Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Real_colegio_seminario_del_corpus_christi Ludisia_furetii Merçe_Rodoreda Puerto_Berrio_(Antioquia) Marqués_de_Villamediana Melissococcus_pluton Rapsus Provincia_de_Jülich-Cléveris-Berg Mesorregión_de_Araraquara Ptaeroxylon_obliquum Malthinus_tadzhikistanicus Ramón_José_Sender Malacocarpus_ottonis Red_de_Carreteras_Europeas Masters_y_johnson María_Leonor_de_Cleves Lombard_Pápa Luis_Adolfo_Orozco_Orozco Microrregión_de_Prudentópolis Prizzi's_Honor Real_Jardín_botanico_de_Cranbourne Lées-Athas Granigeri Miguel_Angel_Catalán_Paz Mario_Hoops_3-on-3 Quercus_slavonica Manuel_Castro_Ríos Luis_de_las_Dos_Sicilias_(1824_1897) Maximo_el_Confesor Grace_(canción_de_Jeff_Buckley) Miguel_Alfredo_Olivera Punk_Goes_Metal Lupin Mellon_Arena González_Bastías_(estación) Miguel_Gonzalez_(deportista) Marquette,_Míchigan Reacción_de_lucha_o_de_huida Progressistes_per_les_Illes_Balears Región_H_II Los_simuladores_(serie_de_TV_de_México) Marcelo_Pertier Manuel_Ferrer,_S.I. Procesión_del_Santo_Entierro_(Cartagena) Primera_División_de_Venezuela_2011/12 Lourdes_Diaz-Trechuelo Línea_de_alta_velocidad_Hanover-Wurzburgo Puente_Nº_122 Manuel_Antonio_Bonilla_Nava Luis_ruiz_de_aguirre Merienda_campestre Miguel_Arcángel_Roscigna Primeros_ministros_de_catar Midna Michelaria

html map