Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Angel_Benitez_Pavón Marcos_Jesús_Morales Lucca_(Chrono_Trigger) Regimiento_de_Infantería_Ligera_"Palma"_n_47 Locutora_de_radio Marta_Etura Rafael_Vehils Raión_de_Pujavichy Martí_Crespí_Pascual Principe_Pablo_de_Yugoslavia Pseudopilocereus_mucosiflorus Rafael_de_sobremonte Primera_Edad_del_Hierro Provincia_de_Curico Mary_Leakey Luis_Diego_Sáenz_Carazo Michael_R._Garey Menipo_de_Gadara Ptychosperma_wendlandianum Rebelión_Popular_de_1814 Rania_de_jordania Provincia_de_Víctor_Fajardo Psilanthele_eggersii Raseinē Memorial_secreto_del_Conde-Duque_de_Olivares Principio_inquisitivo Michael_O'Gorman Lobo_del_Aire Marjoleta Martin_Lichtenstein Me_323_Gigant Maria_M. Punkurí Gonzalo_Fernández_Castano Proposición_8_de_California_(2008) Ramal_llanos_del_maipo María_Antonieta_reina_de_Francia Gorky_Film_Studio Lágrimas_(desambiguación) Raiamas_senegalensis Propyrrhura_maracana Refuncionalizador Luis_Sánchez_Granjel Matheny Los_protegidos_(serie_de_televisión_española) Miguel_Ángel_Peralta_(músico) Goioere Lluçanès Melgaco_(Pará) Pueblo_zapoteca Mariano_Sebastián_Tripodi Punahou_School Michael_P._Grace M47_Patton Lover_of_Life,_Singer_of_Songs

html map