Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Andy_Umberger Asedio_de_Roma Astrocaryum_gynacanthum Aparato_reproductivo_femenino Grupo_de_Ejércitos_África Arrondissement_de_Chateau-Salins Hospital_Braulio_Moyano Antonio_Montes_Vico Hospital_San_Juan_de_Dios_de_Bogotá Guijolera Mmun Hemòperfusion Anfitrite Hypolytrum_grande Archipielago_Palmer Morro_d'Oro High_school_musical_3:_la_graduacion_(álbum) Arroz_con_guisantes_y_nabos Ataud Astianacte Hotel_marriott_santiago_de_chile Archipielago_Toscano Attacini Antiguo_Hospicio_de_Oviedo Historic_American_Landscapes_Survey Hueso_navicular_del_carpo Mundial_1998 Guaymí Antonio_García_Gutierrez Mortadelo_y_Filemon_:_El_35_aniversario Movimiento_estudiantil-popular_de_1960_en_Chilpancingo Morris_(villa) Arrigorriaga Asociación_Psicoanalitica_Vienesa Anti_flag Arte_Rupestre_del_Arco_Mediterraneo_de_la_Península_Ibérica Humboldt_(Argentina) Avenida_Flushing_(linea_Jamaica) Helmuth_Johan_von_Moltke Arquitectura_civil_de_sevilla Minuto_de_Dios Guerra_México_Estadounidense Avenida_de_la_Constitucion_(Santa_Cruz_de_Tenerife) Homopogon Iakṣī Ibargüen Hippocrateaceae Argal_Huesca Guajaca Moscas_negras Howard_Beach–Aeropuerto_JFK_(línea_Rockaway) Humanidades_digitales Apertura_Sokolsky Guindo_zorrero Minas_Geraes_(1908)

html map