Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cis_hystriculus Władysław_Broniewski Zona_de_exclusión_total Constitucion_(linea_C_del_Subte_de_Buenos_Aires) Yale_(Dakota_del_Sur) Xerez_C_D. Claudia_di_Girolamo Conde_de_volney Vanderhorstia_delagoae Vladimir_Bogomolov Xabier_Fernández Acento_extrarritmico Vapnfirdinga_saga Château_sur-Cher Vila-real_Villarreal Coercion_extraeconómica Chávez,_Hugo Aeropuerto_de_Pamplona_Noain Condado_de_Elmore_(Alabama) Coeymans Cita_del_autor_(Botanica) YF_16_Fighting_Falcon Chupetes Venenos_animales Valle_de_benasque Chas_(India) Comision_Trilateral Conjunto_monastico_armenio_de_Irán Volumenes_de_Bleach Yeles_(Toledo) Albert_Young Concejo_de_Llanera Ainsworthia Constantin_François_de_Chasseboeuf_Volney Compañía_de_Acero_del_Pacífico Communaute_d'agglomeration_du_Grand_Toulouse Wróblewski Chihuahua_(Estado) Cofradia_Penitencial_del_Santo_Sepulcro_San_Juan_Bautista_y_Archicofradía_de_las_cinco_Llagas_de_San_Francisco_(Palencia) Ya_an Codificacion_civil Villar_de_Ciervo_(Salamanca) Citrullus_pasteca Colon_Entre_Rios Codex_Chigi Colin_McRae_Rally Choqekirao Aeropuerto_de_Tindouf ATX_2_0 Albert_Marquet Zoológico_de_Vigo Violet_Baudelaire Concepción_Badía Vicente_Ballester_Muñoz Víctor_González_(actor)

html map