Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andres_Oper Anton_Polster Hyperdimension_Neptunia Archidiócesis_de_la_Santisima_Concepción Arnolfo_di_cambio Apop Hippocrepis_ciliata_var._biciliata Asamblea_de_la_república_de_portugal H._de_Campoo_de_Suso Helosciadium_nodiflorum_var_repens Molinillo_(utensilio_de_cocina) Idioma_acadio ISO_3166-2_BO Astrocaryum_minus_var._terrafirme Grétar_Steinsson Hurón Aviación_Naval_francesa Apteria_hymenanthera_f._decolorata Howard_Chaykin Muere_Otro_dia Historia_del_bajo_electrico Astragalus_beckwithii Audaz_viajera Misiones_diplomaticas_de_Sudáfrica Misión_Permanente_de_México_en_Reino_Unido Arco_Calizo_Central_Malagueño Guzmania_lingulata_var._cardinalis Henicorhynchus_lineatus Hapoel_Bnei_Lod_F.C. Hypsosinga_henanensis Haplochromis_perrieri Apicra_tortuosa Miss_República_Dominicana_2004 Ankor_(Banda) Harriet_Hilliard Ano_500 Guaguas_de_pan IMF Heber_(California) Hagnicourt Antropomorfismo_moe Guerra_Civil_Lituana_(1381-84) Antequino_del_lago_Habbema Monica_Aspelund Attack_of_the_Killer_Tomatoes_(videojuego_de_1991) Anton_Menge Hipolito_Rincón Aphthovirus Guy_Goodes Apeles Anunciacion_(Martini,_Florencia) Hulagu_Kan Historia_de_un_pechicidio Honddarbi Henry_George

html map