Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Institutos_Nacionales_de_Salud José_Blas_Fernández_Sánchez Jan_Foltys Kazionno-Kuzhorski Juan_Joaquin_Rodriguez_y_Femenias Irurtzun_(Navarra) Jacopo_Nigretti Last_Christmas/Firestarter Lenguas_ítalo_occidentales_(subgrupo_occidental) Kelly_Santos Liga_Profesional_de_Baloncesto_de_Rusia Lenguas_chon Karrera_Sarobe Iris_pyrenaica Julius_Wagner-Jauregg Katie_Leclerc José_Rangel_Espinosa Isabel_Tascon Juno_(astronomía) Leptolebias_cruzi Juan_Bastardas Le_Dorat Las_golondrinas Intocable_(película) Le_Sars Little_By_Little_(cancion_de_Raven-Symoné) Jacopo_Ligozzi Jose_Luis_Álvarez Instituto_Universitario_de_Urbanística Le_Mung La_cuarta_guerra_mundial Interhamwe Javier_Sanchez_Menendez Leon_Cammille_Marius_Croizat_Chaly Kim_Milton_Nielsen Kyrsten_Sinema Libertaddigital_com La_dama_de_las_camelias Juan_Carlos_Martin_del_Campo Lake_Almanor_Country_Club John_K Joseph_Yehuda_Halpern Kristoff_Abrenica Lawsonia José_Pedraza Izquierda_caviar José_Contursi Latona Jardin_Botánico_de_la_Arquebuse Lepron_les_Vallees La_Neuveville_devant_Lépanges Kiss_Me La_Science_illustree Juegos_Mediterráneos_de_1955 Kublis

html map