Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

In_Eminenti_Apostolatus_Specula Revisión Inigo_Vélez Fraxinus_dipetala Municipio_de_Clayton_(condado_de_Woodford,_Illinois) República_hermana Un_sueño_infinito Turnix_sylvaticus Rhopalochernes_titschacki Roncola SMS_Kaiser_Barbarossa Romeria_de_la_Virgen_del_Mar General_Carrera Río_Dzhidá Fuerza_Aérea_de_la_Republica_de_Corea_del_Sur Ruta_de_Illinois_91 Rubén_Figueroa_Figueroa Río_San_Juan_(Uruguay) Municipalidad_de_Skriveru Trooper_(Pensilvania) Relacion_semántica S_A_von_Rottemburg G_E_C_Wakefield Uropoda_verrucosa Universidad_Nacional_Experimental_de_los_Llanos_Occidentales_Ezequiel_Zamora Gibon_de_manos_blancas Tyagaraja Urano_(escultura) Trigonocaryum Ross_Mcdonald Fredy_Guarin Río_Tara_(Montenegro) Río_Piaxtla Rollinia_deliciosa Upakal_K'inich Iniciativa_Internacionalista_La_Solidaridad_entre_los_Pueblos Trinità_d'Agultu_e_Vignola Iglesias_de_madera_del_sur_de_la_Pequena_Polonia República_Serbo_húngara_de_Baranya-Baja Ultime_grida_dalla_savana Ruben_Orsini René_Char Galeodes_testaceus Futebol_Clube_de_Perafita SC_Magdeburg_Gladiators Río_Vakhsh Fred_Savage Museo_Guggenheim_de_Venecia Ruta_Interportuaria Romilda_e_Costanza Rita_(obra) Ryūhō_(portaaviones) Rolling_Papers Giuseppe_Bellusci Unai_Vergara

html map