Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Campeonato_Mundial_de_Voley_Playa_de_2001 Campanula_pusilla_var._gautieri Belostomatidos Champions_Trophy_de_hockey_sobre_cesped_femenino_de_2010 Beijīng_gushì Bosque_esclerofilo_y_semicaducifolio_de_la_península_Ibérica Campeonato_Mundial_de_Tiro_de_1978 Campeonato_mundial_de_piragüismo_de_2006 Batalla_de_paraguarí Carlos_Duque_de_Berry Chalybea Buxo_ordinario Cantón_de_Salies-de-Béarn Cantón_de_Toulouse_6 Can_I_Play_with_Madness BBC_Radio_4_Extra Boidobra Certificado_de_Proficiência_em_Língua_Portuguesa_para_Estrangeiros Castro_de_Rei Batalla_de_la_isla_saltés Benedicto_XVI Budismo_Theravada Bignonia_azedarachta Barco_atado Batalla_de_Gualdras Blühmel Carlismo Años_380_a._C. Barbara_Goenaga Berberis_rotundifolia Batalla_de_villaviciosa_(1665) Carex_foetida Catedral_de_Autun Brahma_(cerveza) Carcel_de_Santiago Bandera_de_la_XI_Region_Aisén_del_General_Carlos_Ibanez_del_Campo Casa_de_Sanlúcar_de_Barrameda Bolong Caria_(antigua_region) Chapa_de_mota Bartolome_de_carranza Carballeda_de_Valdeorras Bussy_le_Repos_(Yonne) Castillo_da_frouxeira British_airways Basílica_del_Espíritu_Santo_(La_Grita) Catasetum_bungerothii_var._album Casa_Charles_A._Braun Barrio_Cívico_de_Concepción Capítulos_de_The_Secret_Show Chamaesyce_abdita Boissiera_bromoides_var._glabriflora Bauvin Biblioteca_Publica_del_Estado_de_Zamora Bundesliga_1991/92

html map