Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Diego_Flores_(ajedrecista) Cromosoma_11_(humano) Diabrotica_paradoxa Alesieo Cupressus_orientalis Dwight_Davis_(baloncestista) Deíctico Dactylispa_discoidalis Alexius_Sylvius_Polonus Cuerpo_de_Bomberos_de_Chillán Cuautla_(Jalisco) Cort Coracina_leucopygia Copa_de_Marruecos Dispositivo_extraible Distrito_electoral_de_Imperial_West_(condado_de_Chase,_Nebraska) Alfonso_Gonzalez Ametralladora_pesada_Kord-12,7 David_(escultura_de_Miguel_Ángel) Direccion_General_de_Empleo,_Asuntos_Sociales_e_Igualdad_de_Oportunidades_de_la_Comisión_Europea Corrán_Tuathail Dolmayrac Dragon_Booster Covington_(Tennessee) Derribamiento_del_avión_espia_U_2_(1960) Die_Brücke Crystal_Days:_1979–1999 Distrito_de_Saposoa Amoxoaque Disparos_sobre_Broadway Diego_De_Miguel Domingo_Gundisalvo Almejas_fritas Cruciata_ciliata_var._nana Donburi Damiana Cortés_y_Larraz Daphne_argentata Eastman_(Georgia) Crans_près-Céligny Dragón Cristóbal_de_Virues Decametro_cuadrado Alto_valor_anadido Dawlātābād_(Bahl) Crepis_balearica Duque_de_Somerset Deltaville_(Virginia) Código_Penal_de_Argentina Cárcel_de_Ramo_Verde Criciuma_EC Dinamarca Cotoneaster_mairei Copa_América_1953 Edificio_American_Bank_Note_Company

html map