Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tecnimap Sanat_Mes_Kerman_FC San_Jose_(Copán) Saint_Clement_à_Arnes Sonata_para_violin_n.º_17_(Mozart) Sendero_azul Serie_IBM_1400 Sugarloaf_Village_(California) Saint_Clement_de-la-Place Tempo_rubato Sucre_(departamento) Santiago_Meson Thalía_(álbum_de_2002) Sinfonía_n_2_(Gorecki) Tosse Sao_Bartolomeu_(Vila_Viçosa) Seudocientíficas The_best_damn_thing_(canción) Simon_Santiago_Sánchez Transporte_de_orugas_(NASA) Santa_Eulalia_de_Puig-oriol_(Osona) San_Benedetto_Belbo Seleccion_de_futbol_sub_20_de_Chile Sainte-Gemme_(Marne) Salve_(Italia) Tomané Tito_Vetusio_Gémino_(consul_462_a._C.) Sátrapas_de_Lidia Símbolos_patrios_de_panamá Selección_de_futbol_de_Somalilandia Santiago_Luis_Enrique_Liniers Shinzō Sinfonía_n.º_3_(Prokófiev) Selenicereus_pteranthus Sinagoga_Unida_de_Cardiff Toma_del_Palacio Suffern Televisión_de_Colombia_en_2012 South_Bound_Saurez Synoemis_pandani Sohodolls Samingad The_Beaver Selección_de_futbol_de_Palestina/Eretz_Israel Spergula_arvensis_var_sativa Tepexco Socata_TBM_700 Thomson_(Georgia) Supervivientes_(España) Thun_Saint_Martin Theatre_of_Voices Tercer_viaje_de_Colon Traducción_del_inglés_al_francés San_José_Chinantequilla_(Oaxaca) The_Simpsons_Forever!:_A_Complete_Guide_to_Our_Favorite_Family_Continued

html map