Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Backstreet's_back Beriénzanu Cayo_Atilio_Regulo_(cónsul_225_a._C.) Cantika_Felder Central_-_Newell's_Old_Boys Castelnau-Rivière-Basse Bandera_de_la_provincia_de_cordoba Carthaginensis Ballota_africana Basilio_(desambiguacion) Campeonato_Mundial_de_Voleibol_Femenino_de_1994 Caelus Campeonas_de_torneos_de_Grand_Slam_(individual_femenino) Batalla_del_monte_badon Catedral_de_Santa_María_de_la_Redonda Cambessedesia Balanzat Bandera_de_Region_de_Los_Lagos Book_of_Shadows:_Blair_Witch_2 Canadian_American_Challenge_Cup Carenado Años_1370_a._C. Burnham-Marston_House Castillos_en_Espana CA_35 Cales_Pina Cayman_Islands_League Cantón_de_Foix_Rural B.León Cerro_Gordo_(Aguada) Caucharí Bajura_Afuera_(Manatí) Beheeyem Carlota_d'Albret Carl_Dietrich_Harries Basella_japonica Campeonato_Brasileño_de_Fútbol_2009 Castillo_de_Amaiur-Maya Cerastium_nigrescens Cantar_de_Anón Chapel_of_the_Good_Shepherd,_Roosevelt_Island Callejon_mico Benidor Campanula_speculum-veneris Carlos_Ramon_Fernandez Barra_do_Choça Being_for_the_benefit_of_mr_kite! Castelar_(provincia_de_Buenos_Aires) Beaulieu_sur-layon Cameron_Stewart Bólido_de_Tunguska Cerdanyola_del_Vallès_Sardanyola Campeonato_Europeo_de_Bobsleigh Chanar_Punco Casa_de_Alcala

html map