Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hydrangea_pubinervis Auxi_le-Chateau Ano_1864 ITUCH Gymnema_formosanum Howard_Ramsey HMS_Ardent August_Schenk Hierba_del_podador Moissac-Bellevue Argemone_leiocarpa Aris_Salónica_Fútbol_Club Moscow-City Arzobispos_de_Toledo Halle,_Saxony-Anhalt Mortadelo_y_Filemón_-_Valor_y_._¡al_toro! Historia_del_arte_europeo Monterreal Modelo_de_Erdos_Rényi Movimientos_que_defienden_el_derecho_al_aborto Argyroneta_aquatica Auricula_primitiva Haunting_the_chapel Historia_de_una_monja_(pelicula) Avenida_cristobal_colón ISO_3166_2:PE Australobolbus_canalis Asclepias_intermedia Mision_Imposible_vs_el_Mob HMS_Norfolk Area_metropolitana_de_la_Bahía_de_Cadiz_Jerez Hermandad_del_Resucitado_(Cordoba) Modulo_de_ajedrez Guðlaugur_Þorfinnsson Aproteles_bulmerae Mordella_heros I_matrimoni_in_ballo Arte_románico_español Asociación_de_héroes_timorenses Area_suburbana Antonio_Ulrico_de_Brunswick-Lüneburgo Hortelana_romana Herta_Ware Antena_2 Moruga_(animal) Hotel_electrico Angela_(Comic) High_School_Musical_3_Senior_Year_(soundtrack) Hinzelmann Huesos_del_oído Herschel_(crater_de_Marte) Ministerio_del_Trabajo_y_Previsión_Social_de_Chile HD_154090 Hybopsis_boucardi HTC_One_S

html map