Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ignacio_Bernal_y_Garcia_Pimentel Upsala_(Minnesota) Unidad_Oncológica_Teletón Municipio_de_Kelso Rosácea Futbolista_activo_más_popular_del_mundo_en_2010_según_la_IFFHS Ruta_36 Río_níger Ténedos Fuego_Solar Municipio_de_Grant_(condado_de_Decatur,_Kansas) Río_Yáseni Universidad_DeSales Universidad_Real_y_Pontificia_de_Mexico Rubén_Szuchmacher Musaraña_heros Municipio_Padre_Pedro_Chien_(Bolívar_Venezuela) Tránsito_Rápido_del_Area_de_Dublín Urbana-Champaign Trizay_Coutretot_Saint-Serge Robert_Mearns_Yerkes Gerard_ter_Borch Roca_de_Saint-Cirq Trofeo_ciudad_de_salamanca Fraxinus_campestris Iglesia_de_la_Encarnacion_(Marbella) Revolucion_Reproductiva Twin_Elm_Rugby_Park Rodrigo_Diaz_de_Vivar_Sandoval_y_Mendoza_(1614-1657),_Séptimo_Duque_del_Infantado Revisionista Umberto_Bossi Musculo_pubocoxígeo Fuentes_bibliográficas Gnarls_Barkley Ikarios Union_de_Radiodifusión_del_Asia-Pacífico Riscle Glens_Falls_North Ulker_Biskuvi_Sanayi Frente_Popular_de_Liberacion_de_Saguia_al_Hamra_y_Rio_de_Oro Ribulosa_1,5-bifosfato Rioseco_de_Soria Uta_Hagen Fuente_de_ingreso GKS_Belchatow U_S._Route_80 Unbelievable_(cancion_de_Mark_Medlock) Typhlodromalus Geisingen Igteismo Galium_schilkense Ignoramus_et_ignorabimus Ulises_Schmill_Ordóñez Iglesia_de_San_José_(La_Torre_de_Tamúrcia) Río_Lexoso

html map