Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zemisia_discolor Vauxrezis ARV_Tiburon_S_21 Colonia_Fernheim Zainichis_coreanos William_joseph_mcinnes_botanic_garden_and_campus_arboretum Villers_Saint_Genest Acin Walking_Tall:_The_Payback Condado_de_Lincoln_(Colorado) Viso_de_altar Cistérniga_(Valladolid) Africada_sorda_palatoalveolar Aicas Wolfen Viana_do_Castelo_(ciudad) Combate_del_Cerro_Gavilán Academia_Americana_de_las_Artes_y_las_Ciencias Zdzislaw_Antoni_Jeziorański Consecuencias_del_Imperialismo Cineraria_trachyphylla Westover_Hills_(Texas) W.L.Wagner Veprisina Abhinava_Gupta Chhota_Imambara Acta_Adriatica Condado_de_Lexington_(Carolina_del_Sur) Aeropuerto_de_port_de_paix Vigilante Al_Freeman,_Jr. Compania_de_los_Caminhos_de_Ferro_Portugueses_de_Beira_Alta Virgil_Vaughn Constante_de_Erdos-Borwein Citisina Acuerdo_anglo_irlandes Whetstone Combate_de_perdriel Condado_de_hale Academia_del_Alcázar Club_Deportivo_Universidad_Cesar_Vallejo Victor_Orly Víctor_Llona_Gastañeta Zarza_el_africano Chetia_flaviventris Acción_de_Ochagavía Abraham_hyacinthe_anquetil_duperron Aeropuerto_internacional_de_Da_Nang Comite_Olimpico_Colombiano Clasificación_de_Conmebol_para_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1970 Aegilemma Albarracin_(Teruel) Vaina Christopher_Birchall Chichen_Itzá

html map