Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tambomachay Shear_Genius Timon_de_Fliunte Thomas_Cromwell Tratado_de_Libre_Comercio_entre_Colombia_y_Estados_Unidos_(TLC) Saigu_no_Nyōgo San_michele_di_serino Stenotarsus_conspicuus Seleccion_de_futbol_masculina_de_Mexico Sin_novedad_en_el_frente_(pelicula_de_1930) Santaní_(Paraguay) San_damiano_al_colle Tour_Utopía Sublevación_de_Asen_y_Pedro The_Granstream_Saga Slim_Thug Thénioux Tomás_Casares Tecnologías_de_la_Informacion_para_la_Modernizacion_de_las_Administraciones_Publicas Tenis_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Seúl_1988 Soft_tenis_en_los_Juegos_Asiáticos_de_2006 Saint-Yrieix-sous-Aixe Siete_reyes_de_Roma Sigma_algebra Saliut Terracillas Spec._Inaug._Corallorhiza Seleccion_de_futbol_de_Kirguistán Sinapomorfía Sinfonía_n_5_(Sibelius) Teutonia Salvia_aurea Terminator:las_cronicas_de_Sarah_Connor Tampa_Bay_Mutiny Torre_de_Santa_Maria_(Caceres) Tercera_División_de_España_1980_81_(Grupo_XII) Tarjeta_electoral Salvadora_de_los_Santos_Ramírez_Martínez Serrania_de_Churumbelos Toxicodendron_vulgare Sonido_optico Sopetrán San_Aunacario_de_Auxerre So_160 Salt_beef Tone_(Ibaraki) Tomas_de_la_Cerda_y_Aragon Torre_las_Arcas Thenarotes Sátira_de_los_negocios Taylor_(desambiguacion) Serie_Mundial_de_Rugby_7_de_la_IRB Tahulla Salvia_coerulea_var._regnellii Teatro_Victoria_(Talavera_de_la_Reina)

html map