Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sir_John_Mills Teopompo_de_Esparta Saint-Sauflieu Super_Familia Tilly-la-Campagne Seleccion_de_basquetbol_de_Costa_de_Marfil Telmo_de_lima_freitas Tragedia_de_la_Kriegsmarine_en_el_Baltico Tomás_Echenique Santo_Tirso_de_Prazins Tamerlán Tetrapterocarpon San_José_de_La_Montaña_(Antioquia) Taxonomía_de_Bloom Selección_de_futbol_americano_de_los_Estados_Unidos Segregacion_(genética) Saxifraga_aspera Salto_de_Riaño Ser_y_tener San_Andrés_(Antioquia) Sudarshaná Tecoma_myrtifolia Tecnicas_de_ventas Samegrelo-Zemo_Svaneti Simbolos_del_nacionalismo_andaluz Soyuz_29 The_Art_of_Computer_Programming Team_Lotus_(2011-) San_Cristóbal_(Ecuador) Simón_Bolívar_(cantón) Senol_Gunes Stan_Patrick Santa_Marina_de_Torre Servicio_nacional_de_obras_sanitarias Sanofi Saint_Gence Sunies_(islam) Time_stretching Saint-Laurent-de-Gosse Spolia Sainte_Alvère Tb-303 Serie_335_de_Renfe Sao_Francisco_do_Conde Sinfonia_n.º_83_(Haydn) Sunset_Bay_(Nueva_York) Sistema_de_bordado_amaya Svatopluk_de_bohemia Tanya_Tucker Tenchu_Wrath_of_Heaven Telephanus_reductus Selección_de_futbol_de_San_Cristóbal_y_Nevis Sociedades_de_Inversión_de_Capital_Variable Sjećaš_li_se_Doli_Bel? Sierra_Madre_del_Sur

html map