Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chakravarthi_Rajagopalachari Centro_historico_de_Florencia Ballesteros_(Cagayán) Balj Campbellia Barcelona_(cancion) Carlos_Núnez_Cortés Centro_de_Atención_Primaria Campanula_cordata Berthiera Bolaya Bernardo_Czemerinsky Capitulos_de_Gilmore_Girls Barroco_Naryshkin Carolina_Cerezuela Bernat_i_Baldoví Cephaloleia_obsoleta Burnetiidae Carcheto_Brustico Boswell Bolonia_F._C. Carlos_i_de_orleans Celia_Cruz Biohazard_Degeneration Campeonato_Paulista_de_2008 Calvin_Bricker Buitre_de_Rüpell Brachypodium_phleoides Bad_Schonborn Chaacal_I Calocarpum_mammosum_var_bonplandii B747 Cementerio_de_Montjuic_de_Barcelona Campo_de_las_Naciones_(Metro_de_Madrid) Bandera_de_Oviedo Cabanillas_(León) Carlos_Puerto Castrosua_City_Versus Bujía_(ciudad) Boris_Williams Barrère Castillo_d'Azay-le-Rideau Campeonato_nacional_de_Santo_Tomé_y_Principe Castillo_de_eslida Chaenogaleus_macrostoma Broken_China Barreal_Blanco Central_City_(Kentucky) Centro_Marxista_Revolucionario_Internacional Castro_de_Castillo Bitem Bill_(Pokemon) Campeonato_Sudamericano_de_Atletismo Ben_More_Assynt Campeonato_Europeo_de_Piraguismo_en_Eslalon_de_2010

html map