Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Gambrino María_Del_Rosario_Cayetana_Fitz-James_Stuart Premio_ESPY Rebelión_jonia MTI Luis_Felipe_Ramon_y_Rivera María_Sandra_Moneo_Díez Primera_inundacion_del_Dia_de_San_Marcelo Luis_Hernández_Rodríguez Mahmoud_Mekki Pseudotropheus_aurora Propino Ramon_Ávila_Castro Real_Sociedad_Geografica_Canadiense Macarena_(cancion) Maxwell_Dillon Martha_Canessa_de_Sanguinetti Premier Gran_Parana Lord_Cutler_Beckett Mike_Henderson Mas_allá_de_la_angustia Michael_J_Smith Reaccion_anaplerotica Marijose_Salazar Lopez_de_Sedano Los_juegos_de_Disney_Channel_2006 Gran_Premio_Van_de_Stad_Geel María_Luisa_Durán_de_la_Fuente Provincia_de_Karabük Marinero_en_tierra Martin_(santo) Macrocoma_pakistana Los_Burgueses_de_Calais Provincia_de_echigo Pueblo_eslovaco Mamadou_Bagayoko Magdalena_de_habsburgo Memorias_de_un_ser_humano Pseudobunocephalus_quadriradiatus Qatar_Steel Presentacion_en_el_templo_(Vouet) Mercado_mayorista_de_Múnich Lucas_L._Olmos Grafo_triángulo Lucanus_kraatzi_giangae Golden_Films Massimo_Livi_Bacci Puertos_(album) Gran_hermano_(programa_de_television) Metodo_espectral Puente_ferroviario_de_Ñuble Mecánica_del_solido_rígido Megalitos Luca_Denicola

html map