Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Corte_Suprema_de_Israel Diploptera_bicolor E_ritorno_da_te Amaranthus_montevidensis Cuentos_de_amor_de_locura_y_de_muerte Cuarteto_contemporáneo_de_guatemala Edgar_Eusebio_Millan_Gomez Ana_Lía_Uriarte_Rodríguez Alwah Década_Infame De_tal_padre_tal_payaso Dammarie-lès-Lys Don_Napy Décima_(mitología_romana) Cómo_esta_el_servicio_(película) Distrito_de_Teniente_César_López_Rojas Cruciata_ciliata_f._laxa Allenstein Crampones Daniel_César_Felizia Amd_29000 Ambit_mataroni Crocodylus Distrito_de_shupluy Criterio_de_la_raíz Descalificación Crataegus_pinnatifida_var._typica Demografía_de_Arabia_Saudita Depresión_Intrabética Duchass Cultura_Kura-Araxes Dornier_Do_X Desigualdad_social Crujiera Edificio_Verizon Aleksandr_Ponosov Dimocarpus_longan Eddie_Fogler Convento_de_Jesús_María_y_Jose_(Vélez_Málaga) Djinn Duosion Dios_y_Golem_S.A. Crisis_financiera_de_1866 Distrito_de_Corte Deícticos Distrito_de_Castelo_Branco Deer_Grove_(Illinois) Edgar_Henri_Boutry Dolores_Sucre Dominik_Müller Damian_Zadel Ecuacion_de_Pell Edad División_(Matematicas) Distrito_de_Piura

html map