Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mesembria Martín_II Provincia_de_Henan Puduhepa Michael_MacKenzie Purdy_(Washington) Presa_de_Yacireta Marimar_(cancion) Railroad_Tycoon_3 Louis_Desire_Blanquart_Evrard Longiperna_paranensis Rasbora_bankanensis Mateo_Ricci Mazda_MX-5 Martín_González_(personaje_de_El_Cartel) Línea_C_6 Raimon_Obiols_i_Germa Gompholobium Reboudia Louvieres_(Alto_Marne) Mathieu_Chalmé Provincia_de_Tărgovište Mal_Graham Los_diez_mandamientos_en_el_siglo_XXI Prunus_cerasifera_var._pissardii Michelle_Suárez_Bértora Manuel_Salces_Gutiérrez Puerto_de_rosario María_Amparo_Valcarce_García Lluís_Sole_i_Sabarís Maitravaruni Marcelo_Cezan Megapentes Marco_antonio_de_la_parra Lyrick_Studios Matagatas Macarena_Márquez_Jurado Radio_Televisión_Canaria Radiolarios Maulbronn Marco_Porcio_Catón_Saloniano Reforma_militar_de_Azaña Pseudoperíptero Quintana_del_pino Quenko Maha_bhārata Marquesado_de_la_Mesa_de_Asta Lothar_de_Maizière Maleza_Alta_(Puerto_Rico) Provincia_de_Bs._As. Malme Los_Decanos Menlove_Ave RPM_(velocidad) Machairophyllum_stenopetalum

html map