Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pogonopus Paths_of_glory Musica_clasica_del_siglo_XX Nothosauria Pasta_dentifrica Pink:_Live_in_Australia Persecución Observatorio_Astronomico_Nacional_de_Japón Parulidos Pont_lès-Bonfays Playa_de_Weymouth Playa_de_portizuelo Panteon_de_Belén Partido_Verde_Oxigeno Parroquia_de_Union Nematogenys_pallidus Parkstad_Limburg_Stadion Picaflor_azul Pistosia_dactyliferae Partido_del_País_de_Australia Platyaechmea_chantinii Nitióbroges Ni_(letra) No_acepto!!!_1980-1990:_diez_años_de_hardcore_punk,_ira_y_caos Museo_de_las_fortificaciones_de_Hlučín No_lo_llames_amor,_llámalo_X París-Roubaix_1967 Penumbroso Ormont-Dessus Pierre-Octave_Ferroud Nova_plantarum_genera:_iuxta_Tournefortii_methodum_disposita One_two_three_go!_(1,_2,_3,_go!) Pailona_ñata Nuevos_paises_industrializados Parque_Nacional_Green_Island New_Lisbon_(Nueva_York) Navegacion_por_cursor_de_texto Opennap Oxynotus_japonicus Perifrasis_(sintaxis) Oliveira_Salazar Ootheca_unicolor Patineta Plan-E Potaje_de_Viernes_Santo O_M. Museo_del_Desierto Paridea_recava Natividad_de_Jesus Planeta_Deagostini_Comics Noni Museo_de_Arte_Contemporaneo_(La_Coruna) Nandiniidae Orchis_lactea_var._hanrici Nocturnos_Op_62

html map