Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mesa_para_los_cuadros_47_2_y_47/1 Pseudobagarius_filifer Liz_Evora Praefectus_praetorio Grande_messe_des_morts Raku_Go Rede_Manchete Los_ultimos_de_Filipinas Rafael_Raga Gran_moderación Raymond_Romano Rabudito_verde Provincia_de_Caraveli Maria_Gabriela_de_Faría Loire-Atlantique Gran_Premio_de_San_Marino_de_1985 Mendoza_del_valle_del_momboy Lászlo_József_Biró Quemado_de_Güines Maximiliano_de_Bethune Ramon_Cuéllar_y_Altarriba Martha_Beatriz_Roque Provincia_de_Béjaia Prototipo_Chevrolet Purple_Ribbon_All_Stars Raión_de_Gelendzhik Region_del_Sur_(Malaui) Lunes_de_Revolución R_palatal Quichua Metrocentro_Santa_Ana Publio_Cornelio_Escipión_Nasica_Serapión Google_Caffeine Golpe_de_Estado_en_Ecuador_(2010) Matrimonio_homosexual_en_Saskatchewan Llanas_Aguilaniedo Ramon_Martinez_Abdenour Punta_Umbria_(Huelva) Línea_18.2_(Asunción) Lycodes_bathybius RTL9 McDonnell_F2H_Banshee Marquês_de_Pombal_(Metro_de_Lisboa) Gonotheca Raión_de_Ostroh Mega_Shark_Versus_Mecha_Shark Green_sleeves Puente_de_Megyer Lobo_(comic) Ramal_de_Figueira_da_Foz Prealpino Región_de_Navoi Primera_División_Venezolana_1959 Mary_Byrd_Land Louisa_Hanoune

html map