Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pro-Ana Miguel_Angel_Lozano Mackay_and_Sutherland_Football_Club Matrifocalismo_vasco Región_de_tierras_negras Puente_Sobre_el_Lago_General_Rafael_Urdaneta Malia_grata Grevillea_vestita Mantuanos Los_100_vídeos_mas_MTV Medalla_al_Mérito_Filatélico Grevillea_cordigera Macrofamilia_papú_occidental Radio_Nacional_de_Bulgaria Ramón_Gil_Navarro Principio_de_la_puntería_del_villano Lo_mejor_de_Los_Violadores María_Sol_Escobar Puerto_de_La_Sia Marian_Shockley Region_Huanuco Puerto_Transatlántico_Internacional_Teniente_José_Azueta Procesamiento_numerico_en_masa Presa_de_Melonares Mesorregión_del_Centro-Norte_Bahiano Pselaphokentron_brunneipenne Gomaespuma Maiar Maya_(aplicación_grafica) Línea_11_(Metro_de_Madrid) Mijaíl_Shatin Magnolia_hypoleuca Luis_del_pino MUSIC_(cancion_de_Angela_Aki) Longone_al_Segrino Memo_Rex_Commander_yel_Corazon_Atómico_de_la_Vía_Láctea Maria_Isabel_Gonzalez_Meneses_Garcia-Valdecasas Primer_periodo_intermedio_de_Egipto Microrregión_de_Vicosa Grand_Opéra Puerto_Deportivo_RCM_Malaga Matias_Quiroga Los_Strwck Mario_(martir) Private_Life_The_Compass_Point_Sessions Maria_del_Pilar_Fernandez Lugares_de_Fullmetal_Alchemist Puente_de_Tsing_Ma Quinto_Fabio_Ambusto_(consul_412_a._C.) Recámara_de_Mary Macaroni Macizo_de_Altái Luis_María_de_Silva_y_Carvajal Rebel'd_Punk Ramón_Sepúlveda_Leal

html map