Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Platydactylus_chahoua Pinoza_(Asuncion) Península_de_Marín Nueva_Zelanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Moscú_1980 Nephthyigorgia Plantas_micoheterotroficas Paracalanthis_binnaburrense New_Washington_(Indiana) Patrick_Jake_O'Rourke Pamphorichthys_araguaiensis Notropis_hypsilepis PoliTurf Palacio_Mukden Poseidon,_Señor_de_la_Atlantida Paper_Mario:_Sticker_Star Pleomele_aloifolia Poseidón NHL Nanda_Devi Museo_del_Mar_(Mar_del_Plata) Port_Arthur_(Tasmania) Panicum_lanatum Pola_de_somiedo Octubre_de_1935 Omphalotropis_quadrasi Plaza_Barrancas Pizza_frita Pereira_de_Barros Pachycereeae Naturaleza_de_las_Ciencias Ngen-kullin Orchis_taubertiana Polypodium_filix-femina_var_nanum Plaza_Patriarca_Eutimio Partido_verde National_Rugby_League Phenacogaster_calverti Niños_de_la_india Nusatidia PZ Pene_curvo Palacio_de_Arbaizenea Ortocupularrotonda_decagonal Novakiella_trituberculosa Paises_desde_el_punto_más_alto Ponç_de_la_Guàrdia Newcastle_(condado_de_Lincoln,_Maine) Padre_Jose_Antonio_Fortea Mérida_FC Ntra_Sra._del_Carmen_-_Najera Palacio_de_Aquisgrán Mycterus_tibialis Petroleros_de_Salamanca Oxychilus_agostinhoi Olla_cortijera

html map