Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tratado_de_Lindes_de_Lisboa Tears_For_Fears Saint_Andre_en_Royans Sudamericano_Sub_17 Tobías_Vargas Santos_M._Ruesga Televisión_en_España_en_1995 Saint_Michel_de_Montjoie Sindrome_de_Legius Síndrome_auriculotemporal Saint-Genest_(Vosgos) Toyota_RAV4 Seleccion_de_handball_de_Bosnia-Herzegovina Segador_(cómic) Somphospondyli Saint_Gratien_Savigny Scapteromys_tumidus Sairé Talísay_de_Nonoc Sebastian_Haffner Thermithiobacillus Sobrevivientes Templo_de_San_Francisco_(Tlaxcala) Salmon_comun Teoria_del_nivel_medio The_Butterfly_Effect_(pelicula) Stênio_Garcia Sceloporus_cyanogenys Sistemas_de_atención_sanitaria Tenerife_(isla_Espana) Teoría_Económica Sistema_de_Informacion_Schengen So_So_Def Teófilo_de_Adana Saint-Maur-des-Fosses Shorts_Tucano Transductor_p_subsecuencial Teoria_de_autor Sinraptorido Silene_tomentosa Sincopa_lingüistica Sitio_de_mafeking Shibboleth_(El_Ala_Oeste) Tallit_katan Tarta_de_Santiago Thermarces_andersoni Television_Nacional_de_Chile_(Austral) Tom_Cat Tomo_Šokota Sinfonia_n.º_1_(Ives) Sant_Feliu_de_Guixols_San_Feliu_de_Guixols Tercera_Guerra_Mundial Tigre_siberiano Tira_y_afloja Thieblemont-Faremont

html map