Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mortadelo_y_Filemon_Maastricht..._Jesus Mordella_luteodispersa Australia_31_-_Samoa_Americana_0 Andres_Fernández_Moreno Astronesthes_martensii Guerra_Civil_Argelina Ministerio_Publico_Fiscal_de_la_Ciudad_Autónoma_de_la_Ciudad_de_Buenos_Aires Ideación_astral Aurora_(telenovela) Asociacion_de_Futbol_de_Islas_Cook Asuncion Antonio_Maria_Mazzoni Asno_de_Buridán Ano_206 Aulonocara_macrochir Arquitectura_visigoda Aphthona_babai Mochín_Marafioti Idioma_espanol_en_Río_de_la_Plata Hartogia_trilobocarpa Monedas_de_euro_portuguesas Héctor_Zelada Howard_John_Stredder_Pearce Andréi_Yeriómenko Aurresco_de_Honor Hericourt Arquero_del_año_en_Perú Aphelocephala_leucopsis Askatuak_San_Sebastián Asesinato_en_Beverly_Hills Antonio_Tempesta Arry_(Somme) Arnoglossus_macrolophus Hormiga_león Gutenbergia_filifolia Hyakkai-Zukan Hugo_Manuel_Juarez_Montoya Monasterio_de_Santa_María_de_Pampaneto Ataques_epilépticos HISMA Archipielago_Sulcitano Angel_Cesar_Mendoza_Arámburo Ariobarzanes_III_Eusebio_Filorromano Hjalpum_Þeim Monte_Gongol INTA-255 Monasterio_de_Santa_María_de_la_Armedilla Anna_Lizaran Hipolito_de_Médicis Hopedale_(Illinois) Arethusa_capensis Hasmoneo Arsilonch Monologuista Aralia_racemosa_var._sachalinensis

html map