Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orden_de_Alcantara Pilot_Station_(Alaska) Pais_árabe Poltava NGC_213 Peripia_mysorensis Paz_de_apamea Nesoctites_micromegas Nasutoceratops Oltrona_di_San_Mamette Polymeres_(Bulbophyllum) PSOE_Aragon Pokémon:_Giratina_y_el_defensor_de_los_cielos New_College Médéric_Gard Parque_natural_de_Pagoeta Neobrotica_sexmaculata Northside_Independent_School_District Polarizador Parque_Primero_de_Mayo Phantom_requiem_for_the_phantom Pinus_yecorensis Pedro_Novia_de_Salcedo Negaraku Orden_de_abogados_del_brasil Musica_sinfonica_y_de_cámara_de_Frank_Zappa Pluvioselva Oficina_nacional_de_estadística Partido_de_Clasificacion_Mundial_1994_Argentina_-_Colombia_1993 Pop_Rock Physaloides_somnifera Mutunus_Tutunus Pico_Cilindro Oficina_Central_Palestina_de_Estadísticas Portada_(desambiguación) Planta_Nuclear_de_Fukushima_Daiichi Najaf Paul_Ellis Myrtus_guajava_var._pyrifera Nieves_Suárez Musicos,_poetas_y_locos Museo_Municipal_de_Bellas_Artes_de_Valparaíso Paspalum_quadrifarium Polígono_de_Nueva_Zembla New_Model_Army_(grupo_musical) Pedro_(desambiguacion) Parlamentarista Objeto_Volador_No_Identificado Población_económicamente_activa Palpacion Plasto Películas_de_1994 Ordenamiento_Juridico Parque_nacional_Kampinos Pintor_flamenco

html map