Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Cornie_(condado_de_Union,_Arkansas) Furstenau_(Grisones) Udo_de_Aquisgran Ross_154 Rumtopf Gildor_(adan) UCi Gelatina_de_almendras Genrikh_Yagoda Rio_Rita_(1942_film) Gerardo_Zamora_(politico) Uwe_Scharf Muno_(Siero) Rosalyn_S_Yalow Reunión_(álbum_de_Manal) Imela Municipio_de_Lincoln_(condado_de_Jasper,_Misuri) Ulises_Schmill_Ordonez George_Villiers,_duque_de_Buckingham Gastrotheca_ovifera Frentanos Roy_Harper Fuerza_Aérea_Popular_Vietnamita Gekijōban_Poketto_Monsutā_Daiyamondo_&_Pāru_Parachina_Chōkoku_no_Jikū_he Ulrich_Füetrer Umaru_Bangura Revolution_for_ds Reportaje Roberto_López_Esquiroz Municipio_de_Calumet_(condado_de_Cook,_Illinois) República_de_Letonia Río_San_Pedro_(Arizona) Turtle_F2F Universidad_Pontificia_Bolivariana_de_Medellin Municipio_de_Spring_(condado_de_Centre,_Pensilvania) Ronald_S._Stroud SERNAP Roberto_Iraneta Ingenieria_orientada_a_modelos Gayo_Escribonio_Curión Títulos_nobiliaros_del_franquismo Universidad_de_Valparaíso_CFT Río_Minnesota Rochefort_Samson Generos_Periodisticos Rene_Just_Abbé_Haüy Rosina_Cazali V_3961_Sagittarii Union_Cristiana_y_Democratica_–_Union_Libre-Unión_Democratica Fútbol_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004 Río_Montan Inhibidor_selectivo_de_la_recaptacion_de_dopamina Usi_Velasco Frauen_Fußball-Bundesliga Una_Vez_Más_Holdings,_LLC

html map