Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint-Bonnet-de-Four Terra_Nova_(serie_de_TV) Sir_Edward_Pellew Tabatiere Temporadas_de_huracanes_del_Pacífico San_Francisco_Diaz_de_Écija Seleccion_nacional_de_futbol_de_Guam Saint_Pierre_de_Chartreuse Sergio_Bleda Sergio_Juste Saldo_vegetativo Siglo_III_a_C Salmo_aphelios Synodontis_gambiensis Tranvía_de_París Tarola Sarandí_Grande_(Florida) Salar_de_maricunga Tornamesas Selección_de_handball_de_Tunez Tha_Outlawz Scenopoeetes Times_Square_Calle_42_(línea_de_la_7ª_Avenida–Broadway) Tolai The_Barbra_Streisand_Album Taqués Se_prohibe Signo_de_Homans Seon_(gastronomía) Tioéster Tobias_Asser Serie_443_de_Renfe Taiwán_(país) Servicio_de_companía Trastorno_psicotico_compartido SingStar_Latino Sión_(Jerusalén) Selaquimorfo Solla Teoría_de_trenzas Subregión_de_la_Sierra_(Tabasco) Stephanolepis_hispidus Santa_Bárbara_(California) Tabasco_(Aji) Sardañola-Ripollet Sancti_Spíritus_(Badajoz) Shin_Chan:_Operación_rescate Sigismund_Schlomo_Freud Sceloenopla_carinaticornis Senaatintori Tafi_Viejo Saint-Cernin_(Lot) Spalax_graecus Stephane_Porató Toni_Jiménez

html map