Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Paul_John_Tagliabue Operacion_Triunfo_2,_Segunda_Generación Paul_Pellisson Parc_Phoenix Pop_de_cámara Nigar_Jamal Pedro_Botelho Pedernales_(Pedernales) Posibilismo_geográfico Nesta_Webster Observatorio_de_Félix_Aguilar Papa_loco_de_atar Patrick_Bard Ozotoceros_bezoarticus_uruguayensis Museum_of_London Naruto_Clash_of_Ninja_Revolution Orchis_nigra Pierrefitte_sur_Aire Oscar_Hammerstein_II Oleta Patrick_Droney Paul_G._Smith Nothing_(album_de_Meshuggah) Opalia Novosiólovka_(Krasnodar) Plaza_Alonso_de_Mendoza Pesadiellu Néstor_Flores_Fica Nome Oblast_de_Pazardzhik Pedro_Tellez_Girón_y_Velasco Platyestes Pastizales_alcalinos Organizacion_de_Television_Iberoamericana PSR_J1911-5958 Partido_de_la_Restauracion Parmenides_Garcia_Saldaña Nicolaĭ_Adolfowitsch_Busch Oliveto_Lucano Parets_del_Valles_/_Parets Oides_scutellata Partido_de_Acción_Democrática Nelumbo_nucifera Post_Hoc,_Ergo_Propter_Hoc Narcissus_tazetta_var._cypri Nervus_laryngeus_recurrens Narciso_Rodríguez_de_Armas Pablo_Garcia_Gonzalez Porrat Palheiros Phylinae Paso_de_Brenner Niño_de_Atocha México_en_los_juegos_olímpicos_de_Atenas_2004 Museu_Arqueologic_i_Etnològic_"Damaso_Navarro"

html map