Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Catalina_de_Rambouillet Castel_Sant'Angelo_(comuna) Bernd_schneider_(futbolista) Ceratochloa_submutica Bate_Borisov Bohemundo_de_tarento Bunchosia_swartziana_var._yucatanensis Big_Empty Cannariculi Caverns_of_Mars Caña_(música) Birr_etiope Carlos_Alonso_Gonzalez Bloque_(percusion) Brigada_de_Aviación_del_Ejercito_de_Chile Bloqueo_de_Estados_Unidos_contra_Cuba Azrú Azul_violeta Centellas Btooom! Carrasco_(provincia) Bahía_Thetys Bocoa_edulis Bubble_Yum Camacho Ban_Ki_moon Bicarbonato_sodico Butneria_nana Cessole Blanco_Americano Camada_de_Fenris Castellana_(Barrio) Batalla_de_Tulagi_y_Gavutu–Tanambogo Catatemnus_togoensis Carnide_(Pombal) Boetsch Beltran_(desambiguacion) Bernmobil Canaima_(novela) Censo_costarricense_de_1963 Batalla_de_Agua_Santa Calar_de_la_Santa Bengala_(banda) Cenagnátido Celso_Borges Candelita_de_frente_dorada Bernart_marti Celtis_labilis Candy_Suxxx Bathyraja_aleutica Bombarderos_en_picado Bulgaria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Nagano_1998 Benet_julia_i_julia Cardamine_sphenophylla Centro_de_recuperacion

html map