Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mea-gatos Mike_Macaluso Pseudomystus_inornatus Láser_(desambiguación) Micropygia_schomburgkii Manuel_de_Roda_y_Arrieta Premio_a_la_interpretacion_masculina_(Festival_de_Cannes) R.C.Foster Manuel_Maria_Marcó_del_Pont Purcellville_(Virginia) Microrregión_de_Assaí Los_Sims_2:_Y_las_Cuatro_Estaciones Raja_apteronota Reelina Radio_4_de_RNE Lone_Wolf_and_Cub:_Sword_of_Vengeance Princesa_Beatriz_de_los_Países_Bajos Poveda_de_la_Sierra Manuel_Nonídez Pretty_woman Manihot_esculenta_var_domingensis Píriz_Alves Martín_Ruiz_de_Gamboa MEFV María_Teresa_Josefa_de_Habsburgo Maravilla_Martínez Línea_Pittsburg/Bay_Point–SFO Léognan Micracinopus Golpe_de_Estado_argentino_de_1976 Miguel_antonio_de_oquendo Masageta Gobiodon_albofasciatus Proyecto_Chanology Gothic_metal Microrregião_de_Conselheiro_Lafaiete Martín_Seefeld Primera_Division_de_España_1941/42 Pycnostelma Los_Nuevos_Cuentos_de_Félix_el_Gato Merulius_auricula Pucará_(canton) Macaron Punta_Kopté Luis_Carlos_Villegas Matachia Ramón_Alonso_Pardo Radio_Conteo_Musical Luigi_Pirandello Michael_Krohn_Dehli Microrregion_de_Sao_Paulo Pseudophilautus_femoralis Psittacellinae Marina_del_Ecuador Marave

html map