Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Universidad_de_París_IX_Paris-Dauphine Gigi_d'agostino Requiem_de_la_Reconciliacion Inka_cola Union_Sindical_Independiente_de_Trabajadores_Empleados_Públicos Uusimaa Reproductor_de_Mp3 Iglesia_Nuestra_Señora_del_Carmen_(Boconó) U_S_S._Reliant Tuzla Iglu Río_Lea George_Lawson Republicas_Socialistas_Sovieticas Urbiztondo Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Grisuela_del_Páramo) SCRUM Indigena George_Hammond_(Stargate) Ingles_viejo Glasgow_Haskell_Compiler Municipio_de_Norway_(condado_de_Wright,_Iowa) UD_Cassà Iglesia_de_San_Demetrio_(Veliko_Tarnovo) Garantia_Constitucional Trinitat_Sais_Plaja Rio_alumine Troilismo Underdog_(serie_de_televisión) Tvcyl UPM_Sat Iglesia_de_Santa_María_de_Sión Rothko Union_de_Mujeres_Antifascistas Fundacion_Juan_Ramón_Jiménez Trombospondina Indalecio_Bizkarrondo G_mol−1 Rueda_calendárica Restrepia_leopardina Municipalidad_de_Rujienas Gimnofiones Religión_en_Malasia Universidad_pedro_de_valdivia Idiota_(juego) Uvas_de_coril Reserva_nacional_Rio_Los_Cipreses Glen_Haven_(Wisconsin) Robert_H_Jackson Giuoco_Piano Fraser_Jenk Municipio_de_Boardman_(condado_de_Mahoning,_Ohio) Félsico Iglesia_ortodoxa_siria Fyodor_Konyukhov

html map