Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Club_Deportivo_Royal_Carolino Adrasto_(mitología) Coalicion_por_Bulgaria Convalecientes_de_Santa_Ana Abierto_de_Francia_2007_Dobles_Júniors_Masculinos Ciudades_estado Constitucion_de_Mexico_de_1917 Zéfiro Alain_Rochat Compañia_Española_de_Minas_del_Rif_S.A. Aethomys_bocagei Yevgeni_Petróvich_Korovin Agaricus_aurantiacus Wojciech_Jerzy_Has Actinea_palmeri Concepcion_Huista Vértigo Condado_de_Caledonia Con_los_ojos_del_corazón Vuelta_a_Cataluna_2012 Club_Atlético_Cordón Viṣnu-puraná Vanessa_Miller Villa_Los_Barriales Alberto_Gorriz_Echarte Villamanin_(Leon) Connerre Chott_Ech_Chergui A_las_11_con_Hildebrandt Ainilebu Your_Friends_&_Neighbors WWE_Anthology Victor_Manuel_Ormazábal Vista,_California WP:ZDP/M Adrian_Escudero_Garcia Computación_basada_en_humanos Védeny Comision_de_Relaciones_Anarquistas_de_Venezuela Aegus_kumei Viator_de_Lyon Abraham_Sosa CodeIgniter Albiñana_(desambiguación) Chlamydomonas_reinhardtii Yacimientos_cámbricos_de_Murero Aeropuerto_de_attawapiskat Comando_de_Material_de_la_Fuerza_Aérea Weitbruch Accidente_nuclear_de_Fukushima_I Vegadeo_(Asturias) Valle_del_Alto_San_Lorenzo Al_Farwaniyah Vg_181 Villores_(Castellón)

html map