Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Smog_industrial Santilly_(Eure_y_Loir) Synsphyronus_heptatrichus Taohelong Torneo_Clausura_2012_Futbol_Femenino_(Chile) Temperamento Torre_de_televisión_de_Pionyang Scrubs_(TV_series) Savage_Amusement TOSE Stadionul_Ilie_Oana The_Texas_Chainsaw_Massacre_The_New_Generation Samuel_Fernandez_Aragon Sé_quién_me_mato Sierra_del_curral Theodore_Wirth Takeda_Nobumori Tismomorpha_cherlonneixi That's_the_way_love_goes Skúli_Egilsson Stenowithius_buettneri Tigny_Noyelle Santiago_Oves Take_the_Crown_Stadium_Tour Salvador_Mejía Three_Imaginary_Boys Taco_Larreta Sinfonia_n_º_54_(Haydn) Satiabhama Santas_Justa_y_Rufina Transparencia_Internacional TUVISA Sexta_Avenida_(linea_Canarsie) Susana_Fortes Shaivismo_de_Cachemira Selección_de_fútbol_de_las_Antillas_Holandesas Shem_(Era_Hiboria) Senorio_solariego Spanish_lesson Stipe_Mesic Tour_de_Sachsenring Saint_Mammes Sin_With_Sebastian Sainte_Pience Tartupaluk Terrorismo_en_Perú Tomaž_Šalamun Sidney_Gottlieb Tanacetum_canariense Teheraní The_Predators Secretaria_de_Obras_Publicas_(México) Sundown_(Texas) Sacramental_y_Penitencial_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Sacramentado_y_Maria_Santisima_de_la_Piedad_amparo_de_los_leoneses_(Leon) Tomoderus_flavus

html map