Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Sudamericano_Femenino_Sub-20_de_2014 Batalla_de_zorndorf Bunium_minus Batalla_de_Cízico_(74_a._C.) Cadaques_(Gerona) Bankapura Cala_Montgó Basilica_palladiana Cambremer Cañari Castillo_de_Almansa Balestrand Batan_(guijo_de_galisteo) Cenac-et-Saint-Julien Blacktown Cantón_de_Neuilly_Saint-Front Brery Carm Cabo_(geografia) Bothalia Captain_Marvel_Jr. Canton_de_Charly_sur_Marne Búsquedas_no_informadas Casalincontrada Carretera_marginal_de_la_selva_en_colombia Caracter_(psicologia) Brain-sur-Longuenee Centro_Olimpico_Ecuestre_Markopoulo Canis_gezi Campeonato_de_Costa_Rica_de_fútbol_2004-2005 Bahia_de_Kola Bitumen Casiodoro_de_Reina CTEA Bus_microchanel_architecture Bomberman_Hero Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_de_Montana_1993 Bailarín_acanelado CYP2B6 Belvís_de_la_jara Cerdo_(desambiguación) Bolzan Bien_común_(economia) Base_Aérea_Wheelus Biblioteca_del_orgullo Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1903 Castillo_de_Kawanoe Capuchina_amarilla Braemia Borja_Oubina Barrio_arenales Base_Ball Bandera_catamarqueña Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1913 Cerro_de_los_Claveles

html map