Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Félix_de_Bourdeilles San_Rafael_(desambiguación) Sylvie_Hubac Salerans Serinus_citrinipectus Torneo_Juvenil_de_la_Concacaf_1964 Sonata_para_piano_n_3_en_Si_bemol_mayor,_K_281_(Mozart) Serpiente_marina SuperTirititrán Sogny_en-l'Angle Saint-Nicolas-du-Tertre Sopar Servicios_de_ti Si_Wen_Ming Tratado_Bárcenas_Meneses-Esguerra San_Ysidro_(condado_de_Doña_Ana,_Nuevo_México) Saint-André-de-Roquelongue Stereodon_stramineus Temporada_1953-54_de_los_Fort_Wayne_Pistons San_Nicolas_(barrio) Selección_de_futbol_de_Colo-Colo Steve_Burtt_(1962) Sobralia_panamensis_var._albiflos Sociedad_de_Instruccion_Naturales_del_Concejo_de_Boal Southern_Ute_(Colorado) Scorponok Tommy_Kron Sinfonía_n._8_(Dvořak) The_Astrud_Gilberto_Album Traduccion_automatica_estadística Toothy Thermichthys_hollisi San_Carlos_(ciudad_de_Chile) Steve_Nash Tonique_Williams_Darling Sistema_de_administración_de_documentos Sora_no_Iro_Mizu_no_Iro Sinfonía_n.º_60_(Haydn) Teoría_del_reconocimiento_mutuo San_Cayetano_Errico Tito_Pompei Tetrasomia_x Supercopa_de_España_de_Fútbol_2012 Sebastian_Alabanda Santi_Alfredo_Zubieta Sumisujima Sibucán_de_los_taínos Santísimo_Cristo Santa_Maria_de_Sigena San_José_(El_Petén) Serapias_oxyglottis Sistema_radiador_auxiliar_de_graves Talleres_Corcho_(Santander,_España) Teresa_Losada Tom_Conway

html map