Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Deep_Color Distrito_electoral_de_Sidney_2_(condado_de_Cheyenne,_Nebraska) Cà_phe_sữa_da Copa_de_Clubes_de_Asia_1988 Daucus_allionii Alexandros_Korizis Curación_a_través_de_la_fe Alexander_Fu_Sheng Diabolus_in_Musica_(grupo) Dado_de_10_caras Curon_Venosta Cynodonichthys_kuelpmanni Crofab Corum_(Turquía) Ectima_gangrenoso Easter_Head Aluján Côtes-de-Bourg Cuellar_(futbolista) Coral_ratonera Discografia_de_Kumi_Koda Crónica_de_Juzestan Almirante_Miguel_Grau_Seminario Distrito_de_Luuka Defensa_St_George Daniela_(Telemundo_series) Distrito_electoral_de_Karibib Does_Humor_Belong_in_Music? Cucurbita_turbaniformis Cupressus_majestica Dillon_Beach_(California) Día_de_la_lengua_china Copa_de_Clubes_de_Asia_1998-99 Ambavisión Ambroise_Verschaffelt Diputación_General_del_Reino_de_Valencia Amsinckia_mexicana De_officiis Dispositivo_Acustico_de_Largo_Alcance Divulgacion_científica Aleuroputeus_perseae Amorpha_humilis Cornus_riparia Cryptarrheninae Cymindis_velata Coptopteryx_gigliotosi Criciúma_EC David_Thompson_(baloncesto) Dicraeosaurus Didectoprocnemis Distribuidor_sur_de_granada Cylindropuntia_kleiniae Alfombras_gabbeh Dombila Copa_FA_Juvenil

html map