Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plainfield_(Illinois) Narukila_cordata Orelie-Antoine_I_Rey_de_Araucanía_y_Patagonia Poste Pitos_del_santo Nuillé_le_Jalais Níger_en_los_Juegos_Olímpicos On_And_On_And_On Nur_Muhammad_Taraki Mézières-en-Santerre Noroeste_de_Washington_D_C Naturita_(Colorado) Parque_Nacional_de_las_Tablas_de_Daimiel Parada_(película) Pilophora_saccifera Once_(álbum_de_Nightwish) Peder_Olsen_Walløe Nueva_Poblacion_y_Fuerte_de_Floridablanca Plaza_de_Basilio_Paraíso Pereskieae Paises_por_población_pasada_y_futura Pokémon_X Parafrastico P_J_Brown Pastel_de_semilla_de_alcaravea Neurolaena Musica_de_Iquitos Nevski Musoniola_dohrniana Pont_du_Garigliano Partido_Socialista_Obrero_Espanol_de_Andalucia Playa_de_somocuevas N_G_Walsh My_Name_Is_Earl Playa_El_Agua Poleo Oberlin_(Pensilvania) Nicolas_Rodríguez_Bautista Obres_o_trobes_en_lahors_de_la_Verge_Maria Par_craneal_sexto Normativa_europea_sobre_emisiones Palestina_Peru Patrice_Mangin Picaflor_de_cola_castaña Namandu Palacio_de_los_Duques_de_Liria Nicola_Caricola Peter_Evans Persecucion_de_los_gays_durante_régimen_nazi Naimisāraṇya Pani_Poni_Dash Nélo_Vilar My_Three_Suns Natalio_Lorenzo Pepsinae

html map