Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Washington_(condado_de_Dallas,_Misuri) UniBanco Giuseppe_Prestipino Ruedas_de_prensa Río_Moros Genech Gastronomia_de_Rumania Generalísimo Represa_Hidroeléctrica_de_Itaipu Gerigoncio Turquía_y_la_UE Gato_dorado_asiatico Ulleung Té_con_hierbabuena SED_(panel) Rolesville Rosa_de_Santa_Maria Ruotsalainen_Teatteri Fuerza_Aerea_de_China UNE_179002 Rhadinaea_hannsteini Ilion_Animation_Studios Una_causa_sin_fondo Giovanni_Bragolin Río_Paraguay Glaucidium Glyceria_vaginata_var._effusa Romeria_de_la_Virgen_del_Henar Restaurante_japones Gasteria_carinata_var._parva Tritón_pigmeo Rusia_en_los_Juegos_Paralimpicos_de_Pekín_2008 Murder Muntiacinae Municipio_de_Northland Municipio_de_New_Castle_(condado_de_Wilkes,_Carolina_del_Norte) Fuentes_Brotantes_(estacion_de_Metrobus) Ust-Dzhigutinka Frecuencia_respiratoria Futbol_espanol Sabiaceae Iglesia_de_San_Pedro_(Aixirivall) Republic_RF_84F_Thunderflash Ullastret_(Gerona) S.O.S_(canción_de_Jonas_Brothers) Reloj_Corpus Gabriela_Villalba_(Gaby_de_K) Roger_Deakins Ruy_Sánchez,_Alberto Río_Limpio_(Elías_Piña) Fégréac Renanthera_monachica Iglesia_de_Saint-Amand_de_Thomery Municipio_de_Eureka_(condado_de_Barton,_Kansas) Glock_34

html map