Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Horminum_niloticum Herman_Meyboom Ashton_Eaton Gypopsitta_caica Andrew_Wiggins Arte_Ahora Moenkhausia_phaeonota Idioma_pahlevi Monasterio_de_San_Francisco_(Cuéllar) Horse_Pasture_(Virginia) Ataxia_hereditaria_de_Friedreich Annon-in-Gelydh Henri_Cartier_Bresson Monasterio_de_San_Miguel_de_la_Escalada Guerra_Luso_Neerlandesa Armageddon_March_Eternal_(Symphonies_of_Slit_Wrists) Hawaiian_Paradise_Park Morenia_fragrans Hans_Nilsson_(piragüista) Mortagne_sur_Sevre Iaido Grupo_de_pares Historia_de_los_Godos,_Vándalos_y_Suevos Ministerio_noruego_de_infancia_e_igualdad Harold_Cummings Hans_Von_Hentig Arodendron Antímaco_(desambiguación) Monastirea_Argeșului Arronville Antoni_Gilabert_Fornés Hermano_salvador Miloš_I_de_Serbia Hermandad_de_Pasión_y_Muerte Historias_de_hadas_para_adultos Historia_de_Veracruz_(Veracruz) Ministerio_de_Economia_de_Argentina Hausm. Arte_mestizo Atahualpa_Severino André_Kruysen IV_Distrito_Electoral_Federal_de_Baja_California Herminio_Molero Ariel_Rocha História_de_Acadia Hikobishi Higashiyamato_(Tokio) Anahí_Puente Henri_Hus Huída_a_Egipto_(Giotto) IIB Apocalipsis_de_daniel Hypsugo_anchietae Armstrong_(Columbia_Británica) Ichpuchtli

html map