Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canillas_de_Aceituno_(Málaga) Broadcast_Music,_Inc. Bug_(película_de_1975) Bahabón_de_Esgueva_(Burgos) Buchmendel Café_solo Casas_de_Uceda Bastón_Negro Bryconacidnus_ellisi Buggles Cabery_(Illinois) Carex_aristata_var_cujavica BH_Canum_Venaticorum Borís_y_Gleb Bob_Denver Biguerny Caso_del_templo_Preah_Vihear Boussais Carlos_Alberto_Sánchez_Bordón Ceron Bezange_la-Petite Bieville_quetieville Base_Aerea_Wheelus Batumi Bulnesia_arborea Chagas_Mazza Campeonato_europeo_de_hockey_sobre_patines_masculino_de_1927 Benjamín_Martínez_Martínez Carduus_semipinnatus Castelnuovo_di_Conza Brihad_Naradiya_Purana Brecha_de_Guerrero Beuvrequen Celepharn Built_to_Spill Caripuyu Budin_Bakewell Biblioteca_muvim Cecilia_oaxaqueña Centralia Carlos_López_Puccio Brodsky Canalopatía Carrera_a_pie Castelnau-de-Médoc BRG Banu_Sarray Canal_Moraleda Brienon-sur-Armancon Castro_de_Navais Campeonato_Mundial_de_Ciclismo_en_Pista_de_2009 Cappadonna Batalla_de_Cheliábinsk_(1919) Carlos_Pereyra_Boldrini Cementos_Hontoria

html map