Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

PE Neocarya_macrophylla Palomares_del_Río Parque_nacional_de_la_Cuenca_del_Chad Paloma_Fernández_Pérez Nothofagus_procera Paspalum_macropodium Navio_frances_Napoleon_(1850) Oxypilus_annulatus Pedro_Antonio_Fernandez_de_Castro Papa'z_Song Pokémon:_Giratina_y_el_Ramo_de_Flores_del_Cielo Noruega_(Selección_de_futbol) Ninildu Paseíllo OpenURL Polícrates_obispo_de_Éfeso Pica-hielo Ordenamiento_urbanistico Paul-Albert_Bartholomé Poliedro_estrellado Parque_Nacional_de_Yosemité Peyr. Nyergesujfalu Néffer_Kroger Ordenamiento_urbanístico Paradoja_del_celofán Nombres_de_los_países_vascos NGC_2237 Necromanis Partulina_virgulata Palos_(cráter) Nueva_Catedral_de_Linz Nicolas_Toldi Nephrosperma_van-houtteana Peter_Jeremy_William_Huggins Orión_(Star_Trek) Phalangium_villosum PlayStation_Portable_3000 Piratenpartei_Schweiz Paises_del_mundo_A_Z Outeiro_de_Rei Phyllis_Dare Pemon Partit_Valencianista_d'Esquerra PP_(desambiguacion) Narcissus_coornei Parque_nacional_de_Nyika Obelix_y_compañia PacWest_Racing Obake Novela_del_oeste Najadales Naiṛita Palacio_de_los_Deportes_"Carlos_El_Famoso_Hernández"

html map