Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pervomaiski_(Oktiabrski,_Krasnoarméiskaya,_Krasnodar) Phonon_(KDE) Oncorhynchus_chrysogaster Paris_S.A. Ndonga Persicaria_amurensis Petit_Goave Plaza_de_Espana_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Neuilly_Plaisance Paul_Lambert Petroquimica Patron_de_moire Organizacion_Ardila_Lulle Parque_nacional_de_Andohahela Ocho_Loco Nueva_Granada_(república_1830_1858) Pokemon_diamante_y_perla París_2012 Playa_de_juno Peña_Bolística_Monte Nicholas_Jonas_(Album) Navigator Nossa_Senhora_das_Dores_(Sergipe) Octubre_de_2001 Pompeo_Leoni Parque_Nacional_Arrecife_de_Puerto_Morelos Número_de_Bagnold Musica_de_Guatemala Nokia_2630 Pandur_II Pachymitus_lucae Portugal_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Munich_1972 Oncidium_maculosum Pietro_Gabrini Pararrayos_con_Dispositivo_de_Cebado PPE_DE Parque_nacional_de_Sri_Venkateswara Onyx_(Formula_1) Ora_multiguttata Periodistas:_Informacion_en_acción Máquina_universal Nick_Tilsley Ostatus Osterreichische_Basketball_Bundesliga Petalas Pensando_en_ti Países_de_la_Loire Pelahatchie_(Misisipi) Orden_de_la_Cartuja Parque_Nacional_y_Área_Natural_de_Manejo_Integrado_Kaa_Iya Palenzuela Par_Ruth-Aaron Pedro_Muñiz_(desambiguación) Perdida_de_la_conciencia Piquigrueso_azul

html map