Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Logan_(Iowa) Gomb. Gregory_Paisley Gran_Premio_de_Pescara_de_1957 Martín_Gusinde Rectoscopia Raúl_Vargas_López Quercus_frondosa Rabieta_infantil Miguel_Angel_Peralta_(músico) Marchesieux Matilde_Vernet MTV_Video_Music_Awards_2007 Queso_de_Tronchon Marco_Valerio_Mesala_(consul_161_a_C.) Golfo_Estrimonico Luis_Reyes_Ayala Manuel_Pérez_Alvarez Presidentes_pro_témpore_de_la_Alianza_del_Pacífico Marketing_Reputacional Radio_Popular_S_A. Premio_Grammy_a_la_Mejor_Interpretación_Vocal_Femenina_-_Country Meano_(Pontevedra) Mala_Rodriguez Prunus_communis_subvar._amara Gran_Cruz_de_Alfonso_X_el_Sabio Manuel_Tejada Melanie_Anne_Safka-Schekeryk R-36 Gobierno_de_Guayaquil Ramón_Castro_Jijón Real_Conservatorio_de_Música_y_Declamacion Gomez_de_la_Serna Regidor_(desambiguación) Regresión_no_paramétrica María_Nikoláievna Premio_al_mejor_guion_(Festival_de_Cannes) Prematica Prefectura_de_Shiga Meyrié Manuel_Tello_Macias Live_at_the_fillmore_east Marques_de_Gandul Rabiea Ramón_Vallarino Puente_de_Avinon Radioteletipo María_Silva_Cruz Matcha_(Tayikistan) Microrregião_de_Teofilo_Otoni Radio_Bremen Principio_de_mínima_accion Manuel_Gonzalo_Casas Protovascuence Regimiento_Reforzado_n.º_3_"Yungay"

html map