Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Dickey_(Dakota_del_Norte) Chilenos_en_el_Reino_Unido Aeropuerto_Internacional_de_Stuttgart Acorazado_impero Concierto_para_violín_n.º_1_(Bruch) Clyde_Lee Comite_Judio-estadounidense Vasili_Degtiariov Ven_conmigo,_ven/_Los_marineros_besan_y_se_van Aboud_Rogo Vignantha_acuta Colera_morbus Collonge-Bellerive Zapata_se_queda Vaso_de_plata_de_Enmetena Chionanthus Chassternbergia Zona_de_Distencion Chillihua Chatelus_Malvaleix Víctor_Yangali Viaje_del_james_caird Aeropuerto_Internacional_de_Gyor_Per Acetoína Chromis_acares Agustin_Sanz Chrysolina_vernalis Colombianos_en_las_Grandes_Ligas_de_Béisbol Vincenzo_Natali Condado_de_Wahkiakum Adiós,_Pequena,_Adiós Venezolano_de_crédito Albert_Bastardas_i_Sampere Valle_de_Kodori Aeropuerto_Internacional_de_Dubai. Aeropuerto_de_Logroño Codigo_hammurabi Abanto_(zaragoza) Aguarunichthys_torosus Comision_Juvenil_de_Tejas Codariocalyx_motorius Chervonoarmiis'ke_(Raión_de_Berezivka) Cinco_llagas_de_Jesús Chinu_(Córdoba) Valentine_Mott Clare_Grant Zipacon Chenistonia Vinicio_capossela Vasilis_Kitsoulis Yevgeni_Vladimirovich_Petrov Yildiray_Başturk Villacidro Cogombro_amerch Clasificación_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2010

html map