Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

I_E_D Hipogeo_de_hal_saflieni Hey_ho_chingón Modelo-vista-controlador Hansi_Krankl Hispano-flamenca Mont-Notre-Dame Monte_Arabí Homaloptera_ophiolepis Antoni_Calvo_Armengol Antisimétrica Grupo_Empresarial_Angeles Atentado_al_congreso_de_1848 Mimobolbus_monticola Ian_Livingstone Hispano_flamenca Hijos_del_Carnaval Autocorrelación Helota Anemone_subuniflora Apocalipsis_Bamberg Gómez_Farías_(Jalisco) Autovía_del_Guadalhorce Montjoie_en_Couserans Monstruo_de_las_Galletas Helmet_mounted_display Asamblea_Constituyente_de_Bolivia Miyazaki_(desambiguación) Mujeriego_(álbum) Hårek_av_Tjøtta Autobuses_Interurbanos_de_Leon IND_Eighth_Avenue_Line Arciprestazgo_de_Jaraíz_de_la_Vera Movimientos_de_liberacion_nacional Hipotesis_de_censura_cósmica Assigny_(sena_marítimo) Hijos_de_Iluvatar Hecatonia_scelerata Aroideae_(Schott) Antigua_Bolsa_de_San_Petersburgo Arthrotus_pumilus Hariśchandra Antoni_Abad_Roses Ibn_Lubbal_al_Sharishi Mordellistena_postdiscoidalis Molturación Arquidiocesis_de_Arequipa Hendecourt-les-Cagnicourt Artix Avellaneda_(Bs._As.) Arma-Goddamn-Motherfuckin-Geddon Hibakusha Mo_Constantine Idioma_mariveleño Hawai'i_State_Department_of_Education

html map