Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yahya_al_Muzaffar Contact_(novela) Yasutaka_Uchiyama Codigo_de_aeropuertos_de_la_Fuerza_Aérea_Argentina Abierto_internacional_de_espana_de_badminton Condado_de_scurry Aarón_Ben_Asser Verbana Airyantha_borneensis Acido_4_oxopentanoico Aiwo Conmensurabilidad_(desambiguacion) Collocalia_inquieta Yellow_Fog Acuerdo_de_Ginebra_Guyana_Venezuela Vallfogona Ciclorutas XHLCH-TV Constante_Erdös-Borwein Victor_de_la_Serna_y_Espina Adrià Viajero_frecuente Club_des_Feuillants_(Revolución_francesa) Web_mapping Agave_utahensis Constitucion_de_los_Estados_Unidos_de_América Zoûg Yebel_Nefusa Xestonotus Convair_X-12 Condensación_de_Knoevenagel Ajedrez_árabe Consuelo_Portela WinBuilder Abizanda Abd_al_Wahhab_al-Bayati W_R._Hamilton Coatlán_del_Río Acomodación Clermont-Dessous XXXI_Juegos_Deportivos_Nacionales_de_Costa_Rica Ventana_de_dialogo Citrus_×_rumphii Vireo_flavoviridis Zona_peatonal Westminster_School Vladimir_Kuts Victor_Carrillo Adrián_Carlos_Czornomaz Virgen_del_mar Voyria_parviflora Valentin_Pimstein Ware_Place_(Carolina_del_Sur) Constante_de_Euler-Mascheroni Weston_(Maine)

html map