Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juegos_Olímpicos_de_Torino_2006 Juan_Antonio_de_la_Fuente Jesús_Maria_Ramon_Valdés José_Laterza_Parodi Lago_El_Chocon Jose_Addison Intento_de_Golpe_de_Estado_en_la_Unión_Sovietica Katrin_Göring-Eckardt John_Locke_bot Iván_Peñaranda_Llauradó Limaco Ken_Mangroelal Jorge_Aliaga Lista_de_Swadesh Lenomys Lethrus_fallax Inverigo Levorfanol Jesus_Maria_Ramon_Valdez La_amenaza_de_Andrómeda_(miniserie) Lake_Tekapo La_jaula_(película) Liga_brasilena_de_fútbol_sala Leon_(provincia,_Espana) Isla_Cerro_Nevado Lagartera La_Naissance_D'Un_Rêve Izquierda_Unida_(desambiguación) Jaime_Sotelo_Garcia Juda_ben_Saul_ibn_Tibbón Juan_Llaneras Krásnaya_Poliana_(Armavir,_Krasnodar) Ley_34_2002,_de_11_de_Julio_de_Servicios_de_la_Sociedad_de_Información_y_Comercio_Electrónico La_Haye_Pesnel Literatura_brasilera L_A_V._Madrid_Zaragoza_Barcelona-Frontera_Francesa Lipogenesis Instituto_de_Historia_de_la_Medicina_y_de_la_Ciencia_Lopez_Piñero Jean_Claude_Carriere Jin_Kobayasi JIsei_no_ku Jaime_Martinez Las_cenizas_de_Angela José_Ordóñez_Jr. Izquierda_Verde La_Broma_de_Ssatan Jorge_Americo_Spedaletti James_Byng Karatas_serra Junkers_Ju_88 Lengnau_bei_biel Jose_Darío_Salazar_Cruz Jesus_Paz_Galarraga Lancaster,_Pennsylvania Jardin_Botánico_de_Miranda_de_Ebro

html map