Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sueno_de_amor_n._3 Satō_Eisaku Thomas_Syme Tessmanniophoenix_dianeura Seleccion_femenina_de_fútbol_de_los_Estados_Unidos Sergéi_Glaziev Shadow_Gallery Segunda_Division_B_Venezolana_2008/09 Santuario_de_Santa_María_de_la_Encarnación Santos_Dominici Serie_armónica_(matematicas) Steve_Clark_(desambiguacion) Serpyllum Sumidero_del_danubio Tephrocactus_dimorphus Stripesy Síndrome_de_movimientos_periódicos_de_las_piernas Tampico_(desambiguación) Tesoro_(estacion_del_metro_de_Guadalajara) Salinas_de_Arc_et_Senans TCP Telmo_Zarra Sonotex Sao_Pedro_de_Agostém Sardinia Teatro_del_capitolio_de_toulouse Thái_Nguyen Santa_Eufemia_del_Arroyo_(Valladolid) The_Family_of_Man Tratado_de_Letran Taller_de_Arquitectura_Ricardo_Bofill Sindicatos Sarotherodon_caroli Stanley_Vejtasa Saturnino_Rodriguez_Pena Sociedad_de_Mujeres_Republicanas_Revolucionarias Thug_Life_Thug_Life_Vol_1 Steinbier Tejido_secretor Saint_Germain_des_Prés_(Maine_y_Loira) Television_en_1933 Saint_Jean-de-Niost Superintendencia_de_Salud_de_Chile Sainte-Marie_(Altos_Alpes) T-rex Sierra_de_la_Plata Sáez Senecio_crassiflorus_var._subceratophy Sajonia-Gessaphe Siphonella Sierra_Madre_(Guatemala) Tejo_(deporte) Santa_Vera_Cruz Tierras_Altas_Escocesas Toliman_(volcán)

html map