Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Athanasia_maritima Armagón Mjalton Aveluy Hepaticas Ministerio_de_Educacion_Politica_Social_y_Deporte_de_Espana Aplicacion Atentado_contra_el_ferrocarril_Nevsky_Express_de_2009 Andrei_Okounkov Atlanta_falcons Antonio_Raimundo_Ibañez_Llano_y_Valdés Ministerio_del_Ambiente_y_Energía Homo_Ludens Moradillo_de_Sedano Antigua_Corte_Suprema_de_Justicia Hipófisis Harry_Potter_y_el_Misterio_del_Príncipe_(película) Historia_del_uniforme_del_Real_Madrid_Castilla_Club_de_Futbol Hernán_Perez_del_Pulgar Arnold_van_gennep Heladería Arroz_de_pajaritos Guillermo_Gregorio Motor_X Monasterio_de_bachkovo Motivos_geométricos Monotelita Monotocheirodon_pearsoni Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_3.000m_con_obstáculos_masculino Montemayor_de_Pililla Monier Annahj_Addimocrati Aníbal_Sánchez_Reulet Austin_st._john Historia_del_Imperio_incaico Astronomia_maya Ares_(historieta) Avèze_(puy_de_dome) Angel_Campos_Pampano Guanajuato_(Estado) Aparato_de_Kipp Moto_Vespa_SA Miss_Marple Milá_y_Fontanals Monotoma_pusilla Héctor_Maya Gurmesindo_de_Azcarate Guerra_sucia_(desambiguación) Armada_de_Argentina Historia_de_sierra_leona Arturo_Palma Austrian_Football_League Monasterio_del_Santo_Espíritu_del_Monte Asterix_y_Obélix_contra_César_(película) Atletismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_800_metros_femenino

html map