Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Colón_(ciudad_Entre_Ríos) Alberto_Corbacho Civ3 Condado_de_Mercer_(Dakota_del_Norte) Valle_de_anisacate Club_des_Cordeliers Zona_Desmilitarizada_de_Corea Conferencia_de_Helsinki Conferencia_episcopal_de_España Vamana_Purana Al_Sur_de_la_Frontera Yacimiento_arqueológico_de_Pinnacle_Point Concatedral_de_Santa_Maria_de_Cáceres Alberto_Sanchez_Martinez Chile_Tuday Abadengo_de_Torío_(comarca) Vitrales Aedan_Mc_Gabrain Abrojos_a_cuatro Yen_Hsun_Lu Verde_janus_B Compañía_danesa_de_las_Indias_Orientales Aeropuerto_de_Queretaro Al_Kufrah Václav_Pilař Valencia_(Bohol) Colombres_(Ribadedeva) Vigesimoquinta_Enmienda_a_la_Constitucion_de_los_Estados_Unidos Alah Aellenia_hierochuntica Cliff_Burton_(Metallica) Acropternis_orthonyx Vino_de_la_Tierra_Ribera_del_Gallego-Cinco_Villas Afrophthalma_camerunica Abandono_de_si Vittore_Carpaccio Zhumulǎngmǎ_Fēng Clase_Ohio Vilayato_de_Bosnia Yerba_del_riñon Cloruro_de_benzoílo Chucuala Albania_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_Junior Chrysolina_lichenis Yubert_Lemos Xenoda_ovalis Vilfrido_Fernández_Zapico Activos_toxicos Club_Atletico_Telmo_Carbajo Aeropuerto_de_Charlottetown Cliff_Martínez Colocasia_antiquorum_var._multifolia Abreviaturas_en_Mexico Yonge_Street Acharya

html map