Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Battle_Plain_(condado_de_Rock,_Minnesota) Global_Engine_Manufacturing_Alliance Richard_"Groove"_Holmes Río_Toa Fuerstia Rio_Bolshaya_Jeta Técnica_de_Regeneración_Ósea_Guiada Roadwin_r Garcia_de_Cortazar Universidad_Tecnica_Federico_Santa_Maria Renedo_(Las_Rozas_de_Valdearroyo) Turbomeca_Arrius Université_de_Montréal Gastronomia_de_Bahia Municipio_de_West_Cameron_(condado_de_Northumberland,_Pensilvania) Fundacion_Cethus Giorgio_Galimberti Rosalia_Peredo_Aguilar Gamma_Circini Gastón_von_Muhlenbrock Illuminati_(sencillo) Gluvia_dorsalis Garysburg_(Carolina_del_Norte) Rodi_Garganico Gazella_dama Iglesia_greco_católica_de_la_Eparquia_de_Krizevci Ike_Uzoma George_Bernard_Shaw Igualación_de_brillo Río_Negro_(Región_Metropolitana) Glyptothorax_macromaculatus Gais_(Suiza) Gesto_por_la_Paz_de_Euskal_Herria Informe_Rattenbach Futbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Seul_1988 Retropropagación Municipio_de_londres Ingeniería_bioquímica Rosario_Tijeras,_amar_es_más_dificil_que_matar François_de_la_Rochefoucauld Rio_Green_(Washington) Triolocria Iglesia_de_San_Andrés_(Astigarribia) GDebi Municipio_Francisco_Linares_Alcántara_(Aragua_Venezuela) Gauchito_(danza) Río_Napo Fraxinus_florifera Ingeniería_de_Organizacion_Industrial Fútbol_club_barcelona_(Patinaje) Río_Truyère Fútbol_Australiano_Femenino Rob_Bailey Galactic_Senate Go_Yōzei

html map