Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liebre_de_Tehuantepec Kurganinsk Linea_15_(colectivo) José_Maria_Fernandez-Luna_Martinez Jean_Bureau Lista_de_reyes_sumerios Isla_Acuy Kali_(Spawn) Jaime_Partagás_Y_Ravell La_mort_du_Tasse Jose_Padilha Jardín_Botánico_de_Monte_Baldo Islas_Vírgenes Lista_de_episodios_de_90210 Joseph_Benoît_Suvée Konstantinovskaya Lina_Zeron Lentiai Isla_Verde_(Cordoba) Isla_de_los_Gelves Kostopil Isla_Stuart_(Washington) La_túnica_de_Jose Jose_Amedo Jefferson_Davis Isla_Bolshói_Begichev Joaquin_Navarro_Valls Leptopelis_jordani Jos_de_mey José_Rafael_Fernandez_de_Hijar Jedi-Bendu Jesera Interkosmos_4 Jan_Lennard_Struff Konk_Studio Jesus_Liceras Jal_tarang La_Estacion_de_Illora_(Íllora) Lagmann_mac_Gofraid Jonas_De_Roeck José_Manuel_Aguilar_González Islote_Blanco Juan_Miñana Juan_roca_de_togores_y_escorcia Isla_Española Laserpitium_nebrodense Isla_Pajaro_(Georgias_del_Sur) Instituto_caro_y_cuervo La_Chica_Dorada_Tour Jairo_Gomez Iso'dad_de_Merw John_C_Mather Jerome_"Pooh"_Richardson Le_Grand_Lucé Ken'ichi_Sakai

html map