Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Países_ordenados_por_PIB_(PPA) Pino_piñorero Península_de_Mejillones Nirukta Orquídea_fénix One_Direction Petrochelidon_tibialis Neuwiller_lès_Saverne Pere_Rotger Pepe_Gutiérrez_Álvarez Pasta_de_judía_roja Orientación_(arquitectura) Opuntia_puelchana Ojeda Partido_de_nicoya Palloza Peninsula_de_Chaguaramas On_Fairy-Stories Oreomela_milae Pigmeo Muürsepp No_(película) Oligonucleótido Nurikabe Oíd,_mortales Notropis_semperasper Navíos_de_guerra Paratomapoderus_panganicus Palm._Nuova_Caledonia Neumatismo Myrtle_Beach Nonant-le-Pin Museo_de_Arqueologia_de_Cataluna_(Gerona) Petar_Bojovic Oroz-Betelu Osa_(planta) Neobrotica_grandis No_llores_por_mí,_Argentina_(álbum) Parker_City_(Indiana) Planta_de_energia_nuclear_Shoreham Poligenesis Notyliopsis_beatricis Observe_and_Report Olene_S._Walker Paraiso_de_Osorio Poesía_cancioneril Pintura_barroca_de_los_Paises_Bajos Ocho_cubano_con_inversión Oak_Bluffs_(Massachusetts) Nueces_machos Nervio_femorocutáneo_posterior Oedipina_altura Oxyacantha_elegans Pablo_Abián_Vicén Parmaturus_pilosus

html map