Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caso_de_la_Organización_Militar_Troskista_Anti_Soviética Catasetum_lanciferum Cabeco_Gordo Campaña_Mas_banderas Barrosasaurus Blagovest_Sendov Banda_Lorentziana Cantón_de_Cadiz Brooklyn_Nine-Nine Bermejo_(río,_Sudamérica) Big_Island_(Virginia) Bhavishia Campeonato_Mundial_de_Ajedrez_1981 Bicúpula_decagonal_giroelongada Camena Carlos_Arroyo Caballería_celestial Barreplatos Campeonato_Mundial_de_Tiro_de_1910 Cassie_(cantante) Catalunya_Angel_Mir Campeonato_del_mundo_de_resolución_de_ajedrez Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_de_1966 Cañadas_del_Teide Casa_real Castillon_(Cantón_de_Arthez_de-Béarn) Can_Fabra Batalla_del_ticino BWV_1069 Bando_franquista Blumberg_(desambiguación) Castro_de_Monte_Cilda Cervera_de_Pisuerga Cavatelli Bullet_for_My_Valentine_(EP) Banjo-kazooie_(saga) Belen_(cantón) Cajuela_de_cafe Cartaginense Cancer_en_medicina Casas_del_ALBA Barbara_Torres Certhia_familiaris Brooklawn Bourgneuf-en-Retz Calendario_lunisolar Beaulieu_sur-mer Centrolene_gorzulai Canton_de_Le_Nouvion_en_Thiérache Castillo_de_Fatetar Carlos_V_de_Alemania Cajueiro Bystus_fibulatus Boy_Meets_Curl Bryologia_Europaea

html map