Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jardin_Botanico_de_Dresden Junas José_Ángel_Fernández_Garcia La_Nueva_Granada Kornworm Invasión_anglosajona_de_Gran_Bretana Leontopolis Jose_Maria_Millares_Sall La_Iglesia_(Valle_de_Villaverde) Linea_de_alta_velocidad_Logroño-Miranda_de_Ebro Jesús_María_Ramon_Valdés La_Señora_(serie_de_TV_de_España) Jardin_Botanico_de_Tingo_Maria International_Saddam_Tower KF_Hajvalia Jasminum_officinale Le_Nouvelliste_(Haití) Jose_Antonio_de_Lavalle_y_Garcia Juego_de_estrellas Litoral_de_Brasil Jay_Christopher_Cutler Kaspars_Berzins Liga_Profesional_de_Futbol_de_Trinidad_y_Tobago Leopoldo_Augusto_de_Cueto K.d._lang Jose_Antonio_Olvera Julio_Fernández José_de_Mazarredo_y_Salazar Ironia Juan_Blanco_de_Paz La_joven_(Klimt) Jerez_CF Liga_Mexicana_de_Beisbol_1995 Jacque_Vaughn Lev_Stepanovich_Dyomin Kaibab_(Arizona) Jardin_Botánico_de_Lódź Lago_Saint-Louis Lenguas_mixeanas Ledonia_populifolia_var._cordifolia La_expulsión_de_los_mercaderes_(El_Greco,_Londres) Isla_del_Lazareto KV_189a Leptis_Magna Ivanovich Ipsilon_Librae Iron_Belt_(Wisconsin) Liga_Mexicana_del_Pacifico_2011-12 Jose_viruete KSI Liga_Amateur_Platense_de_futbol Kalihiwai Isla_Sinmi Lenguajes_y_Generaciones José_Miguel_Alvarado_Cruz

html map