Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ziegra_Knobelsdorf Adigueya Violencia_vial Chunco Club_Peñas_Recreativas_de_Huesca Cimera_(heráldica) Claudio_Civil Condado_de_Brookings Charles_Maurras Valado_dos_Frades Adam_Wolanin Volts_(album) Administración_Federal_de_Suiza Valle_de_traslasierra Cime Wai-O-Tapu Congelado_(fotografía) Conquista_de_Germania Zariá_(Výselki,_Krasnodar) Abbey_Lee Aeropuerto_de_Pescara-Abruzzo Yacimientos_Arqueológicos_de_la_Moraña,_Avila Yazdgar_III Al_Yumhuriyya_al-Yazaiiriyya_ad-Dimuqraţiyya_ash-Sha`biyya_Tigduda_tamegdayt_taɣerfant_tazzayrit_Republique_algerienne_democratique_et_populaire Aida_(ópera) Club_Atlético_(CCD) Walabi_de_cuello_rojo Villafranca_de_duero Consejeria_de_Innovación_Ciencia_y_Empresa_de_la_Junta_de_Andalucia Comunidad_Croata_de_Herzeg-Bosnia Citrus_x_depressa Yuga-purana Aaron_Arm Comite_de_las_Regiones_de_Europa Vasilivka_(Raión_de_Frunzivka) Walk_Me_Home Alan_Huckle Cláusula_sintáctica Vilm._Blumengärtn.,_ed._3. Willow_Creek_(Alaska) Cobijada Alan_Tacher Abisinio_gato Yergaki Alcalà_de_Xivert_/_Alcalá_de_Chivert Vista_de_toledo Aerolineas_Sudamericanas Airães Villamor_de_los_Escuderos_(Zamora) Columbia_(Carolina_del_Sur) Contopus_nigrescens Charlone_(desambiguación) Volcán_barú Yakov_Pavlov William_Stanley_(inventor)

html map