Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Epitrix_krali Falso_Dimitri Francisco_Clementino_de_San_Tiago_Dantas Eva_Birthistle Estadio_lluis_sitjar Era_glacial Emerson,_Lake_and_Parmer El_Arte_Renacentista Evangelio_segun_San_Juan FGTH Estación_Esmeralda Fontaine-Heudebourg Escuela_Técnica_Superior_de_Ingeniería_Aeronáutica_y_del_Espacio_(Universidad_Politécnica_de_Madrid) El_Espinal,_Oaxaca Francesc_Macià_(desambiguación) Escuela_politécnica_superior_de_alcoy Ferias_andaluzas Eugenia_de_York Epargnes Epicúreos Evolución_demográfica_espanola_en_la_época_precensal El_libro_del_desasosiego Francisco_Gonzalez_Rodriguez El_ladrón_de_sueños Flor_del_veneno Film_i_Vast Erico_IV_de_Dinamarca El_señor_Ibrahim_y_las_flores_del_Coran Farmville_(Virginia) Elecciones_Autonómicas_Madrileñas_de_1983 Escudo_del_Distrito_Federal El_Cucaracha Flecha_de_las_Ardenas Ernesto_Jochamowitz FUNDEBANSAT Esparrágo_amarguero FFXIII Formula,_Vol.1 Estacion_de_investigación_de_oita Equus_caballus_przewalskii Euphorbia_distinguenda Francisco_Castrejón Emma_Geller_Green Edvard_Hagerup_Grieg Edwin_Enriquez Electroforesis_en_gel_desnaturalizante_en_gradiente Español_estandar Ferrière_Larcon Fenómeno_El Farmacia-Museo_de_Leópolis El_nuevo_estadio_para_el_club_Zenit Espinosa_de_Henares_(Guadalajara) Filosofía_griega El_Yelmo Esteban_Morcillo_Sanchez

html map