Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Philip_Chevron Pale_lager Nassif_Zaitoun Policultura Pedro_Pablo_Treviño_Villarreal Otomí-Mangue Palma_datilera Pecados_capitales_(telenovela) Partido_Socialdemocrata_de_Cuba Origen_de_la_etnia_inca_en_Cuzco Oceanico_central-oriental Partido_Liberal_(original)_(Reino_Unido) Ophthalmolabus_hildebrandti North_Sheridan_(Dakota_del_Norte) Olusẹgun_Ọbasanjọ Naturaleza_de_las_Ciencias Opera_bufa Ordovícico_Superior Planta_de_energía_nuclear_Byron My_Name_Is_Not_Susan Museo_Marítimo Museo_de_la_Industria_Armera_de_Eibar Polo_Norte_geográfico Museo_Jose_R._Gullas_Halad Point_Loma Policias,_en_el_corazón_de_la_calle Museo_de_Fotografia_de_Letonia Nicolás_Palacios Patriarcado_de_Venecia Panicum_crus_galli Partido_judicial_de_santa_fe PUCP NBA_1965/66 Pentóxido_de_difósforo Oryx_Douala Período_clínico Nihon_Kanji_Nōryoku_Kentei_Shiken Policia_Federal PURL Piasecki_H_21 Oops!_._I_Did_It_Again_(cancion) Perugorria Ovarium Penalba Museo_Torres_Garcia Peugeot_206_S1600 Pilar_de_Borbon_y_Borbón_Dos_Sicilias Operación_Kugelblitz Night_on_the_sun Penas_de_los_Gitanos Organica Niguelas Pep_Bruno Ononis_spinosa_subsp._spinosa Niigata_Japón

html map