Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cordillera_de_San_Blas Cà_phê_nâu_đa Cooperativa_de_Transportes_de_Marruecos Dinastia_Vasa Convento_de_la_Victoria_de_Sanlucar_de_Barrameda Cultural_y_artístico Dimosthenis_Dikoudis Cromosoma_plumoso Alejandro_Echevarría_Busquet Corpusculos Cuento_dramático Daini_no_sanmi Copa_de_Oro_de_2002 Cotyledon_laxa_var._nevadensis Amudarja Diario_Estrategia Copa_del_Rey_de_Fútbol Dóberman Cuquillo_(desambiguación) Cunha_Alta Despedida_de_soltero_(película) Driss_Jettou Amando_de_Miguel Ecot-la-Combe Crazy_World Alocucion_del_marques_del_Vasto Duméril Diabetes_tipo_II Conversion_lógica Amadou_Alassane Dana_Mitchell Cybunny Deep_Purple_in_Concert Dictadura_marxista Amalia_Sánchez Discocactus_goianus Allionia_incarnata Doctrina_de_la_Iglesia_católica Allain Allium_ascalonicum_var._fertile Almafuerte_(Misiones) Cócorit Decorsea Crash_Tag_Team_Racing Dipodillus_rupicola Diocesis_de_San_Bernardo Eburia_aliciae ENEL Dia_de_Andalucía Cuarto_distrito_de_París Cruz_de_san_jorge Covert_(Nueva_York) Corso_(idioma) Dactylispa_pretiosula Cosacos_de_Amur

html map