Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Petexbatun_(Guatemala) Nazario_S._Ortiz_Garza Museo_del_Banco_de_Corea Petar_Drapšin Novodachne Museo_Modelo_de_Ciencias_e_Industria Playas_de_Florianopolis Pimienta_de_sichuan Países_por_poblacion_(1950-2050) Pedro_Gonzalez_(Carrancista) Pedro_Aramburu Navia_(parroquia) Parque_nacional_de_Ordesa_y_Monte_Perdido Orden_de_los_Hospitalarios_de_San_Juan_de_Dios Nipsey_Russell Plaza_de_Armas_de_Temuco Nucleo_silábico Parque_Nacional_Jovito_Villalba_(Cerro_Copey) Parque_de_bombas Pedro_Angel_Palou_Pérez National_Geographic_Channel Paiján Otelo_Ocampos NIC_Argentina Pokemon_Giratina_and_the_Sky Neo-cristiano Potencia_de_diseño_térmico Orientación_de_las_iglesias Nicolas_Repetto_(cirujano) Paeonia_mollis Pinza Poltava Parque_nacional_del_mar_de_Frisia_hamburgués Pistosia_gorbunovi Pentone Pinus_macrophylla_var._blancoi Pithecellobium_pendulum Pas-de-Calais Pedro_Herrera_Sancristobal Parana_Digital Onna_ni_sachi_are Oriol_de_Aragon Pauline_Marois Política_de_las_Islas_Cook Phanēs_(mitologia) Plagioscion Piñas_(cantón) Módulo_fotovoltaico P_C.P. Pablo_Garcia_(desambiguacion) Percina_vigil Parlamento_de_Las_Canoas_(1793) Por_fin_se_van Ningbo_Challenger Pascalia

html map