Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Yesca_fría Verneda Conquista_Normanda Valentín_Alcantara Adenotheca Weimar_Gonzalez Yupia Aldeavieja_de_Tormes_(Salamanca) Valle_de_Aragon_3a_seccion Wasserburg_(desambiguación) XGI_Technology_Inc Aeropuerto_internacional_de_cardiff Circulos_Doctrinales_Jose_Antonio Ximeno_Fortunion_Tercer_senor_de_Cameros Xmpp Airco_D.H.9 Chotacabras_aliblanco Condado_de_Montgomery_(Georgia) Yuzhnaya_Ozereyevka Yuria_100_Shiki Closer_to_the_Stars:_Best_of_the_Twin/Tone_Years Yotha_FC Word_(Microsoft) Chthonius_sendrai Ala_Pugachova WASP_12b Yusuf_ben_Harun_ar_Ramadi WebCL Zabban_Geolier China_Network_Television Como_el_gato_y_el_ratón Chatenay-Malabry Cirirueña Colombres_(Tucumán) Cherence_le_Heron Westra Vicente_Jose_Turón_Gil Contrato_estimatorio Colón_(campamento) Vielha_e_Mijaran_Viella_Mitg_Aran Wardensville_(Virginia_Occidental) Virtudes_Gonzalez_Garcia Aldea_Quintana Conducto_sistema_de_ventilación Abul_mansur_ahmed Condado_de_Espadan_y_Latorre Aeropuerto_de_Sao_Paulo-Guarulhos Villers-Saint-Frambourg Colonia_Rossell_y_Rius Comarca_del_Área_Metropolitana_(Tenerife) Aceraius_tricornis Chateau_Libertador_Residence WP:NU Ciento_treinta_y_tres Zhanjiang

html map