Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Adjetivo Acolastus_lygaeus Comenzare Consejo_del_País_Valenciano Zhao_Mengfu Circulacion_de_los_monera Agialida_schimperi Windows_on_Windows Xylocopa_californica Agueria Cleyera_japonica Cirrhopetalum_longiflorum Charles_Barton_(director) Compostela_Valley Abaeté Cieca_peltata Albert_Virgili_Fort Combate_naval_de_chipana Vila_Cha_(Fornos_de_Algodres) Viejito_pascuero Ciudad_del_Niño_Presidente_Juan_Antonio_Ríos_M. Acrolecto Vuelta_Ciclista_del_Uruguay_2002 Yoduro_de_amonio Clivia_sulphurea Adela_de_Batz_de_Trenquelléon Cistus_crispus_f._vestitus Academia_Axel_Springer Alecu_Văcărescu Verges Vicente_Allanegui Vino_de_la_tierra_de_pozohondo Aeropuerto_Vicecomodoro_Angel_de_la_Paz_Aragones Confederacion_de_Futbol_Asociacion_de_Norte,_Centro_América_y_el_Caribe Villa_Los_Llanos Comite_de_las_fuerzas_políticas_coaligadas_para_la_instalacion_del_nuevo_régimen Chondrachyrum Chenopodium_nuttalliae Virus_del_herpes_simple Constelacion_De_Éxitos_De_Melissa_(álbum) What_a_Way_to_Go! Condado_de_Highland_(Ohio) Cimiento Combres Codigo_de_región Vingrau Ajuga_vulgaris_subsp._pyramidalis Accidente_ferroviario_de_Brétigny-sur-Orge Vacc Chorvisco Aerospatiale_mdba_exocet Ciudadela_de_Bam Volcán_somma Ciclismo_en_Cantabria Vicente_José_Turon_Gil

html map