Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sao_Sepé Supercilium Tobaj Tore_Tordsson San_Roman_de_la_Hornija Thrinax_longistyla Sistemas_Inteligentes_de_Transporte Saturday_Night_Main_Event Scratte_(Ice_Age) Salt_Lake_City Salon_International_de_la_Bande_Dessinée Thompson_(Iowa) Saint-Remy_(Calvados) Schistura_procera Sexto_Apuleyo Sotragero Scilla_cernua Salsa_de_pan Stiftsgymnasium_Melk Sinfonia_No_8_(Dvorak) San_Martín,_Meta The_cheetah_girls_(película) Salvador_Molina_(ciclista) Todos_Sus_Exitos Scarus_longipinnis Sombreretes Seattle_Opera_House Santiago_de_Compostela_(La_Coruna) Saga_de_los_Fostbrœðra Subatlantico Tecnica_de_muestreo Sarothrura Sara_Nice Suttons_Bay_(Míchigan) San_Pedro_(Catamarca_Santiago_del_Estero) Serie_334_de_Renfe Somontano_de_Huesca Strmec_Humski Spiraea_hypericifolia Teddy_Billington TNPF_Champions_League Super_Smash_Bros_(saga) Subsecretaria_de_Planificacion_y_Cooperación_de_Chile Tania_Davis The_Mask_of_Zorro_(película) Top_Retro Sars_le_Bois Saint_Hilaire_d'Ozilhan Saint-Aubin-sur-Quillebeuf Teoria_de_homología Social_D Sancho_de_Rosellón_y_Cerdaña Super_Liga_Suiza Stenogobius_randalli Saint_Germain_sur-Avre

html map