Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torneo_Clausura_2010_(Guatemala) Stoutland Shaolín Sylvanita Tepechitlan Sisson_(California) Tecnologías_de_la_información_y_de_la_comunicación Tour_de_Croacia Temporada_2008_de_GP2_Asia_Series Shadowfax Tebu Salama Steinunn_Valdis_Oskarsdóttir Serrana_Negra San_Alvaro_de_Córdoba Torneo_de_la_División_Intermedia_de_Paraguay_2010 Selección_de_futbol_del_Camerún_Meridional Ten-Bel Tiramisù Trash_(película_de_1970) Sierra_de_Gudar Saint_Denis-le-Vetu Tomasz_S._Olszewski San_Cristóbal_de_Premia Saint_Germain_du-Crioult Teorema_de_Kronecker Torre_de_arias_cabrera Tranvía_de_Parla Titanic_(pelicula_de_1997) Thonex Sousuke_Sagara The_Simpsons:_Bart_Vs._The_World Sisebuto,_detective_astuto Thouinia_portoricensis Sociedad_Deportiva_de_Remo_Castrena Saudi_Hawks Semmy_Schilt Sapium_subserratum Santana_(apellido) Saint_Gabriel-Brecy Stadionul_Silviu_Ploeşteanu Times_Square_Calle_42_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) San_Jose_(Baleares) Salvia_tropical Schistura_deansmarti Schunda_Pana Saint_Benoît_sur_Loire Sopa_de_guandu_con_carne_sala Trachypithecus_phayrei Toque_flamenco Somerset_(Wisconsin) Shane_(film) Tragedia_aérea_de_Alianza_Lima_de_1987 Sincuya Sobrefusion

html map