Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zavety_Ilichá_(desambiguación) Abstencion_política Abierto_de_Australia_2009 Vuelta_ciclista_a_España_1970 Vaqueta Vuelta_a_Andalucía_2013 Cis_muriceus Academia_estadounidense_de_la_lengua_espanola Aeropuerto_de_Łodź_Wladyslaw_Reymont Aeropuerto_de_port_hardy Columnas_dóricas Cheng_Kang Wrightia_antidysenterica Xabier_Etxebarria Chicos_de_la_Otra_Cuadra Acolastus_granulatus Chita_(mamífero) Concierto_para_violin_n.º_1_(Prokofiev) Akil Condado_de_Monroe_(Misuri) Actinotríquidos ClustalW Yibuti Walter_Nicolas_Gaitan_Sayavedra Alejandra_Vanessa Conferencia_Nacional_(1970_actualmente) Cm_(desambiguación) Alcestis_obra Acerates_cordifolia Charlie_Mingus Xenophrys_palpebralespinosa Club_Natación_Helios Viaje_del_héroe Chrysophyta Constantes_de_stieltjes Villa_Cornaro Comision_de_Comunicaciones_y_Transportes_del_Senado_de_Mexico Cinco_puntos_de_la_remonstrancia Aesculus_rubra Abies_bridgesii Woodbourne Abc_family Vicente_Quiles_Fuentes Aeropuerto_de_Sevilla Chomelia Citrus_×_tangerina Vaca_pajuna Zubiri Chevrolet_Vectra Akos_Buzsáky Yang_Yong_ŭn Vision_estereoscopica Abbé_Prévost Alberto_Rodriguez_Oliver Zdenek_Zlamal

html map