Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Regla_de_Horner Mansilla_del_Paramo Mery_Prémecy Mezzolombardo Línea_de_la_6_Avenida Primera_División_de_España_2009_10 Manfredo_Hohenstaufen Los_Caraduras MPE_FEC Luke_Mably Luis_Filiberto_García_Hoyos Luis_Francisco_II_de_Borbon_Conti Miliamperio_hora Reconquista_Espanola Proclamación_del_Estado_Catalán_en_octubre_de_1934 Primera_transmision_telefónica Registro_de_Información_Catastral_(Guatemala) Methonica_superba Los_fabulosos_hermanos_Baker Maksim_Vengérov Maldicion_del_faraón Pérdida_de_memoria_(informática) Melgar_de_Yuso_(Palencia) Louis_André Logitravel_Mallorca_Basquet Pouilly_(Oise) Regimiento_de_Infanteria_Ligero_Aerotransportable_"Príncipe"_n.º_3 Gran_Hermano_5_(Argentina) Grevillea_tetragonoloba Magister_Musicae Marquesado_de_Villamanrique Marquesado_de_Monistrol_de_Noya Radio-Television_belge_de_la_Communauté_francaise Regina_Torné Marceline_(Misuri) María_I_de_Valois Lobostephanus_palmatus González_y_los_Asistentes Mesquite_(condado_de_Starr,_Texas) Manuel_Olazabal Línea_11_(autobuses_urbanos_de_Granada) Lombi Puerto_Pinares Léon_Provancher Marques_de_Astorga Metan Ramon_de_Palma Pseudispella_subspinosa Maytenus_boaria_var_angustifolia Mariano_Avellón Mariclare_Costello Loucas_Yiorkas Malachot_5 Raul_L._Uranga Malcolm_Wicks

html map