Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

GRIP Rhododendron_tsusiophyllum Unidad_de_coordinacion_y_desarrollo_de_la_Investigacion_en_Enfermería_(Investen_isciii) Iglesia_de_Santa_Maria_(Manresa) Rosa_de_manzanilla Rockin'_in_the_Free_World Frontera_Franco_Espanola Garou_(desambiguacion) Geum_hederifolium Resultados_2006 Gigante_Esmeralda Reino_Cazembe Río_Nara Ulex_nanus_var._major Gloria_Carrá Una_historia_verdadera_(film) Impundulu Rochi Ignace_Moussa_I_(Basile)_Daoud UNE_ISO_28000 Iglesia_de_Santa_María_(El_Toro) Municipio_Moran Ronoa Glenn_D'Hollander Genealogia_molecular Municipio_de_Big_Fork_(condado_de_Polk,_Arkansas) Unicaja_(EBA) Tren_Liviano_de_Toa_Baja_a_Bayamón Gaspard_de_prony Iglesia_de_la_Santa_Cruz_de_Serón_de_Nagima Triton_alpino_español Requiem_for_a_Dream Municipio_de_Antelope_(condado_de_Harlan,_Nebraska) Genova_(vela) Inachis_io Saane-Saint-Just India_Portuguesa Rodrigo_García_(escritor_argentino) Gardenieae Universidad_de_Leipzig Triplophysa_leptosoma Roberto_Miguel_Acuña_Cabello Universidad_de_ghana Romulea_intermedia Futaleufú_(departamento) Renan_Fernandes_Garcia Game_Boy_Printer Trepatroncos_uniforme Rollerball Trith_Saint_Léger Galeodes_ctenogaster Murtala_Mohammed Rene_Aufhauser Igor_Cheminava Garcia_Austt

html map