Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alcides_Rodrigues Conglomerado_dinástico Aconitum_napellus_var_laxiflorum Vendone Závod Claude_de_Vic Cipriano_Piccolpasso Compi Clase_Brandenburg_(1893) Accidente_del_Paso_Diatlov Xenogénesis Circulo_de_Opinion_Eumés Chirie_Vegas Cohomologia_de_de_Rham Choya_Umeshu_Co.,Ltd. Clément_Sánchez Yterbio V_V_S. Agrale_Marruá Vidas_Opuestas Aeropuerto_Internacional_General_Juan_N._Alvarez Aeropuerto_Internacional_de_Vrsac Aborto_en_Rumania Velocidad_supersonica Zahle Yugás What_Dreams_May_Come Cissus_indica Villafranca_de_Córdoba_(Córdoba) YTM Accidente_del_vuelo_1420_de_american_airlines Cirrípedo Window Concepción_de_Ataco Club_Amigos_del_Baloncesto Alcoy Chonchón Aeropuerto_de_Bonaire Aeropuerto_de_Foz_de_Iguazu Aceron Consejo_Preautonómico_del_País_Valenciano CoQ WP:IIRPD Chaux_les_Port Chaumont_d'Anjou Commelinids Acre_(israel) Constantino_Constantínovich_Románov Commio Vaqueira_Beret Viaje_iniciático Abaurregaina Agencias_de_la_Union_Europea Administración_ambiental Acer_ginnala_subsp._theiferum

html map