Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Challkuchimaq Calavera_(desambiguación) Basura_nuclear Berlina_(automoción) Cayo_Casio_Longino_(consul_171_a._C.) Benicasim_(Castellón) Bellísima_(telenovela) Canción_de_amor_ausente Bennsville_(Maryland) Chapaleufu_(departamento) Bernardo_Corradi CA_Vélez_Sársfield Challenger_de_Recanati Azud_de_Navarejos Campeonato_Canadiense_de_Fútbol_2010 Belgrano_athletic_club Billete_de_USS_100_000 Batalla_de_drepano Cassipourea_flanaganii Canton_de_Saint-Maixent-l'Ecole-2 Año_118 Batallón_Lincoln Calle_Cuarta_Oeste_Washington_Square_(Linea_de_la_8va_Avenida) Betula_pendula_var_meridionalis Bruce_Baxter Calamanthus Benshangul_Gumaz Cantón_de_Algeciras Burn_(canción) Callistoidini Cayo_Julio_Julo_(cónsul_447_a.C.) Buglosa_de_Creta Basílica_de_santa_maría_en_aracoeli Bahía_de_Bluefields Caralluma_nebrownii Bailando_por_un_Sueño_(Perú):_Primera_Temporada Biblioteca_Publica_de_Soria Ceruchus_sinensis Caraguata_nigricornis Cabra_de_la_legion Cerro_Pedro_Miguel Chapter_Two Bakenkhons Cephaloleia_presignis Charazani Candidaturas_interpretativas_de_la_XVII_edición_de_los_premios_Goya Batalla_de_Vellica Billete_de_10_€ Castleshaw Año_1797 Año_1879 Catalina_de_Aragon Baulay Calnali Basiliano_(Italia)

html map