Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bandera_de_gran_canaria Carlos_Parreira Bacalao_a_la_vizcaína Bom_Jesus Chaeturichthys_stigmatias Cesar_Antonio_Molina Cerro_Coscojar Bombus Casal_de_ermio Barrio_de_Rábano Carral_(León) Bahía_de_Tumbes Billie_the_vision_and_the_dancers Año_1003 Batalla_de_Mons_en_Pevele Beccariola_cardoni Batalla_del_Ebro Campeonato_Europeo_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1895 Basílica_de_nuestra_senora_de_la_soledad_(oaxaca) Bahía_Tuwujilumbiauaia CalPac Char_B1 BRI Cervo Campeonato_de_Europa_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_2000 Barra_estabilizadora Castelmary Carreras_de_galgos Cantando_Bajo_La_Lluvia Bassols Cerastium_viscosum_var_strigosum Carlotta_"Carly"_Shay Central_nuclear_de_braidwood Chalons-en-Champagne Basílica_de_Santa_Prassede Cedric_Brooks Cerebro_positrónico Barotrauma Bhangra Carlos_Rodrigues_Correa Bennettsville_(Carolina_del_Sur) Banda_Municipal_de_Madrid Casiano_Aparicio Cala_Envaste Bandera_de_Islas_Caiman Chaoyangopterinae Carlos_VII_de_Napoles Berta_Vias Campeonato_Ecuatoriano_de_Fútbol_2012 Centro_de_Documentación_Musical_de_Andalucía Biscotti Batalla_del_Potrero_de_Vences Centro_Universitario_de_la_Región_Este_(Universidad_de_la_República) Blues/rock Basilio_el_grande

html map