Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ricard_Fornesa Tumba_del_Doncel Municipio_de_Blom_(condado_de_Deuel,_Dakota_del_Sur) Glidden_(Iowa) UE_Badaloní Municipio_de_Austin_(condado_de_Mecosta,_Míchigan) Rosengård Resonancia_de_espín_electrónico UTC_-8 Revista_MAD Inconmensurabilidad_Filosófica In_eminenti Glorieta_de_San_Diego_(Sevilla) Ulises_(desambiguación) Running_Wild Rex Río_Suzhou Ruben_Marquez Rodovre Municipio_de_Union_(Dakota_del_Norte) Rodolphe Galianoella Ultimate_Marvel_vs._Capcom_3 Iglesia_de_Santa_Magdalena_(Puebla_de_Segur) George_F_L_Charles_Airport Tú_Serás_La_Historia_De_Mi_Vida Garra_nasuta Ulex_opistholepis Municipio_de_Duck_Creek_(condado_de_Wilson,_Kansas) Universidad_Jagelónica Una_atrevida_aventurita Roux Gianluigi_Lentini Rio_Monachil_(desambiguacion) Gastronomía_sureña Rudolf_August_Oetker Rufina_Cambaceres Fuentes_formales_del_derecho Río_Yegorlychok Trichotheca_elongata Galeodes_schach Ignacio_de_Polanco Río_San_Antonio_(Cordoba) Rock_ruso Reproductor_de_casetes Musculus_obliquus_internus_abdominis Tron_(pelicula) Reichenow Municipio_de_Butler Freenet Municipio_de_Union_(condado_de_Belmont,_Ohio) S.O.S._(cancion) Ruy_Gomez_de_Silva,_principe_de_Eboli Rolf_Kohler Iglesia_Colegiata_del_Divino_Salvador_(Jerez_de_la_Frontera)

html map