Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liga_Superiberica_2009 La_segunda_noche Jose_Ramon_Tolivar_Faes Lista_de_especies_de_Theraphosidae Kathy_Eusse José_Sanchez_(músico) Ley_antitabaco_de_Chile Junior_Viza Jesus_Fernández_Hernández Leonardo_B._Gutierrez Leonor_de_Habsburgo_(1582-1620) Koichi_Tanaka Judit_decapitando_a_Holofernes_(Gentileschi_Napoles) Jeff_Glen_Bennett Laudario_di_Cortona Jorge_Melguizo Junta_de_los_Caminos Johannes_II_de_Liechtenstein José_Mariano_da_Conceicão_Vellozo Jose_Guerra_Lozano L'Enciclopedia Literatura_colombiana Juan_de_Tecto International_Sociological_Association Liga_de_Campeones_de_UEFA Jorge_Cedrón Le_Naturaliste_(Paris) Juan_Pena_"El_Lebrijano" Jurasico_superior Juan_Martín_de_Ampués Lamayou Juan_Francisco_Azcárate_y_Lezama Jason_Toop_Cooper Ivréa Jozef_Maria_Hoene_Wroński La_salud_de_los_enfermos Justicia_Nacional Jose_Heráclito_Merino_Ávila Jimbo_Jones La_pianista Jardín_Botánico_de_Mount_Lofty Itaú_(Rio_Grande_do_Norte) Jose_Maria_Julian_Mariano_Escriva_de_Balaguer_y_Albas L_A.V_Venta_de_Baños_León-Gijón Jose_Antonio_Echávarri Jacou Liga_rusa_de_futbol Lateral_(balonmano) José_Maria_Valencia_Orduña Jose_Maria_Otero_de_Navascués J._E._berendt Intercambiador_(Tranvía_de_Tenerife) Jose_Luis_Paradas_Romero Kill_la_Kill Ireneo_Miguens

html map