Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elektra_(ópera) Flins_Neuve-Eglise Ermita_de_Santa_Barbara_(Novelda) Electrones Elnur_Mammadli Fileteado Ezequiel_Fernandez_Jaen Elecciones_al_Parlamento_Europeo_de_1999_(Países_Bajos) Escudo_de_la_Republica_Socialista_Soviética_de_Azerbaiyan F._Laibach Encarnacion_Díaz Esteatita Eleusine_indica Emilio_Bobadilla Efecto_bandwagon Estadio_José_Mangriñan Escudo Florencio_Luis_Parreno El_Hombre_de_la_Máscara_de_Hierro Farasmanes_(rey_escita) Estación_de_Delicias_(metro_de_Madrid) El_santo_italiano_San_Cono FCAPS Franklin,_Tennessee Europa_Park Esperanza_(película_de_1988) Estacion_Civic_Center/UN_Plaza Equipo_Alemán_Unificado_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1956 Falun_(Kansas) Estados_de_Africa_del_Caribe_y_del_Pacífico Estadio_Parque_Alfredo_Víctor_Viera Ford_GT_40 Espino_comun Flora_Yunnanica El_crimen_del_cine_oriente Evolucion_demográfica_espanola_en_la_época_precensal Fateh_F.C. Felipe_de_Borgoña,_Conde_de_Auvernia Fernando_Perez-Correa El_señor_de_los_anillos_las_dos_torres Estacion_de_Balti_Slobozia El_Evangelio_según_Jesucristo Fab_Melo Exotenwald_Weinheim Entente_báltica Falotoxinas Electromagnetismo FA_Red_Boys_Differdange Euphorbia_morinii Encefalitis_de_California Eslizon_tridáctilo El_kamikaze_Regúlez Escudo_de_la_República_Socialista_Sovietica_de_Kazajistan El_cadáver_del_señor_García El_judio_Süss

html map