Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Rio_Yalong Ronald_Reagan_Washington_National_Airport Río_Nilahue Robert_Mangold Reina_Mundial_del_Banano Universidad_de_la_Singularidad Municipio_Pedro_Maria_Ureña_(Tachira,_Venezuela) Gesta Municipio_de_Jobs_Cabin_(condado_de_Wilkes,_Carolina_del_Norte) Gionvanni_Lilliu Ribafrecha_(La_Rioja) Geek_U.S.A. Garcia-Barreno Municipio_de_Limestone_(condado_de_Kankakee,_Illinois) Garbhodakaśāyi_Viṣṇu Glovelier Gamma_Tucanae Musa_dechangensis Un_trágico_a_pesar_suyo GPX_Formato_de_intercambio_GPS Rio_Fuerte Municipio_de_Liberty_(condado_de_Howard,_Indiana) Frontier_in_Space Gaudīya_Maṭha Universidad_de_Mississippi Futboll_Klub_Kukesi Tsuga_chinensis Incidente_Laurel Iglesia_de_madera_de_Fåvang Rosenwiller Municipio_de_Delaware_(condado_de_Northumberland,_Pensilvania) Municipio_de_Midland Ricardo_Bernal Inmigracion_libanesa_en_Paraguay SWAT Ricardo_Garcia_K-Hito Rio_yariapo Municipalidad_de_Vevcani Iglesia_del_Sagrado_Corazón_(Bilbao) Río_Seco_(Tucumán) Franz_Delitzsch Municipio_de_Bruce_(condado_de_Chippewa,_Míchigan) Gamma_Capricorni Ryuji_Yamazaki Giovani_Antonio_Fumiani Retrato_del_escritor_Ramon_Reventós Geranium_robertianum_f._macropetalum Roberto_Pupo_Moreno Río_Aranda Rusty_Bucket_Bay Gluones Revolucion_de_las_rosas_de_otoño Ingenieria_neural Ricardo_Ibarra Gillis_Bildt

html map