Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arturo_S_Mom Ateneo_Cultural_de_Jerez Guerras_Bulgaro_Serbias Angioma Mortadelo_y_Filemón_El_gran_sarao Municipalidad_Metropolitana_(Sudáfrica) Argostoli Gulripsh ITP Grupo_Galo_Italiano Arte_románico_de_Cataluna Heredia_Costa_Rica Monographs_in_systematic_botany_from_the_Missouri_Botanical_Garden Hughes_(Wisconsin) I_Division_de_la_NCAA Guerra_Civil_Espanola_en_la_provincia_de_Avila Mrs_Parker_and_the_Vicious_Circle Angels_Fall_First Athyreus_anneae Howard_Stark Hōnen_matsuri Haptonomia Antonio_de_Sajonia Aracas_(Bahia) Minero_puneño Monroe_(Connecticut) Guillermo_Luksic Hárpago Antiguo_Convento_de_Nuestra_Señora_del_Rosario Asonada_de_Alzaga Homer_the_great Heliconiáceas Andres_Mata Huevos_empanados Armada_de_Francia Ichthyosporea Huevito_Kinder Hieracium_sedutrix Anevato Asociacion_de_universidades_confiadas_a_la_compania_de_jesús_en_américa_latina Hilarión_(Kapral) HMS_Scorpion_(1910) Moderna_Escuela_de_Viena Harrat_Ash_Shamah Anaspis_algerica Historia_de_Cartago Helena_de_grecia Idioma_espanol_(dialecto_chileno) Asociación_de_deportes_de_las_universidades_británicas Monasterio_Arnsburg Asplenium_auritum_var._rigidum Guiomar_Novaes Grupo_de_Operaciones_Policiales_Especiales Hindú Arnaut_Daniel

html map