Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jeandelize Lista_de_países_por_tasa_de_homicidio_intencional_por_década Jesús_Martínez_Jayo K_C._L. Jose_Ramón_Sandoval L'Hôpital-du-Grosbois Javier_Astudillo Kekulé Le_Jongleur_de_Notre-Dame John_F_Kennedy_Jr. Isidro_de_Alaix_Fábregas Lisandro_de_la_Torre_(desambiguación) J._C._Chandor Julia_López_de_Almeida Kato_Zakros Julien_Ielsch Interestatal_81 La_Decada_Prodigiosa Leave_it_All_To_Shine Licencia_de_software Las_Flores_(San_Juan) LGV_Rhone-Alpes Jonna_Mendes Jardín_Botanico_de_Baracaldo La_Nona_Ora Jaime_María_Blanco La_Ferté-Imbault Las_aguas_bajan_turbias Larus Josiah_Wedgwood Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_California,_Campus_de_Northridge Lista_de_miembros_de_Guardianes_de_la_Galaxia Jose_de_salamanca José_Marchena Justino_Carrere_Sapriza La_Parrilla_(Valladolid) Intel_Core_2_Extreme La_Torrecilla_(Málaga) Joan_Regla_i_Campistol Legitimista Linea_de_la_7_Avenida–Broadway Jose_Antonio_Ochaita Laubertia Isla_Voronina Larry_Thomas José_Alberto_Mendonça_Paulino Kelley_(Iowa) Laugeria Intensidad_energetica José_Maria_Millas_Vallicrosa La_montaña_de_Sainte-Victoire_vista_desde_Bibemus Laura_Balbo Internet_en_el_Perú Institución_smithsonian Lista_de_capitulos_de_Excel_Saga

html map