Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pastor_López Myioborus_cardonai Onias_III Plataforma_Pro Máximo_de_Turín Plan_9_from_Outer_Space Platycelyphium Parimatidium_clermonti Odontophorus_balliviani Padres_paulistas Partidul_Social_Democrat Pantsir-S1_(sistema_de_defensa_antiaérea) Pañolon_de_Oviedo Nuestra_Señora_de_la_Soledad_(Paterna_de_Rivera) Pierre_Adrien_Paris Pantalla_de_Plasma Ordo_Equitum_Solis Pance_Pondaag Pisces_Iscariot Norberto_Antoni Nudo_de_Pasto Orne_(desambiguación) Oleoducto_BTC Periodo_Taisho Paso_(fotografia) Pisum_formosum Pisopowamina Poseidón_(película) Pedro_J._Frías Partido_de_la_Republica_Islamica Orlando_(opera) Operation_Flashpoint_Cold_War_Crisis Patricio_Rodé Peron_sinfonia_del_sentimiento Numero_tetraedrico Pedro_Olivos_Jiménez Pascual_Bravo_(desambiguacion) Newcastle_United_F_C Obispo_metropolitano Polypedates_teraiensis Passiflora_brasiliana Podosilis_madrasica Palacio_de_la_Cultura_y_la_Ciencia One,_Two,_Three,_Four Nikolái_Ostrovski Omphalolappula Platon_Alekseevitx_Sleptsov Parma_(escudo) Plan-E Perquenco Philautus_sanctipalustris Neocatechumenal Niederosch Neogobius_rhodioni Platyhystrix

html map