Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stockton-on-Tees Saint_Apollinaire Senaillac_Latronquière The_Amazing_Race_13 Tabare_Viera Taphrospilus_hypostictus Siskiyou_Trail Silidiscodon_thomasi Scrotum_(dinosaurio) Silvia_Eugenia_Castillero Ser_Madrid_Oeste Towanda_(Pensilvania) The_Stunt_Man Synchiropus_rosulentus Santo_André_(São_Paulo) Tenjo Tora_Tora_Tora_(album) Silene_pseudobehen Silene_rupestris Transformada_de_Fourier_discreta Tono_Mauri Shorty Sterna_maxima Seleccion_Aragonesa_de_Fútbol Tithymalus_trapezoidalis Sainte_Mere-Eglise Tokaji Tell_Fara Segunda_República_(República_Dominicana) Ted_Sutton Selección_nacional_de_futbol_de_Oman The_Magazine_of_Fantasy_and_Science_Fiction Teorema_de_Kirchhoff Sudoeste_de_Inglaterra_(circunscripción_electoral_del_Parlamento_Europeo) Symb._Fl._Argent. Sinfonía_nº_4_(Dvořák) Selección_de_fútbol_de_Isla_de_Navidad Sainte_Foy_d'Aigrefeuille The_Figure_in_the_Shadows Sp_Vgg_Unterhaching Snězka_Śniezka San_Nicolas_de_Panuco Solido_semirregular Senado_de_la_República_Romana Teoria_del_Big_Rip TV-Asahi Saint_Jean_de_Trézy Tarik_Benhabiles Saint_Jean-de-Livet Sitio_de_Mariemburgo_(1410) Talcy_(Loir_y_Cher) Transferencia_electrónica_(quimica) The_Edge_Of_Glory Sebastián_Pereyra Sector_delimitado_de_la_población_de_Carratraca

html map