Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Viktor_Meyer Cisma_de_Oriente_y_Occidente Condado_de_Dallas Aasáx Cialitos_(Ciales) Cilliba_franzi Weddington Acero_puro Valle_de_Valdelucio_(Burgos) Aldeas_históricas_de_Shirakawa-go_y_Gokayama Constante_de_Landau Consejo_general_Vasco Ahmici Cissus_sicyoides_f._jacquinii Xenochalepus_platymeroides When_(canción) Chiloglanis_productus Agamidae Accion_Católica Virgen_del_Pino_(El_Paso) Zigadenus_speciosus_var_minor Conspiracion_judeo_masonico_comunista-internacional Consecuencias_de_la_Guerra_de_las_Malvinas Vicente_Noble_(municipio) Code_Lyoko:_Evolution Aemet Alceste_(Handel) Villardefrades_(Valladolid) Vientos_(instrumentos_musicales) Colegio_Menor_de_San_Patricio Circulación_de_la_sangre WP:SOCK Ajonjeras Chenega_(Alaska) Akpor_Pius_Ewherido Yamel_Mendivi A_Berger Cnemophilus_loriae Civilización_del_Valle_del_Indo Abaran_(Murcia) Ace_Ventura:_Pet_Detective Cirsium_caput-medusae ARM_Manuel_Azueta_D_111 Vanguard_2 Adenohipófisis Chevagny-les-Chevrieres Wittmackanthus Vologases_iv_de_partia Waterzooi Churchill_Brothers_SC Yahya_ibn_Muhammad_ibn_Hasim_al_Tuyibí Agustín_Gonzalez_Acilu Cholguan_(localidad) Wésley_Brasilia Chaudenay_(Alto_Marne)

html map