Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Leonardo_Gabriel_Tambussi Julia_la_mayor Juniperus_abyssinica Lastras_de_Cuellar_(Segovia) Las_aventuras_de_Tintin:_Tintin_en_el_pais_de_los_Soviets Karl_Rechinger Kenneth_Miller_Adams Juan_de_Castro_Reyes José_Correa_Gomes Limonlu_Çayi Kiwi_comun Liga_antisemita_de_francia Jouy-le-Châtel Licenciatura_en_humanidades_en_España Lawrence_H_Aller Joseph_Kaye_Henry Jerónimo_de_Uztáriz Leachia Kim_Chong_suk Inundaciones_del_río_Misisipi_de_2011 Inulopsis Jose_Nicolas_Morínigo Jean_Baptiste_Racine Johann_adam_schall_von_bell Iodo_diatómico Larisa_(luna) Jordan_Nagai Josef_Nepomuk_Karl Juan_de_Robles_(desambiguación) Le_Vilhain La_ultima_tentación_de_Cristo_(pelicula) Jose_Maria_Manescau Jose_Gutierrez_Aguera Jiří_Třanovský Jackson_Heights_Avenida_Roosevelt_(línea_Queens_Boulevard) Iván_González_López Laragne-Monteglin La_Selva_(La_Fueva) Kentiopsis_divaricata James_Spanarkel L.T.E._Internacional_Airways Jane_Curtin Isla_de_faro Irma_Yakovlevna_Raush Isla_REM Lew_Beck José_Paredes_(delincuente_chileno) Jordi_Longarón La_lanza_del_destino Lista_de_contactos Jose_Leonardo_Chirinos Lagarde_Pareol Jose_Joaquín_Queipo_de_Llano_y_Quiñones Just_Like_Heaven_(desambiguacion) Instituto_Tecnologico_Regional_de_Hermosillo

html map