Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casa_del_Senor_(Fanlo) Centro_patrimonial_RCMP Castillo_de_la_Raya_Torre_de_Martín_González_(Monteagudo_de_las_Vicarías) Carlos_Francisco_Dumouriez_(1739_1823) Bordari Campeonato_de_Fútbol_del_Este_de_Asia Beires Banzuke-gai Blacos Banco_financiero_y_de_ahorros Bibiano_Fernández_Ossorio_Tafall Blossia_crepidulifera Caracterización Canadá_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Helsinki_1952 Carta_de_Ottawa Bella_(Italia) Bellou_le-Trichard Carta_de_aalborg Bluff_Knoll Bolsa_de_Taiwán Calidad_en_el_servicio Calor_abrasador Bershka Basílica_de_San_Cipriano Casa_de_Isildur Centro_Cultural_Islamico_Mohammed_VI Aécio_neves Campanula_persicaster Bahía_de_l'Isle-Verte Botelleo Carlo_Zotti Catedral_Metropolitana_de_Timişoara Bloc_Obrer_i_Camperol Camion_de_basura Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_2003 Carajula Berlin-Plotzensee Castillon-la-Bataille Castaño_silvestre Callogobius_liolepis Centro_de_Investigación_en_Antropología_Social_y_Cultural Barrio_Saenz_Pena_(Santiago_del_Estero) Centro_de_recuperacion Canal_auditivo_externo Carrera_de_galgos Cares_de_lindos Cañizo_(Zamora) BPM_18764 Caburo Bento_gonçalves_(rio_grande_do_sul) Bouaye Baronía_de_las_Torres Castillo_de_Fuentes_de_Valdepero Canas_y_barro_(serie) Beta_Scuti

html map