_Tecnica_Superior_de_Arquitectura_de_Malaga Facultad_de_Traducción_e_Interpretación_de_Granada Eugenio_Hirsch FK_Budućnost_Banatski_Dvor El_Miron FCBB Eren_Derdiyok Eduardo_Coutelenq Fontaine-la-Gaillarde Estación_de_Castellbell_i_el_Vilar-Monistrol_de_Montserrat

html map