Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Instituto_Nacional_de_Estadística_(Belgica) Instituto_Nacional_de_Sismologia_Vulcanologia_Meteorología_e_Hidrología_de_Guatemala La_Vida_Es_Un_Ratico Litargus_unicolor Julio_Granda LR4 Jose_Rafael_Septién John_"Hot_Rod"_Williams King_City_(Oregón) Jean-Baptiste_Bessières Jardin_Botanico_de_Tøyen Jan_Vacek Kara_no_Kyokai Karns_City Little_Dreamer János_Szápolyai Lego_Star_Wars_II_The_Original_Trilogy Intel_Viiv John_Sholto_Douglas Linzer_torte Jean_Ango Ion_Velez_Martínez Jasmine_Trias Libro_del_profeta_Daniel Leví_Eshkol J_M._Vargas_Vila Jose_Maria_Ordovas Laylatu_l-Qadr Lenteja_de_Aragón Lipochaeta_deltoidea Jardin_Botánico_de_Curitiba Leonardo_Ulloa Lista_de_Mojo_de_las_10_mas_grandes_canciones_de_todos_los_tiempos Leon_Uris Lenguas_tallán-sechura Juan_de_la_Cabada_Vera Junco_mantecoso Je_t'aime_moi_non_plus La_partida_de_TV3 Islas_Malvinas_GC82 José_Luis_Garcés_González Leucastea_dimidiate Jimmy_Eat_World_Less_Than_Jake_Split Life_(album_de_Thin_Lizzy) Juan_Eugenio_Rodriguez Jim_Boeheim Juan_Francisco_Muñoz_Melo John_Paul_Cusack Joaquín_Anselmo_María_Albareda_i_Ramoneda La_comedia_de_la_vida Jimmy_Vásquez Juan_José_Alvarado Lado_oscuro José_de_Jesús_Martín_del_Campo Josephine_Roberto

html map