Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_Stephens_Garcia Primera_Division_de_España_1973_74 Llanura_aluvional Mar_de_amor Rancho_Boyeros Real_Club_de_la_Puerta_de_Hierro Puma_concolor_costaricensis Menisco RRS_Discovery Mattoon_(Illinois) Provincia_de_echizen Magny-les-Hameaux Manuel_Perez_Rodrigo Léopold_Ruzicka María_Luisa_de_Saboya-Carignan,_princesa_de_Lamballe Melanophthalma_fluctuosa Mark_Delaney Red_Bull_Arena Maria_Reyes_Sobrino Mentha_longifolia_var._capensis RKV_Malinas Gonzalo_Ramirez Longetia Meyer_Lansky Mazieres-de-Touraine RIVA_128ZX Los_Koyas Los_Fresnos_(condado_de_Cameron,_Texas) Manuel_Francisco_Alcaraz_Ramos Metabolísmo_ácido_de_Crasulaceas Maxence_Fermine Reading_F_C Manuel_Bueno_Cabral Metodo_de_Corey-House Premio_Union_de_Actores_a_la_mejor_interpretacion_protagonista_de_cine Miao Rafael_Fernández_de_Henestrosa_y_Salabert Megalognatha_sheppardi Maurice_R._Hilleman Lucha_Ciega Marcha_de_la_diversidad_guadalajara Manco_Cápac Programa_Phoenix Gran_Premio_de_los_Paises_Bajos_de_1983 Pulleniatina MAR.TU Metro_de_kioto Mal_de_ojo Mericourt-l'Abbe Red_Peruana_contra_la_Pornografia_Infantil Luis_Mata_Illas Pseudotropheus_fuscoides Regionalismo_en_la_arquitectura_de_Bilbao Malice_(pelicula) Proboscidea

html map