Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Convento_de_Nuestra_Senora_de_la_Consolación_(Gotor) Debate_de_Rajoy_y_Zapatero Dianella_nemorosa_f._gracilis Dinilysia Cumbum Algunos_poetas_en_Barcelona Allyn-Grapeview_(Washington) Diesel_Nacional Diego_de_San_Cristóbal Discurso_directo_e_indirecto Distrito_de_yanaoca Ecuación_de_Scheil-Gulliver Dicladispa_crassa Dimension_Latina_76 División_Suroeste_de_la_NBA Alsea Diccionario_Enciclopedico_Hispano_Americano Allen_Hoskins Día_sidéreo Crisis_bursátil_de_enero_2008 Dama_de_Ampato Descriptiones_Plantarum_ex_Capite_Bonae_Spei Daniel_Catano Diaminodinitroetileno Alvarez_Beigbeder Don_Quijote_(desambiguacion) Diego_Zapata_de_Cárdenas Domingo_Valentín_Guerra_Arteaga_y_Leiva Dennis_Praet Dunsinane Discos_de_Merkel Distrito_de_Draguignan D._F._T. Cushman_53 Damas_de_blanco Donamaria DJ_Food Del-Alföld Deconstruction_Records Amora_(Seixal) Crisis_de_Berlin Crónica_del_moro_Rasis Amecameca_(municipio) Eddie_Arcaro Alice_Cooper Eastern_Basketball_Alliance Aloe_fragilis Direccion_de_Bibliotecas_y_Promocion_de_la_Lectura Alfa_oxidación Alexander's_Feast Alfred_Huet_du_Pavillon Darty Dewey_(condado_de_Rusk,_Wisconsin) DeBary_(Florida) Convento_de_Jesus,_Maria_y_José_(Vélez-Málaga)

html map