Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Phalacrocorax_pygmeus Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Estocolmo_1912 Nieuwe_Maas Nueva_Constitucion_Politica_del_Estado_de_Bolivia Pilar_Viñas Plaza_Rivadavia Patria_Boba Palacio_de_Schwerin Pedro_de_Orrente Palacio_de_la_Bahia Narcissus_tazetta_var._primulinus Partidos_de_chile Pancratium_mexicanum Niyireth_Alarcón PEDECIBA Peiho Pedro_de_Alcantara_Tellez_Giron_y_Beaufort_(1810_1844),_Décimocuarto_Duque_del_Infantado Parque_Nacional_Volcan_Turrialba Mística_(religion) Orthevielle Paul_Gottlieb_Werlhof Número_(matemáticas) Patologia Pedro_Sainz_de_Baranda Paijannetunneln Pedro_Xavier_Solís_Cuadra Península_de_Omán OGLE_2006-BLG-109L_b Pennsburg_(Pensilvania) No_amarás Pedro_Díez-Canseco_Corbacho Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009-2010_en_Canadá Octubre_de_1990 Plano_detalle Peyrefitte-du-Razès Neuropsicologos Phalaenopsis_celebica P._B._Shelley Patchwork Palatodonta Pont_sur_Madon Pericrocotus_brevirostris Newtown_United Palacio_de_Moritzburg Polvo_en_los_ojos_(album) Partido_Europeo_Liberal_Demócrata_Reformista Nothing_but_the_Truth_(película_de_2008) Paul_Otlet Norma_Giménez O_L.E. Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1948 Playa_de_Santa_María_del_Mar_(Playita_de_las_Mujeres) Paradise_Valley_(Arizona) Persea Parroquia_de_Saint_James_(Barbados)

html map