Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Epopterus_eganus Ferrari_F1-2000 Elecciones_portuguesas_al_Parlamento_Europeo_en_1987 Eustas_kidd Enrique_Alcat Francisco_Jose_Camarasa Elena_Teodorini Francillon Estación_Río_Luján Estrella_de_Salomon Elecciones_estatales_de_Sonora_(1997) Elecciones_parlamentarias_de_Macedonia_de_2011 Fleury_les-Aubrais Elisabeth_Quin Erythrina_warneckei Ernesto_Enrique_Mastrángelo El_Tejar_(Córdoba) Elaphrium_hindsianum Edwin_Palma Felix_Garzón Fragata_25_de_Mayo Escanaba_(Michigan) Flines_lès_Mortagne Enrique_Iglesias:_95_08_Éxitos Ford_TC_2000 Francisco_Ramírez_Briceño Erase_una_vez Enseñanza_aprendizaje Eduardo_Aninat Falla_tectónica_suiza_de_Sardona Estación_de_Brazatortas Era_Jingo_keiun Estadio_Toyota_(Texas) FAB-250 Francisco_Gonzalez_Ledesma Ferrocarriles_Españoles_de_Vía_Estrecha Excoriación_(dermatologia) Elecciones_Autonómicas_Madrileñas_de_2003_(26_de_octubre) Fejervarya El_ultimo_adios Fandango_de_Albarracin Fraella Equilibrio_termodinámico Euphorbia_hiberna El_ultimo_vaquero_del_oeste FK_Yangier Francisco_Marques Emilio_Palomo Fiebre_del_oro_del_cañón_del_rio_Fraser Franka Educación_y_tecnologías Fenris_Ulf Escalada_(Buenos_Aires) Follett_(Texas) El_Novato

html map