Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apófisis_transversa Arkadi_(monasterio) Angelo_Berardi Mortadelo_y_Filemon_-_Las_criaturas_de_cera_vivientes Moyuela_(Zaragoza) Hadrosauroideo Arne_Arnmodsson Harvey_Birdman_Abogado Atentado_al_palacio_de_justicia_de_cali Arrondissement_de_Compiègne Historia_de_la_decadencia_y_caída_del_Imperio_romano Hoher_Meissner Hymenorebutia_leucomalla Mimo_(desambiguacion) Hobucken Hyung_Taik_Lee Huelgas_ferrocarrileras_de_1926-27_(Mexico) Augusto_matias_fernández Harry_Fowler Huelga_general_en_España_de_1988 Hans_R._Reinhard Hardware:_Programado_para_matar Archipiélago_Solor Montigny_sur_Armançon Angélica_(presentadora) Guioa_semiglauca Guy_R_Chiron Asami_Sato Heavier_than_heaven Hopeíta Armenteule Astana_Wurth_(equipo_ciclista) Moneda_de_1_yen Guía_de_teléfono Arundo_canila Moist_Vagina Helonias_lutea Honda_Insight Grupo_diedral Monasterio_de_Sant_Sebastia_dels_Gorgs Montañés_(idioma) Hits_Remixed_(Thalia) Heliófita Historia_del_uniforme_del_Real_Club_Deportivo_de_La_Coruña HMS_Africa_(1905) Andrew_Sinkala Arius_macracanthus Analisis_Cuali-Cuantitativo_Comparado Hermandad_de_Humildad_y_Paciencia_(San_Fernando) Atolon_de_Kwajalein Asymbolus Hostivit MixxZine Hostio_Lucrecio_Tricipitino Hipertensión_inducida_por_el_embarazo

html map