Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Penagarikano Parroquia_de_Saint_George_Gingerland Porta_dels_Països_Catalans Partido_Social_Democrata_(Espana,_1976) Potamogeton_leschenaultii Pina_Lopez_Gay Por_la_manana_(Canción) Pathfork_(Kentucky) Pajaros_cantores Nakajima_Ki-44_Shōki Mutuas Pendulo_Studios,_S_L Planeta_Atlantida Poesia_arabe Patrulla_galactica Nuclear_biologico,_químico Naciente NEO Neza_86 New_Hope_(Texas) Ojodefuego_de_Bahia Palcares_serrifemur Neuf_Marché Piedras_(río,_Espana) Nacionalcatólico Oscar_Soliz Peninsula_de_Contentin Ostfriesentee Nueva_Zelanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1992 Parque_nacional_de_samaria Plancoët Portugal_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1948 Nostalgia_–_fragments_of_a_broken_past Pista_de_regalo Partido_Comunista_de_Colombia Northrop_F_20_Tigershark Pedrosa_de_Duero Parque_nacional_Garganta_Cania Platanthera_grandiflora_f._carnea Norroy_lès_Pont_à_Mousson Paxillus_involutus Pleuresía Polonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_1948 Paretroplus_damii Pinus_hudsonica Partido_comunista_de_bulgaria Picoplano_coronado Podenco_ibicenco Pedraplén Portugalete_(desambiguación) Narciso_de_Alonso_Martinez Muy_Ilustre_y_Venerable_Cofradia_del_Santisimo_Cristo_de_la_Caridad_(Murcia) Palacio_de_haga Novela_visual Pintura_nacionalcatólica

html map