Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Waiganga Rhytidoceros_narcondami Tyshawn_Taylor Municipio_de_Liberty_(condado_de_Itasca,_Minnesota) Iluminado_(místico) VII_Edicion_de_los_Premios_de_la_Unión_de_Actores Municipio_de_Old_Fields_(condado_de_Ashe,_Carolina_del_Norte) Rio_Tana SVPAM Tres_son_multitud_(serie_de_televisión) Rượu_dân_toc Gerd_Von_Rundstedt Reinhold_Gliere Unión_monetaria_de_America_del_Norte República_Islamica_de_Pakistán Rhacodactylus_chahoua Royal_Institute_of_Chemistry Ronald_Liebowitz Twilight_of_the_Idols_(álbum) Turaco_de_pico_negro Municipio_de_Linton_(condado_de_Allamakee,_Iowa) Municipio_de_Brandon Municipio_de_Sherman_(condado_de_Ottawa,_Kansas) Sa_Nostra Fuerzas_Armadas Unidad_de_desplazamiento Ricardo_León General_Sanjurjo_(Submarino) SS_18_Satan Ruiz_Sanchez Gerbécourt-et-Haplemont Rio_Jolynia Relaciones_entre_Islandia_y_la_Union_Europea Mus_baoulei Río_Jara-Murín Impuesto_de_sociedades_del_Reino_Unido Türk_Otomobil_Fabrikasi_A.S. Municipio_de_Chikaskia_(condado_de_Sumner,_Kansas) Municipio_de_Unity_(condado_de_Rowan,_Carolina_del_Norte) Tytthonyx_neodarlingtoni Remonte Municipio_de_Murray_(condado_de_Murray,_Minnesota) Musa_textilis Renault_R29 Tribunal_de_Orden_Publico_de_España Rushing_Beat_Ran Richard_Fleeshman Rio_Nilo_Azul Rio_Martin Untitled_1995_Demo Utande_(Guadalajara) Río_Memele Rodrigo_Díaz_de_Vivar_Sandoval_y_Mendoza_(1614-1657),_Séptimo_Duque_del_Infantado Tsunami_(película_del_2005) Río_Jalón_Gorgos

html map