Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Trevor_Francis Robersonville_(Carolina_del_Norte) Municipio_de_Polk_(condado_de_Newton,_Arkansas) Muse_(álbum) Municipio_Andrés_Mata_(Sucre_Venezuela) Ilhuícatl-Mamaloaco George_S._Henry Rio_Nonaya Gilbert_Van_Erpe Iglesia_de_la_Mensa_Christi Unidos Uday_Talib Municipio_de_General_Francisco_R_Murguia Triángulo_de_seguridad_(suspensión) Fraxinus Tumieç Twin_Peaks:_El_fuego_camina_conmigo Ryeh Rockville Iglesia_de_San_Bernabe_(El_Escorial) Robert_Prevost Municipio_de_Lake_(condado_de_Buchanan,_Misuri) Rocío_de_miel_(secrecion) Rodello Triangulo_oxigonio Rene_Pérez Gnomes Inmueble_de_Renta Iglesia_de_San_Pedro_ad_Vincula_(desambiguacion) Inauguradores Municipio_de_Eldridge_(condado_de_Laclede,_Misuri) Ruben_Bruno Musculus_biceps_femoris Gobernaciones_de_egipto Municipio_de_Buffalo_Hart_(Illinois) Iglesia_Adventista_del_Séptimo_Día_de_la_Creación Urho_Kaleva_Kekkonen Ursus_arctos_californicus Municipio_de_Bradshaw-Haywood_(Arkansas) Relaciones_Estonia_Chile Ricardo_Daniel_Altamirano Rioja_(Almería) Un_Ano_para_Recordar Rubén_Arosemena Unión_de_Radiodifusión_del_Asia_Pacífico In_Case_We_Die Rodrigo_Davila_Chapoy Glosario_de_sintoísmo Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Encarnacion_(Alhaurin_el_Grande) United_States_Fish_and_Wildlife_Service Unidades_de_planck Municipio_de_Lincoln_(condado_de_Decatur,_Kansas) Rodrigo_de_Silva_Mendoza_y_Sarmiento Galato_de_metilo Reino_de_los_suevos

html map