Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dirección_General_de_Prisiones Ana_Yancy_Clavel Dom_Feliciano Diana_Montes De_Peso Cuchillas_(Morovis) Desmagnetizacion Dhaka_(division) Copa_Mundial_por_Equipos_2009 Diclidia_undata Convento_de_las_Madres_Reparadoras Ecuelles_(Saona_y_Loira) Dicerospermum Courtalain Edgar_Lawrence_Doctorow Cubelo_de_Santa_Ana Ediciones_Glenat_Espana_S_L Amaranthus_bicolorocca Demografía_de_Bermudas Dinodo Cuacos_de_Yuste_(Caceres) Día_de_Canada Ammán David_Hare Copa_Rio_de_La_Plata Distrito_Escolar_Primario_de_San_Ysidro Cyrtonus_almeriensis Distrito_de_Yadgir Distrito_de_Nowy_Tomyśl Desmodium_glaucescens Detección_de_billetes_falsos Dark_Victory Distrito_histórico_de_Fulton-Nassau Dallas_Tennis_Classic Convenio_Económico_de_Navarra Cryptocentrus_bulbiceps Don_Alvarado Diva_(álbum_de_Annie_Lennox) Edificio_de_la_Diputación_de_Córdoba Alianza_Liberal_(Espana) Damán Convento_de_San_Lázaro Alfonso_el_Magnánimo Ampurdanet DP_Leonis_b Alfabeto_ruso David_Parry_(director) D.O._Rioja Amphorella_iridescens Altzomoni_Mex Ana_de_egmond Data_Language_Interface Alfonso_de_Borbon_Dampierre Crocidura_paradoxura Alfredo_Zitarrosa

html map