Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Slużba_Bezpieczenstwa_Ministerstwa_Spraw_Wewnetrznych The_butterfly_effect_(Héroes) Simpson_Comics Trabajo_irregular Teoría_de_juegos_cooperativos San_Gavino_di_Tenda The_Wanted Transporte_urbano_comarcal_de_pamplona Saint_Dizier_l'Evêque Salvia_pamirica San_Jose_(volcan,_Sudamérica) Soporte_(heraldica) Sinfonia_n_66_(Haydn) Torcy-le-Petit_(Sena_Marítimo) Saint_Cere T_Set The_Chelsea_Smiles Saint-Berthevin-la-Tannière Sayd Televisión_Nacional_de_Chile_(Coquimbo) Saint-Michel_(Hérault) Selección_femenina_de_baloncesto_de_Colombia Theta_Eridani Taliera_sylvestris Torneo_masculino_de_baloncesto_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012 Telefónica_de_méxico Te_amaré_en_silencio Steve_Staunton Spec._Pl. Sebastiania_klotzschiana_var._brachyclada Sainte_Genevieve_des-Bois_(Loiret) Tragedia_aerea_de_Peñalolén Salsola_flavescens Sociedad_argentina_de_apicultores Torpetes_de_Pisa Theo_Vennemann Subsecretaria_de_Desarrollo_Regional_y_Administrativo Terry_Driscoll The_Singles_Collection_Volume_1_(album_de_Queen) Swinoujście Tim_(cantante) Torrecilla_de_los_Angeles_(Caceres) San_Pedro_Tultepec Senado_de_la_Republica_(Mexico) Tingo_Maria Santiago_Martínez_(desambiguación) Tour_de_Eslovaquia Tasas_de_interés Sapillo_balear Santissima_Trinità_al_Monte_Pincio Sistema_agrícola Scelorchilus_albicollis Snězka_Śnieżka Selenogyrinae Tiroteos_de_Mediodía-Pirineos_de_2012

html map