Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

LCPD Lenguas_nung Lista_de_episodios_de_To_Aru_Majutsu_no_Index Jesse_Louis_Lasky Khouri Lindo_extrano La_Pobla_de_Benifassa_(Castellón) Juan_Núñez_de_Prado_(Maestre_de_la_Orden_de_Calatrava)) Lavault-de-Frétoy Ley_de_curie Juegos_Suramericanos_de_2002 Jack_Robinson Julio_Borbón KK_Cibona_Zagreb Jose_Miguel_Campos_Rodriguez Jesus_Maria_Ramón_Valdés Jorge_Ortiz_(futbolista) La_Fuencaliente_de_Mira K-9_Thunder La_caza_del_octubre_rojo Liechtenstein_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Lillehammer_1994 Kyperounta Kunrei La_Derecha Kevin_creciendo_con_amor La_Lajita Little_Colonsay Josep_María_Pelegrí_i_Aixut La_vida_sigue_igual La_radiolina Laemonema José_Gabriel_de_Silva_Bazán_y_Waldstein King's_Quest_I La_rondine Kiskunság Janda La_Neuveville-devant-Lepanges John_McSherry Korea_Investment_Corporation Julio_César_Chávez Jardinópolis_(Santa_Catarina) Islas_de_Bretania Ktulu_(album) La_Chaussee-Tirancourt Konterbia_Belaiska Linda_Manzanilla Lerma_(río_México) Ley_Orgánica_de_Salud_de_Venezuela Kritiká José_María_Dionisio_Melo_y_Ortiz Kolesnikov Kali_(comic) Intendente_Saguier_(Premetro_de_Buenos_Aires) Jesus_Ignacio_Ibánez Jean-Louis_Barrault

html map