Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sergio_Souto_Vidal Sainte_Colombe-de-la-Commanderie Statistical_Energy_Analysis Salmón_del_Atlántico Taginaste_simple Sonrisas_y_lagrimas_(anime) Shasta_County_California Spyglass Selección_de_fútbol_sub-19_de_Grecia Salon_de_Frankfurt Soyuz_7K-R Tetrataxidae San_Vito_Chietino Segundo_libro_de_las_Cronicas Sergio_González_Soriano Sergio_Sáiz Toluy Sunland_Park,_New_Mexico Sima_de_Alcoron Temósachic Stephen_Snobelen Saint_Jory-las-Bloux Simó_Gómez_Polo Segunda_división_B_de_España Tirarrina Saint-Vincent-de-Barbeyrargues Sery_les-Mézières Transporte_balistico Saint_Jean_Saverne Senor_Barragan Sonata_para_piano_n_5_en_Sol_mayor_K_283_(Mozart) Sibling_Rivalry Shs Saint_Denis-de-Palin Sleeping_Sun_(4_Ballads_Of_The_Eclipse) Saint_Cyr_la_Rosière Standard_(Illinois) The_Cider_House_Rules Strophanthus_caudatus The_Michael_J._Fox_Show_(serie) Tiras_cómicas Salvador_Puig_Asbert Suwabe_Junichi Saint-Sixte Shaka_(Santo) Torneo_de_Queen's_Club_2013 Shakespeare_in_love Selachochthonius_serratidentaus Starrcade Tenebroides_rugosipennis Saint-Brieuc San_Boi The_Archies Sinfonía_n._8_(Shostakovich) Shogunato_Kamakura

html map