Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caja_E1 Calle_Heath_(Metro_de_Boston) Baumstown Bicicletas_Kronan Bāmiān Cambio_fonético_f_h_del_castellano Campeonato_de_Fútbol_del_Guayas_1957 Campeonato_mundial_A_de_hockey_patines_masculino_de_1982 Carex_pendula Bouzonville-aux-Bois Cementerio_de_Hàng_Dương Centro_de_detención_en_Guantánamo Bois_Normand_près-Lyre Caltha_grosseserrata Benamejí_(Córdoba) Batalla_de_kressenbrunn Balón_de_oro Bistriţa_Nasăud Beda_Chang Catalina_Fieschi_de_Genova Cerastium_brachypetalum_subsp_tenoreanum Biysk Centro_Hidalguense_de_Estudios_Superiores Carolina_(Santa_Maria) Cardenas_(Cuba) Cereus_russelianus Cancelación_fiscal Carapé Carlos_Ávalos_Varela Beverly_Crusher Castell'Alfero Bleach_The_Blade_of_Fate Catedral_Basilica_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_de_Popayán Babylon_5:_in_the_beginning Campeonato_Regional_de_Fútbol_(Chile) Bolívar_(municipio_Antioquia) Campeonato_Panamericano_de_futbol_de_salon Bhaisajyaguruvaidūryaprabha BW Bootstrap_protocol Canton_de_Port_sur-Saone Cephaloleia_rubra Bizkaia-Panda_Software-Durango Baldellia_ranunculoides Cabra_(horoscopo_chino) Calanthe_turneri Benetice_(Světlá_nad_Sázavou) Campaña_naval_en_el_canal_de_la_mancha,_1338-1339 Cavia_porcellus Bruno_Soderstrom Buque_gasero_para_GNL Castile_(Nueva_York) Carmen_Romero_Rubio Bragagnini Campeonato_Mundial_de_Esqui_Nordico_de_1997

html map