Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_pettis Wikipedia_en_Tailandés A_Torre_do_Castro Codigo_INSEE Ab_ovo Congreso_del_Estado_de_Coahuila Villa_Argüello_(Berisso) Abadia_de_Kells Villabona_(La_Rioja) Vega_baja_de_granada Acetyldigoxina Zalo APEC_Perú_2008 Choice Aeropuerto_Ryazan_Alexandrovo Vulpiella West_Coast_rap Comida_Kosher Von_Blücher Vida_en_comunidad Yerba_pa_la_circulación Vigneux-sur-Seine Vaux-les-Prés Adimanto_de_Atenas Zelote Vulpia Cheval-Blanc Veinteanistas Chicoria_escarnada Agustín_Gómez Chiroxiphia_lanceolata Albert_Abraham Cm_Punk Viber Acca_larentia Watari Vaso_(Botánica) Afrorthocerus_spinicollis Albert_D Vitis_thunbergii Ajarquía Via_Verde_del_Chicharra Adenochlaena_siamensis Conophytum_gonapense_var._gonapense Civilización_occidental Vallat_(Castellon) Vitis_palmata Constitución_Política_de_la_Republica_Peruana_de_1828 Companía_de_Ferrocarriles_Secundarios_de_Castilla Yeros_blancos Vicente_Falivene Waltembourg Abel_Gomez Villaresia_mucronata_var._laeta Christian_Älvestam

html map