Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

DBO_/_Demanda_bioquímica_de_oxígeno Almirez Desarrollo_histórico_del_dibujo_técnico Cyphon_horioni Distrito_electoral_de_West_Oak_(condado_de_Lancaster,_Nebraska) Corte_de'_Cortesi_con_Cignone Amphicome_arguta De_la_calle_a_Harvard Dactylispa_fulvipes East_Central_Franklin Donncha_O'Callaghan Convento_de_San_Agustin_de_Sanlucar_de_Barrameda Día_Internacional_de_la_Democracia Convergencia_Democrática_Aranesa Corazones_muertos Corte_Suprema_de_Uruguay Cum_hoc_ergo_propter_hoc Cresco_(Iowa) Coryphantha_greenwoodii Alice_Escuela_de_magia Amauta Corallorhiza_maculata_f._punicea Dichaetophora_campestris Decalegrón Courcelles_sur-Viosne Domokos Duque_de_Soria_y_de_Hernani Distrito_de_Buvuma E_Wimm Alfonso_Bertillón Derivacion_medica Cy_Twombly Alzhan_Zharmukhamedov Cornus_stolonifera_var._baileyi Dolores_(departamento_de_Soriano) Día_Internacional_de_la_Enfermería Daniel_Ortega_S. Alejandro_González_(piloto) Dabajuro_(ciudad) Ecologia_de_la_recreación East_Renton_Highlands_(Washington) Cronica_Negra Amintas_IV Dragon_(Serie_animada) Darío_Jesus_Zárate Cuernecillo_grande Amenia_(Dakota_del_Norte) Duplicidad Didimus_punctipectus Curva_de_Samara Economia_de_Praga Division_de_Yangon Desmodium_roylei Deyeuxia_retrofracta Cuarteto_de_cuerda_n.º_1_(Ives)

html map