Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Puntoriero Rabat_Sale_Zemmour_Zaër Golgisoma Pugnado_Afuera_(Puerto_Rico) María_Luisa_de_Borbón-Parma Melanolepis Luis_El_Gran_Delfin Péré_(Charente_Maritimo) Luis_Guajardo Punto_caliente Presidentes_Municipales_de_Tuxtla_Gutiérrez Mark_Arm Lonas_annua Pulpo_Media Programa_de_Protección_para_Princesas Manuel_Jimenez_Gonzalez Mateo_de_la_Mata_Ponce_de_León Lucio_Valerio_Potito_(consul_449_a._C.) Region_de_Lombardia Rebelión_agropecuaria_en_Argentina Microchirus_frechkopi Línea_GHQ Mahram_BC Protestas_kurdas_en_Turquía_de_2011 Maradi Puente_Libertad Maria_Lama Maria_Candelaria Manobia_vietnamica MaPat_Lopez_de_Zatarain Prostominia_scotti Mateo_Nicolas_Martinez Masaranduba Provincia_de_Ghazni Poule_les-Echarmeaux Rancogne Manuel_Zelaya Punta_Mar_Tendido Luciernagas_y_Mariposas Pula_Film_Festival Graficos_3D Qormi_Football_Club Maki_Ōtsuki Los_titanes_de_durango Gran_premio_de_alemania Regulación_automática Proyecto_agujas Mejor_portero_del_ano_segun_la_IFFHS Medemblik Lucho_Azcarraga Quiebra_muelas Mastomys_kollmannspergeri Preslia Masters_de_Canadá_2011_-_Dobles_Masculinos Magia_(cancion)

html map