Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Connie_Mulder Zarigueya_brasilena Aitzgorri Yajirobai Colorada Chesapeake_Beach_(Maryland) Valserres Acanthocreagris_relicta Victor-Joseph-Étienne_de_Jouy White_House_(Tennessee) Chesterhill_(Ohio) Abatxolo_(metro_de_bilbao) Agosto_de_1939 Aescwine_de_Wessex Villalba_del_Alzor Víctor_Amadeo_III_de_Cerdena A_d_C Chris_Paul_James Wolfgang_Gerhard Aeropuerto_Internacional_Afonso_Pena Vale_da_Mula Ahku'l_Mo'_Naahb'_II Abazón Aeropuerto_Internacional_de_Syktyvkar Vulpia_unioloides Christmas_Wrapping Abdou_Nef Abulfeda_(cráter_lunar) Villeneuve-la-Guyard Conceyu_Abiertu_pola_Oficialida Vino_de_la_Tierra_de_Córdoba Victor_Yturbe Wiwili Cieca_suberosa A_Mari_Usque_Ad_Mare Villers_Chemin-et-Mont-lès-Étrelles AV Abel_ramon_caballero_Alvarez Agrostis_sinaica Acontia_apricanoides Charlot_músico_ambulante Westvale Combinado_nórdico_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Albertville_1992 Walter_Rolando_Guerrero Clasificación_de_CONCACAF_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006 Constitucion_de_1833 A_Twist_in_my_Story Volumen_de_distribución Chinese_Football_Association Chaunoproctus Chita_(Boyacá) Chocolate_a_la_española When_The_Sun_Goes_Down_(album) Victoriano_García_Martí Warlincourt_les-Pas

html map