Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Observatorio_de_Autonomía_Municipal_(OdAM)_//_DEMUCA Oscar_Ustari Oxihidrogeno Méréville_(Essonne) Natsume_(empresa) Paco_Tomás Playoffs_NBA_2008 Método_de_Hartree-Fock Pardanthus_nepalensis Najman_de_breslev Parque_nacional_del_Río_Abiseo Política_Agraria_Común Peñas_de_los_Gitanos Península_arabica Pellestrina Nobleza_de_Rutenia NGC_196 Pelon_Santamarta Navassa_(Carolina_del_Norte) Portaviones_frances_Bearn Paris-Roubaix_1951 Peninsula_de_Bōsō Münster_(iglesia) Mutuas Oseas_(rey_de_Israel) Museo_Nacional_de_Antropología_(Mexico) Poder_Federativo Pentax_*ist_DS Ocean_Parkway_(línea_Brighton) Ouzouer_des-Champs Nicole_Monrroy Parque_Sempione_(Milan) Plaga_de_Justiniano Partido_Popular_Monarquico Parula_superciliosa Portugal_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1956 Negacion_(gramatica) Papel_de_estraza Mágicos Pedilus_arizonensis Partido_campesino_croata Paseo_Colón_(San_Jose) Pato_Tour_d'Argent Oscurecimiento_gravitatorio Orfeo_y_Eurídice_(1762) Orestia_paveli Partido_judicial_de_riaza P._S._B. Neil_Strauss Peregrino_Ströbel Outrepont Pedro_Escobar_Muñoz Paderno_Franciacorta Palacio_de_Camposagrado Peloton_I

html map