Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Napus_leucosinapsis Palácio_de_Seteais Nicholas_Jonas_&_The_Administration Otto_Guibovich_Arteaga Picus_chrysochloros Myrica_faya Parque_de_la_Alameda_(Jaen) Pocok Parque_nacional_de_los_Bosques_de_Cantanhez No_soy_una_senora Oza_dos_Ríos Naoko_Akagi Partido_Socialista_Puertorriqueno No_tengo_madre Operacion_Avalanche Nicolas_Martinez Petaurista_nobilis Muñiz_(Texas) Museo_Jose_Cruz_Herrera Pianjy Oracle_(desambiguación) Nueva_Torre_Mundial_de_Hong_Kong Oisseau_le-Petit Post_Grunge Pelardon Oskar_von_Miller Peter_Manjarrez Normandia_(Roraima) Orthoceras Phyllocactus_wrayi Patrimonio_de_la_humanidad_en_Siria Palacio_de_las_Escalonias Omey Pila_Canale Pollo_(futbolista) Nicolas_Peric Pitón_volcanico Parada_de_tranvias_de_Woodside Nato_(dibujante) Paco_Chaparro Perro_ratonero_valenciano Paralissotes_mangonuiensis Park_City_(Kentucky) Organización_territorial_de_Costa_Rica Pervomaiski_(Oktiabrski,_Krasnoarmeiskaya,_Krasnodar) Pokemon_Mystery_Dungeon_Blue_Rescue_Team_y_Red_Rescue_Team Paris_(desambiguacion) Paquete_estadístico Pondré_mil_voltios_en_tu_lengua Paris_Roubaix_2010 Opuntia_heliae Onda_transversal Pierre_Nord_Alexis Pedro_Antonio_de_Olañeta Omomyidae

html map