Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Laurin_&_Klement Liga_Nacional_de_Baloncesto_de_Venezuela Linea_26_(EMT_Madrid) La_Chapelle_sous_Uchon Jaguares_de_tapachula Kahtan Julio_Rendón Instruccion_de_música_sobre_la_guitarra_española Joaquín_Blake_y_Joyes John_Thomond_O’Brien Jan_Smuts Kramer_(Dakota_del_Norte) LVIII Juan_Shertzer Instituto_Nacional_de_Estadistica_e_Informática_del_Peru Liga_Polaca_de_Futbol_Americano La_parda_Flora Karljohansvern José_Luis_Cademartori_Invernizzi Lenguajes_naturales Jose_Venceslao Julianges Kirovogrado Kevin_Prince_Boateng Le_Sacre_du_Printemps Kataeb Istvan_Tömörkeny Jose_Murphy_y_Meade Invasiones_biológicas Jacarepagua La_aldea_del_arce Lengua_Tecuexe Iris_tardiflora La_Bordeta Junction_City_(Oregon) Java_Barat Jasor Literatura_escrita_en_euskera_durante_el_siglo_XVI Jean_Baptiste_Roman Juan_Carlos_Docabo John_Guidetti Josemaria_Escriva_de_Balaguer_y_Albas Inversor_de_giro Libertad_bajo_palabra Lastrea_parallelogramma Iphiclides_podalirius Leesport Kafre_(historieta_de_Abulí/Das_Pastoras) Kitakata Jerónimo_Giménez José_Javier_Díaz Liga_de_Béisbol_Profesional_China La_batalla_de_Alejandro_en_Issos Linneus_(Misuri) Julián_Molero_Briones

html map