Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_Chevry Japón_Corea_2002 Konrad_II. Julen_Guerrero Lista_de_islas_Europeas_por_poblacion Karl_Hencke Lada_Oka Liga_Departamental_de_fútbol_de_Colon Lilium_washingtonianum_var_minus Komi Liudmila_Turishcheva Jorge_Wagner_Goes_Conceição Labeo_indramontri Juego_de_dados Juan_José_de_Vértiz Laseguera Jamie_Grace Ipis Jesus_entre_los_doctores_(Paolo_Veronese) Lirio_morao LaPhonso_Ellis Kuri Joe_Cola-Loca Jose_Arechavaleta_y_Balpardo Ishim Lithoxus_jantjae Isla_Bugala Linea_2_(Cercanias_Tarragona) Inti-Illimani_(R)_o_"Nuevo" Leones_(Cordoba) Jose_Torrealba José_María_Palacios Interacción_hombre_maquina Lime_Lake-Machias Les_Luthiers_cuentan_la_opera Instituto_Frances_del_Próximo_Oriente Julian_Murguia Kusinagara Liga_Portuguesa_de_Fútbol_Sala Juan_Carlos_Abadía_(desambiguación) Jesús_Bernal_López Liga_Patriótica La_mas_bella Linguística_sincronica José_Montilla Jardin_Botánico_de_la_Unellez Lagunillas_(Ovalle,_Chile) Kashmira_(región) Jenifer_del_Carmen_Benitez Lista_de_episodios_de_Shakugan_no_Shana Jóvenes_Clásicos_del_Son Lenguas_del_Peru Konstantín_Kokkinaki Lamiáceas Jan_Simak

html map